توافق خوب در خدمت مردم خوب/فیفا دیگر نمی تواند پول ایران را بلوکه کند

آن روزی که گفتند به زودی پول نفت را سر سفره های مردم میاوریم، خودشان هم خیلی خوب می دانستند نه تنها چنین نمی شود که حتی در کمترین زمان ممکن کاری خواهند کرد تا آن مقدار برکتی که همیشه در سفره های ایرانی وجود داشت، رفته رفته از سفره های مردم نجیب ایران پر بکشد تا بجایش سایه شوم تحریم، گرانی و تورم راه به منازل ایرانی ها پیدا کند.

مهرداد تیموری خبرآنلاین-البرز: به اینها باید لگدمال شدن اعتبار ایرانی در عرصه بین المللی و تصویر مخدوش که به واسطه همان سیاست های غلط  از تک تک ما مردم ایران در ذهن جهانیان نقش بسته بود را نیز اضافه کنیم که طی یک زمان 8 ساله باعث شد غم و غصه و نگرانی در سیمای ایرانی ها نقش بندد و قرار گرفتن در تنگناهای مادی هم مزید بر علت شود که حتی فرهنگ و  تاریخ و گذشته بر اعتبار ایران عزیز تحت الشعاع همین غم و غصه ایجاد شده و مصنوعی توسط مردان  دو دولت پشت سر هم قرار گیرد.

ایران صد البته اقتدار خود را به عنوان یک قدرت منطقه ای همچنان حفظ کرد، اما هیچ کس نمی توانست منکر این واقعیت شود که به رغم این اقتدار قابل تحسین، چهره مردم ایران غمگین بود. ناراحت از تحریم هایی ک حق ما نبود و باعث شده بود که در حوزه هایی غیر از سیاست و توان نظامی به شدت آسیب ببینیم. کاسته شدن از وجهه بین المللی ایرانی ها یکی از اثرات مخرب تحریم های ظالمانه بود و از بین رفتن بخشی از استانداردهای ما در زمینه های گوناگون هم بخش دیگر آن محسوب می شد. هواپیماهای ما سقوط می کردند چون تحریم بودیم. ورزش ما حق خود را نمی توانست بگیرد چرا که تحریم اجازه نمی داد. نگرانی های مردم نسبت به تامین مخارج مایحتاج روزانه روز به روز  شدت می گرفت. تا خیلی ها ناچار شوند به جای کسب و کار راه دلالی را در پیش بگیرند و اینها همان مشت نمونه خروار موجود در لا به لای ورق های ثبت شده ای بود که حکم به تحریم ما می داد.

وقتی فریاد کارلوس کی روش از بی پولی های فدراسیون بالا می رفت در خلوت خودش به این نتیجه می رسید که اگر تحریم های ظالمانه نبود فیفا هم اجازه پیدا نمی کرد پول فدراسیون فوتبال ایران را بلوکه کند و در نتیجه بهتر می توانستیم برنامه های خود را پیش ببریم.

از این دست کمبودها در حوزه ورزش بسیار زیاد بود و بارها باعث شده بود که توان و استعداد ورزشکاران ایرانی در زیر سایه شوم تحریم مورد آسیب قرار گیرد.

امروز که مذاکرات بر سر توان هسته ای و رفع تحریم های ظالمانه علیه ایران به نتیجه نشسته به درستی انتظار می رود همه کمبودهایی که کشور بزرگ ایران را تحت تاثیر تبعات منفی خود قرار داده بود رفته رفته جای خود را به برکت ذاتی در رفتار و کردار ایرانی ها بدهد. این نه یک قدم زودگذر که واقعیتی غیرقابل انکار است. و البته باید در یک فرآیند تعیین شده نظاره گر آن باشیم.

این توافق خوب هدیه ای با ارزش به مردم خوب ایران است که سالها در جنگی نابرابر علیه تحریم های ظالمانه جنگیدند و حالا حق خود می بینند که از ظرفیت های با ارزش کشور عزیزمان استفاده ای بهینه ببرند. بدیهی است که سهم ورزش هم در این توفیق بزرگ محفوظ خواهد بود.

 

کد خبر 437022

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =