مروری بر اخبار فناوری اطلاعات ایران در شامگاه چهارشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۳۹۲

انتقاد وزیر ارتباطات از پروژه فیبرنوری منازل/ تذکر به اپراتور چهارم ارتباطات

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتقاد از وضعیت فعلی پروژه اتصال فیبرنوری منازل گفت: اگر بخش خصوصی را وارد این کار می‌کردیم وضعیت بهتری نسبت به حال حاضر داشتیم.

به گزارش خبرنگار مهر، در حالی که اپراتور چهارم ارتباطات کشور که قرار است پروژه اتصال فیبرنوری به منازل را در سراسر کشور عملیاتی کند اعلام کرده که در پایان سال ۹۳ حداقل یک میلیون پورت منصوبه درشهرهای با اولویت اول شامل تهران، کرج، مشهد، قم، اصفهان، شیراز و تبریز داشته باشد و این میزان در مقابل پتانسیل‌های داخلی، کار مشکلی نخواهد بود؛ محمود واعظی از عملکرد این اپراتور انتقاد کرد.
محمود واعظی اظهارداشت: امروز شبه‌دولتی‌ها در اپراتور چهارم وارد شده‌اند لذا کارها خوب پیش نمی‌رود، در حالی که می‌توانستند بهتر از این کار کنند اما اشکالی که در کشور ما وجود دارد این است که گاهی عجله می‌کنیم، اگر مناقصه می‌گذاشتیم و بخش خصوصی توانمند را وارد کار می‌کردیم وضعیت بهتری داشتیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: به اپراتور چهارم تذکر داده‌ایم اگر فعالیت نکند بخش خصوصی را در کنار آن‌ها فعال خواهیم کرد که در این راستا از پیشنهاد شهرداری قزوین استقبال می‌کنیم و آماده‌ایم شبکه پر ظرفیت شهری در برخی شهرها فعال شود و قزوین پایلوت آن باشد.
وی گفت: باید یک رقیب سالم در بخش ارتباطی کشور ایجاد شود و مخابرات نیز به دنبال بازیابی جایگاه اصلی خود باشد و ما هم اجازه دهیم تا حداقل ۱۰ شرکت بزرگ اینترنتی در کشور تشکیل شود تا کارها با کیفیت بهتری به مردم داده شود.
واعظی با اشاره به ایجاد فضای رقابتی میان اپراتورهای موبایل با توجه به افزایش تعداد این اپراتورها اظهار داشت: اکنون که فضا رقابتی شده مردم سود می‌برند هر چند از کیفیت اپراتورهای موبایل راضی نیستیم اما رقابت لازم است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: رقابت سالم بین اپراتورها، تعرفه‌ها، کیفیت و تنوع خدمت و سرویس‌های ارزش افزوده می‌تواند به رضایت مندی مردم منجر شود.

 

جزئیات کاهش ۲۰ درصدی قیمت اینترنت از زبان وزیر ارتباطات

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: با همکاری شرکت ارتباطات زیرساخت، شرکت مخابرات و شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی وعده ما مبنی بر کاهش قیمت حجمی اینترنت محقق شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر محمود واعظی اظهار داشت: همان طور که از چند ماه پیش به مردم عزیزمان وعده کاهش قیمت اینترنت را داده بودم، این امر با تلاش همکارانم محقق شد.
وی ادامه داد: در دو ماه گذشته جلسات متعددی با بخش های مختلف فعال در این زمینه داشتیم که برهمین اساس مقرر شد شرکت ارتباطات زیر ساخت حدود ۳۵ درصد در قیمت پهنای باند به شرکت های PAP تخفیف دهد.
وی ادامه داد: در نهایت آن چه که به دست مصرف کننده نهایی می‌رسد با ۲۰ درصد کاهش قیمت همراه خواهد بود.
واعظی گفت: از این ۲۰ درصد کاهش ۱۰ درصد به تخفیف شرکت زیرساخت، ۷ درصد به تخفیف شرکت مخابرات ایران و ۳ درصد به تخفیف شرکت‌هایی ارائه دهنده اینترنت مربوط می‌شود.
وزیر ارتباطات گفت: این آیین نامه در کمیسیون تنظیم مقررات تصویب شده و هفته آینده به شرکت‌های ارائه دهنده اینترنت ابلاغ می‌شود و قبل از پایان سال جاری کاربر نهایی در هزینه اینترنت با دانلود حجمی می‌تواند ۲۰ درصد کاهش قیمت داشته باشد.
وی با بیان این که در این تعرفه‌گذاری تمامی فاکتورهای ارائه سرویس نهایی دیده شده است، گفت: در این موضوع خاص تمام شرکت‌های PAP، شرکت مخابرات و زیرساخت همکاری کرده و باید قدردان آنان باشیم که وعده‌ای که به مردم دادیم دوستانه و با تفاهم به سرانجام رسید.

 

مهمترین دستاوردهای مخابراتی ایران/ ۹۶ درصد مردم تحت پوشش موبایل

همزمان با دهه فجر ۹۲ و سی و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، دستاوردهای مخابراتی کشور اعلام شد.

به گزارش خبرنگار مهر، نگاهی به دستاوردهای مخابرات ایران طی چند سال گذشته از پوشش ۹۶ درصدی تلفن همراه به نسبت جمعیت کشور حکایت دارد.
رسیدن به ۶۱.۵ میلیون مشترک تلفن همراه و بروز رسانی دایری موبایل در سراسر کشور، پوشش تلفن همراه در تمامی شهرها و ۴۶ هزار روستا، برخورداری از شبکه تلفن ثابت با ۲۷.۸ میلیون مشترک از دیگر دستاوردهای مخابراتی کشور محسوب می‌شود.
در همین حال شرکت مخابرات ایران اعلام کرده که در ۴ سال اخیر و در راستای خصوصی‌سازی از۴۳  هزار و ۷۰۰ پروژه مخابراتی با سرمایه گذاری مبلغی بالغ بر ۳۶۰۰ میلیارد تومان بهره‌‌برداری کرده است.
برخورداری ۵۳ هزار روستا از ارتباط مخابراتی، بهره مندی ۱۰ هزار روستا از خدمات ICT روستایی و به روزرسانی دایری تلفن ثابت در اکثر مراکز تلفنی و نیز پوشش ۷۱ هزار کیلومتر از جاده‌های کشور به فناوری موبایل از دیگر اقدامات صورت گرفته پس از پیروی انقلاب اسلامی است.
در این دستاوردهای به نصب ۲۴ هزار آنتن BTS و توسعه کمی و کیفی خدمات ارزش افزوده به مشترکان و توسعه شبکه فناوری اطلاعات شامل ۳۰ میلیون کاربر اینترنت، ۱.۸ میلیون مشترک ADSL و ۲.۷ میلیون پورت منصوبه دیتا و برقرار سازی ارتباط رومینگ بین الملل با ۱۱۲کشور و ۲۷۳ اپراتور موبایل اشاره شده است.
شرکت مخابرات ایران از جمله دستاوردها و افتخارات خود به پرداخت ۱۸۴۵ ریال سود در ۶ سال اخیر به ازای هر سهم، پرداخت سود ۱۱۴ هزار میلیارد ریالی به دولت در ۶ سال اخیر، کسب رتبه چهارم در اشتغال‌زایی و کسب رتبه برتر در بین شرکت‌های بورس اوراق بهادار اشاره کرده است.
براساس اعلام شرکت مخابرات، تحقق کامل خصوصی‌سازی در مخابرات از سال ۱۳۸۸ به عنوان یک الگو و تجربه موفق خصوصی‌سازی در کشور، ورود سهام شرکت مخابرات ایران به بورس اوراق بهادار در مرداد ۸۷ و ورود سهام شرکت ارتباطات سیار به فرابورس در آذر ۸۹ و اجرای پروژه تغییر ساختار از سال ۱۳۹۱  از جمله سایر این دستاوردها محسوب می‌شود.
کسب رتبه اول در سودآوری، تشکیل شرکت ارتباطات ثابت ایران در سال ۹۱ با برند آشنای اول، کسب رتبه هفتم در فروش و کسب رتبه اول در ایجاد ارزش افزوده از دیگر افتخارات مخابرات اعلام شده است.
این شرکت بر کاهش مبلغ ودیعه اولیه تلفن همراه دائمی در چند مرحله و رسیدن به مبلغ ۱۶۳ هزار تومان از آبان ۱۳۹۲ و نیز کاهش ودیعه تلفن ثابت از ۱۰۲ هزار تومان به ۵۲ هزار تومان در مرداد ماه ۱۳۸۷ به عنوان ۳۴ دستاورد مهم مخابراتی کشور در سال‌های پیروزی انقلاب تاکید کرده است.

 

راه اندازی یک ایمیل ایرانی جدید/ امکان ارسال پیامک رایگان با ایمیل

یک سرویس پست الکترونیک ایرانی امکان ارسال روزانه ۱۰ پیامک رایگان را برای کاربران فراهم کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، در راستای توسعه سرویس‌های بومی تحت وب در کشور، پست الکترونیک رایانا برای استفاده کاربران ایرانی از ایمیل‌های داخلی راه‌اندازی شد.
کاربران با عضویت در این ایمیل داخلی، علاوه بر ارسال و دریافت رایانامه از سرویس‌های پیامک رایگان و اعلان پیامکی ورود به سیستم بهره‌مند می‌شوند.
این ایمیل ایرانی با ساختاری ساده و به زبان فارسی طراحی شده و به کاربران این امکان را می‌دهد تا در فضای یک گیگابایتی که در اختیارشان قرار گرفته دریافت و ارسال نامه الکترونیکی داشته باشند.
امکان عضویت در این سرویس بدون نیاز به اطلاعات شخصی است و کاربران می‌توانند روزانه ۱۰ پیامک رایگان به مشترکان اپراتورهای موبایل ارسال کنند.
یکی دیگر از قابلیت‌های این ایمیل ایرانی سرویس «اعلان پیامکی ورود» است که ارائه‌دهندگان آن مدعی شدند این قابلیت امنیتی هیچ نمونه داخلی و خارجی ندارد؛ در این سرویس کاربران می‌توانند به محض ورود به حساب کاربری خود از طریق دریافت یک پیامک باخبر شوند. پس از فعال کردن این سرویس هر بار که کاربر با زدن نام کاربری و رمز ورود، وارد حساب کاربری خود شود، این موضوع با پیامک به شماره همراه کاربر که در بخش اطلاعات فردی وارد شده است، اطلاع داده می‌شود.

 

56503

کد خبر 336864

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =