۰ نفر
۱۹ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۴:۰۶

بر پایه سنتی تاریخی، در اواخر ذی قعده پرده خانه خدا از چهار سو حدود یک قامت و نیم بالا زده می‌شود. در این حال، لایه زیرین و سفید پوشش کعبه نمایان می‌گردد و حالتی همانند حج گزاران احرام بسته می‌یابد که در اصطلاح به آن «احرام کعبه» می‌گویند. از این حالت به تشمیر کعبه نیز تعبیر می‌شود.

تاريخ اين حركت را به مامون عباسى نسبت مى دهد. ابن جبير (م ٥٤٠ ق)احرام کعبه را در روز ۲۷ ذی قعده هم زمان با روز فتح مکه گزارش کرده است. فاسی (م. ۸۳۲ق.) سخن او را گزارش کرده و افزوده که پرده کعبه روز ۲۵ ذی قعده بالا می‌رود و در ۲۷ ذی قعده کارگزاران کعبه قسمتی از پرده کعبه را که بالا برده‌اند، افزون بر بخش‌هایی دیگر تا روی در کعبه را قطع می‌نمایند و در روز عید قربان نیمه بالای پرده را عوض می‌کنند.

فاسی احتمال داده است که دلیل بریدن نیمی از پرده کعبه به دست کارگزاران کعبه، فروش زود هنگام آن به حاجیان مصری و شامی است که معمولا در روزهای نخست ذی حجه وارد مکه می‌شدند. در گذشته شماری از حاجیان دیرتر به مکه می‌رسیدند و بی درنگ رهسپار عرفات می‌شدند و خرید بخش‌هایی از پرده کعبه را به روزهای پس از اعمال وا می‌گذاشتند و با توجه به این که پرده در روز عید قربان عوض می‌شد، آن را خریداری می‌کردند.
ليكن بنظر مى رسد كه اين اقدام ،سنتى است كه طى قرنهاى گذشته در اين موقع به عنوان احرام بستن كعبه اقدام به اين كار مى كرده وتاكنون نيز ادامه دارد.

گفتنى است كه در دورام مامون _عباسى وبطور كلى دوران عباسيان ، جامه كعبه از اين قدرت وبافت برخوردار نبوده واحتمال بريدن آن از سوى حاجيان به عنوان تبرك بوده است كه با اين اقدام ، جامه را از دستبر وپاره شدن در امان قرار مى دادند.
ليكن امروز به هيچوجه چنين رخدادى روى نمى تواند بدهد زيرا كه استحكام وقدرت بافت جامه از سويي ووجود مامورين از سوى ديگر مانع از اقدام هرگونه تصرفى در جامه مى گردد. گواه بر سخن آنكه در ماه رمضان به مراتب مسجد الحرام وطواف كنندگان از تعداد زائران حج بيشتر بوده وچنين اقدامى را بر جامه به عمل نمى آورند.

از اين روى طبق سنت گذشته در اين ايام ، كعبه نيز بر پيرامون خود احرام بسته ودر اصطلاح بدان (تشمير )يا ( احرام كعبه ) مى گويند.
براى آگاهى بيشتر در اين باره مى توانيد به كتاب جامه كعبه در طول تاريخ به نگارش اينجانب مراجعه نماييد.

کد خبر 556360

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =