مهر نوشت:

مدیرعامل اتحادیه شرکت‌های تعاونی آبزیان گفت: تولیدکنندگان قزل‌آلا همچنان با بیماری VHS و ناهماهنگی‌های که در این زمینه در سازمان دامپزشکی وجود دارد، درگیر هستند، بنابراین احتمال کاهش مجدد تولیدوجود دارد.

ارسلان قاسمی در واکنش به اظهارات رییس سازمان شیلات کشور مبنی بر افزایش ۱۰ تا ۱۲ درصدی تولید ماهی قزل‌آلا طی سال‌جاری اظهار داشت: افزایش ۱۰ تا ۱۲ درصدی تولید، برنامه‌‌ای است که شیلات پیش‌بینی کرده، اما مواردی وجود دارد که تحقق این برنامه را با مشکل مواجه می‌کند.

وی با بیان این‌که تولیدکنندگان همچنان با بیماری وی‌اچ‌اس  (VHS)درگیر هستند و هنوز این بیماری ریشه‌کن نشده است، اضافه کرد: از سوی دیگر، تولیدکنندگان درگیر ناهماهنگی‌های که در این زمینه در سازمان دامپزشکی وجود دارد، هستند؛ ضمن اینکه سازمان دامپزشکی هنوز نپذیرفته که منبع این بیماری تخم چشم زده آلوده‌ای بوده که وارد شده و از زیر بار مسوولیت خود شانه خالی کرده است.

قاسمی با اشاره به اینکه تولیدکنندگان همچنان به دنبال تامین خسارتی هستند که به آنان وارد شده است، افزود: بخشی از این خسارت را باید سازمان دامپزشکی طبق ماده ۵ قانون دامپزشکی بپردازد، بیمه وستاد حوادث غیرمترقبه نیز هر کدام باید بخشی از آن را بپردازند ضمن اینکه سیستم بانکی نیز باید با تولیدکننده‌ها مساعدت و همکاری کند.

وی تصریح کرد: با شرایطی که در حال حاضر وجود دارد، نه تنها افزایش تولید در سال‌جاری محقق نمی‌شود، بلکه با کاهش مجدد تولید این ماهی نیز مواجه خواهیم بود.

قاسمی با بیان اینکه کاهش تولید ماهی قزل‌آلا قیمت این ماهی را در بازار تحت تاثیر قرار خواهد داد، گفت: تولید قزل‌آلا با ۴۰ تا ۵۰ درصد کاهش مواجه شده است. از سوی دیگر این ماهی در سبد خانوار جای خود را پیدا کرده و تقاضا برای آن وجود دارد.

به گفته وی، هم اکنون قیمت ماهی قزل‌آلا سر مزرعه بین ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان است.

3939

 

 

کد خبر 412411

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =