۰ نفر
۲۵ آذر ۱۳۸۸ - ۱۲:۴۰

امروز موشک دوربرد سجیل 2 که بردی بیشتر از موشک‌ شهاب 3 دارد با موفقیت آزمایش شد.

سعید نوایی: نمایش موفقیت‌آمیز این موشک در حالی انجام شد که تحریم‌های ایران به تازگی از سوی اروپا افزایش یافته است. این در حالی است که مقامات کشورمان معتقدند آزمایش این نوع موشک از ماهها پیش برنامه‌ریزی شده و با تحولات بین‌المللی اخیر ارتباطی ندارد؛ با این وجود آنها اعلام کرده‌اند که این موشک بخشی از سیاست بازدارنده کشور است. گفته می‌شود این موشک می‌تواند اهدافی در برد 2 هزار کیلومتر را هدف قرار دهد.

موشک سجیل 2 نسل جدید موشک‌های زمین به زمین است که با سوخت جامد و دقت بیشتری نسبت به دیگر موشک‌های کشور ساخته شده است و پرتاب کننده این موشک می‌تواند پس از پرتاب آن به سرعت منطقه را ترک کند.

گفته می‌شود ایران قصد دارد این نوع موشک را به تولید انبوه برساند.

صنایع هوافضای ایران در دهه گذشته به توسعه و ساخت موشک سوخت مایع شهاب 2 و 3 و همچنین موشک‌های قدر پرداخت. به موازات این تلاش‌ها، موشک سوخت جامد سجیل به یگان موشکی ایران اضافه شده است. سجیل قابلیت تحرک بالایی دارد و می‌تواند در کوتاه‌ترین زمان ممکن با جابجایی از یک منطقه به منطقه دیگر، برای پرتاب آماده شود. این قابلیت، سرعت عمل این موشک را در مقابله با تهدیدهای احتمالی بسیار افزایش می‌دهد و دشمن را از نابودی موشک پیش از پرتاب، به کلی ناتوان می‌نماید.

توسعه همزمان موشک‌های سوخت جامد و مایع در ایران، این نوید را می‌دهد که علاوه بر افزایش توان دفاعی کشور، راه آینده برای طراحی و ساخت ماهواره‌برهایی که از هر دو سوخت مایع و سوخت جامد بهره‌گیری کنند، باز شده است. موتورهای سوخت مایع در ساختار ماهواره‌برها، از انرژی زایی بسیار بالا و در عین حال کنترل پذیری بالاتری برخوردارند از این رو می توان آنها را به عنوان موتورهای اصلی ماهواره‌برها به کار برد.

نگرانی غرب از قدرت موشکی ایران
علاوه بر ماهیت و کیفیت برنامه‌های موشکی ایران، تعداد و حجم بالای منظومه موشکی ایران موجب نگرانی غرب از توان نظامی ایران شده و این در حالی است که بر اساس اعلام منابع جاسوسی آمریکا، ایران قادر است سالیانه 50 هزار فروند موشک بسازد.

مقامات آمریکایی از توان موشکی ایران به عنوان یک منبع بزرگ نگرانی یاد می‌کنند. میشل فلورونوی، معاون وزیر دفاع آمریکا در این باره می‌گوید: تلاش‌های تهران برای تجهیز خود به موشک‌های بالیستیک به ویژه با توجه و حساسیت واشنگتن به برنامه و فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، یک منبع بزرگ نگرانی برای آمریکاست.

رابرت گیبس- سخنگوی کاخ سفید - نیز در واکنش به پرتاب موشک سجیل ٢ از نگرانی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، از تلاش‌های ایران برای تولید و تکمیل موشک‌های بالیستیک خبر داده است.

رژیم صهوینیستی نیز که همواره تهدیدی بالقوه برای جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود، مدعی شده که ایران برنامه ساخت موشک‌هایی با برد 10 هزار کیلومتر را در دستور کار دارد. گویا مقامات رژیم صهیونیستی قصد دارند با اعلام این نوع گمانه‌زنی‌ها حساسیت کشورهای اروپایی را نسبت به توسعه توان موشکی ایران برانگیزند.

به نظر می‌رسد توافق ایران و روسیه برای خرید موشک‌های دفاعی S -300 از روسیه بر افزایش توان موشکی ایران تاثیرگذار خواهد بود؛ هرچند که روسیه هنوز این موشک‌ها را به ایران تحویل نداده است. به نظر برخی تحلیل‌گران نظامی، دستیابی ایران به این نوع موشک می‌تواند معادلات راهبردی و نظامی منطقه را تغییر دهد.

ایران خود را به سامانه‌های موشکی "تور . ام 1" مجهز کرده است که این موشک‌ها توانایی هدف قرار دادن و نابود کردن جنگنده‌های "اف 16" آمریکایی را دارند.

به هر حال با وجود تحریم‌های بین‌المللی که برای ایران با هدف محدود کردن توان دفاعی کشور صورت می‌گیرد، آزمایش موفقیت‌آمیز موشک سجیل 2 و حرکت در مسیر ساخت موشک‌هایی با سوخت جامد می‌‌تواند اقدامی در خور تحسین باشد.

به عقیده برخی ناظران، گسترش توان دفاعی و موشکی ایران در حقیقت این پیام را به طرفهای غربی منتقل می‌کند که ایران در صدد ساخت سلاح هسته‌ای نیست و با بهره‌گیری از توان و ظرفیت متخصصان داخلی در امر ساخت تجهیزات نظامی می‌تواند به سمت خودکفایی در عرصه ساخت تجهیزات نظامی گام بردارد.

کد خبر 30812

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 17 =