آمار عفونت‌های بیمارستانی در کشورهای پیشرفته نزدیک به 5درصد است، در کشور ما پیش بینی می‌شود رقم واقعی نزدیک به 15% باشد. یعنی از هر7 بیمار یک بیمار به عفونت بیمارستانی مبتلا شود که این امر هزینه های بسیار سنگینی ، برای کشور دربردارد.

با همه پیشرفت هایی که در علم پزشکی اتفاق افتاده است بیماری های عفونی هنوز هم از جمله خطرناک ترین بیماری های تهدید کننده شمار می آیند.

با توجه به پایش‌های صورت گرفته در زمینه عفونت‌های بیمارستانی، بیشترین علت انتقال عفونت‌ها از طریق تجهیزات و پرسنل بیمارستان‌ها می باشد، یکی از تجهیزات و دستگاههای تشخیصی و درمانی بیماریهای گوارشی ، دستگاههای آندوسکوپی می باشد که از این طریق در صورت عدم ضد عفونی کامل ، انتقال عفونتهایی مانند HBV ، سل و هپاتیت C و حتی HIV در بین مراجعه کنندگان برای آندوسکوپی می تواند وجود داشته باشد، با عنایت به لزوم استفاده از روشهای شستشوی اتوماتیک آندوسکوپی جهت اطمینان از ضدعفونی کامل و دقیق و همچنین جلوگیری از اشتباهات اپراتوری و پیشگیری از صدمات احتمالی به دستگاه آندوسکوپی در اثر ورود مایعات به داخل دستگاه و ثبت عملکرد مواد ضدعفونی کننده و به منظور سلامتی پرسنل بخش در برابر خطرات ناشی از استنشاق بوی مواد مشاهده می گردد که کمبود هایی مربوط به دستورالعملهای تجهیزات پزشکی حوزه کنترل عفونت وجود دارد.

لازم به ذکر است دستگاههای آندوسکوپ شوی اتوماتیک پس از تست نشتی آندوسکوپی دارای سیکل شستشو با آب سرد و استفاده از مواد شوینده و غوطه وری در مواد ضدعفونی کننده و در پایان آبکشی نهایی می باشد که علاوه بر شستشوی کانالهای داخلی ، تمامی موارد بطور اتوماتیک انجام می گردد و هر گونه خطا در مراحل شستشوتوسط سیستم کنترلی هوشمند اعلام می گردد.

لذا با توجه به اهمیت موضوع شستشو و ضدعفونی دقیق و ایمن دستگاههای آندوسکوپی و تاکید بر استفاده از آندوسکوپ شوی اتوماتیک توسط انجمن کنترل عفونت و متخصصین مرتبط و امکان تولید داخل دستگاه مذکور با توجه به سایت اداره کل تجهیزات پزشکی و تدوین استاندارد ملی به شماره 11625 توسط موسسه استاندارد، الزام آندوسکوپ شوی اتوماتیک می تواند باعث خارج کردن این امر تشخیصی و درمانی از روشهای پر خطر و کاهش هزینه های مرتبط گردد.

2121

کد خبر 374745

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =