حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی امام جمعه مشهد را باید یک انقلابی پرشور دانست.

محمود عزیزی: نیمه اسفند 83 بود که آیت الله عبادی در یک سانحه تصادف از دنیا رفت. درگذشت آیت الله عبادی برای مردمی که هر هفته برای شنیدن سخنان او به نماز جمعه می رفتند، دردناک بود. از نگاه بسیاری ویژگی آیت الله عبادی آن بود که خطبه های نماز جمعه اش دلها را به هم نزدیک می کرد.

امام جمعه ای که پس از آیت الله عبادی به مشهد رفت ،متفاوت از آیت الله عبادی بود. حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی ویژگی بارزی که خیلی زود بروز می داد صراحتش بود.

 

طلبه نوجوان حوزه مشهد

سید احمد علم الهدی 10 شهریور ۱۳۲۳ در مشهد بدنیا آمده است. سید احمد خیلی زود و در 15 سالگی وارد حوزه علمیه مشهد می شود و به تحصیل مقدمات و ادبیات عرب مشغول.او پس از طی کردن مقدمات دروس حوزه  برای درس های خارج فقه و اصول را  دردروس حضرات آیات وحیدخراسانی، فلسفی، شیخ مرتضی شاهرودی ، مشکینی، فیض گنابادی ومیلانی حاضر می شود.

نگاهی به استادان وی می تواند در فهم مشی رفتاری و فکری کنونی آیت الله موثر باشد. علم الهدی بعد از رحلت پدرش در آستانه 30 سالگی به تهران مراجعت می کند و در مسجد امام جعفر صادق (علیه السلام) درمنطقه جنوب شهر تهران به ترویج و تبلیغ و تدریس می پردازد.

همراه آیت الله مهدوی کنی در پل مدیریت

حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی طی سالهای ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۱ مسئول منطقه ده کمیته انقلاب اسلامی تهران  شد و پس از آن به عضویت شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز تهران درآمد.

سال 61  با تأسیس دانشگاه امام صادق علیه السلام به همراه ایت الله مهدوی کنی به پل مدیریت می رود تا بنای دانشگاهی را بگذارد که در2 دهه بعد دانشجویانش در بسیاری از سمت های حکومتی قرار گرفتند.او در این سالها در کنار معاون آموزشی دانشگاه بودنش سخنران ثابت جلسات انصار حزب الله تهران بود و محمود احمدی نژاد یکی از مستمعین منبر های وی.

امام جمعه تاثیر گذار

امام جمعه امروز مشهد تا زمانی که در سال 84 به عنوان امام جمعه مشهد منصوب شود بیشتر در مقام فردی حوزوی - دانشگاهی فعالیت می کرد.

علم الهدی از زمان حضورش در مشهد بود که ازنقش صرفا امام جمعه بودن خارج شد و تلاش کرد دیدگاه های خود در زمینه اسلامی  کردن بیشترمشهد را در این شهر پیگیری کند.

گفته می شود تخریب نماد میدان 15 خرداد درمشهد به درخواست امام جمعه مشهد بوده است.نمادی که وی آن را نمادی از حکومت طاغوت  می دانست و در نهایت در یک صبح پائیزی شهردار مشهد دستور برداشتن آن از این میدان داد.در کنار این موضوعات نظرات حجت الاسلام والمسلمین علم الهدی درباره حضور اصولگرایان مشهدی در انتخابات شوراها و مجلس در چند سال گذشته حتما لحاظ می شود.

پیاده نظام های آمریکا

خطابه های گاه وبی گاه وی از زمان حضورش در خطبه های نماز جمعه،کم کم او را به حلقه افرادی که اخبار آنها مورد توجه رسانه ها است کشاند و بار دیگر مشهد را در کنار قم و تهران به عنوان نماز جمعه های مهم کشورمطرح کرد.

 دریکی ازاین نماز جمعه ها بود که  او درخطبه‌ نماز جمعه ۲۳ فروردین ۱۳۸۷ پیشنهاد کرد که شهر مشهد از برگزاری هرگونه کنسرت موسیقی مستثنی گردد.مورد دیگر زمانی بود که درمراسم افتتاح شبکه قرآن در مشهد به رئیس رسانه ملی پیشنهاد کرد در دیگرشبکه های سیما هم از موسیقی استفاده نکند.

یکی دیگر ازصحبت های جنجال ساز وی وقتی بود که در18 خرداد 87 نماز گزاران از امام جمعه خود شنیدید «زن بد‌حجاب پیاده نظام آمریکا و پیاده نظام اسراییل و همان نیرویی است که آمریکا و اسراییل وارد ایران کرده است، تا نظام و انقلاب را شکست دهد».اظهاراتی که با انتقادهای صریح و درگوشی نسبت به  علم الهدی همراه شد.

پاسخ این گلایه مندی ها را امام جمعه مشهد در 18 دی 88 داد، زمانی که در خطبه های نماز جمعه گفت:« پیش از این هم گفته‌ام دختر و زن بدحجاب پیاده نظام آمریکا است و روز عاشورا دیدیم که این افراد با چه قیافه‌ای این کارها را کردند...اصولا حرکت اسلام ستیزی برای دشمنان اسلام از جریان بدحجاب سازی آغاز می‌شود».

امام جمعه که رئیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر استان هم است آن روزاین را هم اضافه کرد که « ... مهم نیست که مردم خوششان نیاید بلکه باید خدا خوشش بیاید زیرا همه بنده خدا هستیم.».

یک مشت بزغاله و...

9 دی 1388 اوج  حضور امام جمعه مشهد در فضای سیاسی کشور بود.روزی که در آن حجت الاسلام والمسلمین  علم الهدی به عنوان سخنران مراسم بیادماندنی در تهران انتخاب شد و مردم تهران از وی شنیدند که «این نظام به جان مردم بسته است و اصل محوری این نظام ولایت فقیه است.وقتی این مملکت در دست نظام ستمشاهی بود ، این مردم به استقبال گلوله داغ رفتند، قطره قطره خون خود را دادند تا ولایت فقیه را حاکم کردند. آن وقت یک مشت بزغاله وگوساله بیایند در مقابل چشم مردم به اصل ولایت فقیه توهین کنند؟»

این اظهار نظر هم با واکنش میر حسن موسوی مواجه شد و وی در بیانه ای به آن پاسخ داد و امام جمعه مشهد هم پاسخ موسوی را با نامه ای.

 در میان اصولگرایان مشهدی حجت الاسلام  والمسلمین علم الهدی ، نقش «پدر معنوی » و بزرگتر را دارد. با این همه رفتار سیاسی وی در مواجهه با شخصیت های مختلف متفاوت است.

محمود احمدی نژاد، آیت الله واعظ طبسی، آیت الله هاشمی رفسنجانی و اسفندیار رحیم مشایی چهار شخصیتی هستند که موضع گیری های امام جمعه در قبال آنها را می توان در طیف حامی، همراه، منتقد و مخالف دسته بندی کرد.

دوستی به سبک بزرگان

وی از زمان حضور در مشهد رابطه صمیمانه ای با آیت الله واعظ طبسی نماینده ولی فقیه و تولیت آستان قدس رضوی دارد. برخی با توجه به روحیه  وی تصور می کردند علم الهدی با آیت الله واعظ طبسی همراه نباشد. برخی شایعات درباره فرزند آیت الله طبسی هم این احتمال را تقویت می کرد. ولی در عمل چنین اتفاقی نیفتاد و در انتخابات خبرگان در سال 85 وی با ایت الله طبسی در یک لیست قرار گفت و 70 درصد آراء مردم خراسان رضوی را کسب کرد.

هاشمی -علم الهدی؛ وقتی روزهای ابری از آفتابی بیشتر است

امام جمعه مشهد  را می توان «منتقد» هاشمی رفسنجانی دانست. این موضوع بستگی به موضع گیری های هاشمی دارد .نیمه آذر 1388 بود که وی در سخنانی بی سابقه به دفاع ازهاشمی پرداخت و گفت:البته کسی که سازندگی پس از دوران جنگ را به پیش برد ،ایشان بود و اگر بخواهیم تصویری از آیت الله هاشمی نشان دهیم در واقع ایشان سنگ زیرین آسیاب در جریانات انقلاب بوده است...نمی‌شود به خاطر یک گلایه، دژ انقلاب را حذف کرد و هم اکنون نیز ایشان نیروی کارآ و مفیدی برای نظام و انقلاب می باشند».

سخنانی که بسیار متفاوت از اظهارات 3 ماه قبل وی بود.وقتی که در ششمین اجلاس خبرگان در 31 شهریور سال جاری در نطق خود در مجلس خبرگان از هاشمی انتقاد کرد.سخنانی که پایگاه خبری انصار نیوز آن را این چنین منتشر کرد:«چرا پس از بیست‌سال، در برابر این هتاکی‌های بی‌سابقه‌ و آتش فتنه‌ای که از خیمه برخی اطرافیان شما به پا شده است، ساکت نشسته‌اید؟...درباره این تناقض رفتار شما آینده و تاریخ حکم خواهد کرد کما اینکه اکنون نیز مردم درباره این تناقض در رفتار قضاوت کرده‌ و به نتیجه رسیده‌اند.»

علم الهدی- مشایی؛ داستان کارد و پنیر

داستان حمایت امام جمعه مشهد از دولت محمود احمدی نژاد بر همگان مبرهن است. این حمایت البته یک استثناء دارد. اسفندیار رحیم مشایی.این تحلیل وقتی قوت می گیرد که بدانیم در سفر آبان ماه  سال گذشته دولت به مشهد، امام جمعه مشهد وقتی دید مشایی در کنار رئیس جمهور نشسته است، بر خلاف روال معمول ، محل را ترک کرد.

 علم الهدی در آستانه 66 سالگی هم چنان همان امام جمعه آتشین فروردین 84مشهد است. و به نظر نمی رسد مواضعش دچار تغییر شود.

کد خبر 49809

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۰۲:۵۱ - ۱۳۸۹/۰۱/۱۱
    0 0
    خوب بود