ایسنا نوشت:

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد: هنوز زود است که از‌ تاثیر بهبود احتمالی صادرات نفت ایران روی بازار نفت و قیمت‌ها در پی لغو تحریمهای ایران صحبت کنیم.

فاتح بیرول اقتصاددان ارشد آژانس بین‌المللی انرژی افزود: این یک روند سیاسی است و اینکه نتیجه‌ این روند سیاسی چه خواهد شد و نتایج آن روی بازار انرژی چه خواهد بود در حال حاضر مشخص نیست. بنابراین فکر می‌کنم خیلی زود است که برای بازار انرژی در این زمینه ارزیابی انجام دهیم.

 آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماه مه خود درباره‌ بازار نفت در میان مدت اعلام کرد که تحریمهای نفتی آمریکا و اتحادیه اروپا روی ایران تاثیر‌ قابل توجهی روی چشم‌انداز تولید نفت ایران داشته است و پیش‌بینی کرد که ظرفیت تولید نفت ایران با یک میلیون بشکه کاهش از سه میلیون و 390 هزار بشکه در روز در سال 2012 به دو میلیون و 380 هزار بشکه در روز در سال 2018 برسد.

 فاتح بیرول در حاشیه کنفرانس نفت و پول در لندن گفت: در حال حاضر هیچ دلیلی برای تغییر این پیش‌بینی‌ها وجود ندارد.

 وی افزود: در حال حاضر تحریم‌ها برقرار هستند و هیچ علائمی مبنی بر لغو آنها وجود ندارد و من هم‌چنان طرح‌ها و پیش‌بینی‌هایم را براساس واقعیت‌های سیاسی موجود که تحریم‌ها هستند و پیش‌بینی کاهش عرضه‌ نفت ایران، انجام می‌دهم.

 بیرول گفت: توسعه نفت شیل در آمریکا در بلند مدت روی اعضای اصلی اوپک نظیر عربستان تاثیر چندانی نخواهد گذاشت.

 اقتصاددان ارشد آژانس بین‌المللی انرژی به رویترز گفت: در چند سال آینده ما شاهد رشد نفت شیل در آمریکا خواهیم بود که خبر بسیار خوبی برای آمریکا و دیگر کشورهای جهان است.

 وی افزود: اما فکر نمی‌کنم این مسئله جایگزین نفت خاورمیانه شود.

 فاتح بیرول در بخش دیگری از سخنانش افزود: بازار‌های جهانی نفت به اندازه کافی تأمین است اما قیمت 110 دلاری نفت در هر بشکه برای بهبود اقتصاد جهانی که هم‌چنان شکننده است، یک خطر محسوب می‌شود.

 اقتصاد‌دان ارشد آژانس بین‌آلمللی انرژی گفت: من نمی‌گویم که قیمت‌ها تا چه حد باید پایین بیاید اما قیمت‌های 110 دلاری کنونی مطمئنا خبر خوبی برای کشور‌های که نفت زیادی وارد می‌کنند و هم‌چنین برای گاز طبیعی که قیمت آن براساس قیمت نفت تعیین می‌شود نیست.

 وی افزود: برای اولین بار در اروپا امسال انتظار می‌رود که صورت حساب واردات انرژی از نیم تریلیون دلار فراتر برود.

 بیرول گفت که در مجموع نگران اقتصاد جهانی و به ویژه چین است که 40 درصد رشد اقتصاد جهانی را طی پنج سال گذشته و نیمی از رشد تقاضای انرژی جهان را به خود اختصاص داده است.

 این اقتصاد‌دان آژانس بین‌المللی انرژی هم‌چنان اعلام کرد، لزومی برای تغییر چشم‌انداز میان مدت آژانس برای نفت عراق وجود ندارد.

 بیرول پیش‌بینی کرده ظرفیت تولید نفت عراق تا سال 2020 به شش میلیون بشکه در روز (تقریبا دو برابر تولید کنونی عراق) برسد.

 آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش ماه مه خود پیش‌بینی‌ها برای ظرفیت تولید نفت عراق را تا سال 2018 به چهار میلیون و 760 هزار بشکه در روز تنزل داد و گفت: چالش‌های مختلف توسعه‌ تولید نفت عراق را کند می‌کنند.

 وی افزود: پیش‌بینی ما این است که عراق تا سال 2020 بتواند به ظرفیت تولید شش میلیون بشکه نفت در روز برسد و مهم‌ترین چالش سر راه این پیشرفت چالش سیاسی است.

 بیرول گفت: کشور دیگری که پتانسیل تولید نفت آن با شرایط سیاسی گره خورده لیبی است.

 وی گفت: چالش‌های سیاسی و مدیریتی در لیبی مانع اصلی سر راه این کشور برای بازگشت به سطح تولید نفت قبل از جنگ داخلی است که یک میلیون و 700 هزار بشکه در روز بود.

 وی گفت: مشکل لیبی مشکل فنی یا ذخایر یا مسائل اقتصادی نیستند بلکه مشکل این کشور سیاسی و مدیریتی است که می‌توان بر آنها غلبه کرد.

 وی اذعان کرد: توسعه نفت شیل در آمریکا تاثیراتی را روی بسیاری از کشور‌های تولید‌کننده نفت و به ویژه کشور‌هایی که کیفیت نفت آنها شبیه این نوع نفت است داشته است.

 بیرول گفت: این مساله تاثیراتی را روی کشور‌هایی نظیر نیجریه گذاشته است، اما در میان ‌مدت و بلند‌مدت فکر می‌کنم چالش اصلی نیجریه نفت شیل آمریکا نیست، بلکه چارچوب سرمایه‌گذاری و امنیت کارگران، شرکت‌ها و صنعت نفت است.

3131

کد خبر 315875

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 4 =