لزوم حرکت شهرداری ها به‌سمت درآمدهای پایدار

قائم مقام سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور امروز در ارومیه گفت: با توجه به وضعیت موجود و مشکلات مالی و عدم تخصیص بودجه مناسب، شهرداری ها باید برای حرکت بسمت درآمدهای پایدار برنامه ریزی های لازم را صورت دهند.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان غربی، خلیل راحتی صبح امروز در آغار گردهمایی مدیران کل امور شهری استانداری های سراسر کشور در ارومیه گفت: بودجه تحقق یافته برای شهرداری‌های کشور در سال 94 550هزار میلیارد ریال بود که امسال به 600هزار میلیارد ریال خواهد رسید.
وی افزود: میزان بودجه تعیین شده برای کلانشهرها و شهرهای دیگر مطابقت ندارد و موجب عدم توازن بین شهرهای مختلف شده است و این اتفاق مشکلات و معضلات زیادی را بوجود آورده است.
قائم مقام سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور تصریح کرد: این عدم توازن روز بروز بر ایجاد مشکلات حاشیه ای بخصوص در شهرهای بزرگتر نمود بیشتری پیدا می کند و روند مهاجرت را نیز از سوی شهرهای کوچک بسمت شهرهای بزرگ رقم زده است.
راحتی گفت: در حالی که مدت هاست توجه برنامه ریزی ها ابتدا به مرکز و سپس به نواحی اطراف کشور است، باید برای کاستن از آسیب های اجتماعی بوجود آمده، نحوه برنامه ریزی را بسمت مناطق کمتر توسعه یافته و بویژه روستاها متمرکز کنیم تا وضعیت کشور نیز بهبود یابد.
وی اضافه کرد: هم اکنون میزان بودجه پرداختی به کلانشهر تهران بمراتب از بودجه اختصاص یافته به سایرکلانشهرها بیشتر است و همین امر علاوه بر ایجاد مشکلات فراوان در این شهر، آسیب های اجتماعی زیادی نیز در این شهر بهمراه دارد.
قائم مقام سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور تصریح کرد: در این میان با توجه به وضعیت و مشکلات مالی دولت و عدم تخصیص کامل بودجه، شهرداری ها باید بسمت جذب درآمدهای پایدار حرکت کنند که این درآمدها فقط در دریافت عوارض شهری خلاصه نمیشود.
راحتی گفت: استفاده از پروژه های مشارکتی و جذب سرمایه گذاری و کاهش هزینه ها را میتوان از راه های بهبود وضعیت شهرداری ها برشمرد.
وی افزود: هم اکنون متوسط درآمد پایدار شهرداریها رقمی کمتر از 20 درصد است که باید با برنامه ها ریزی این رقم را افزایش داد.
قائم مقام سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور تصریح کرد: هم اکنون یک هزار و 245 شهرداری و سه هزار دهیاری در کشور وجود دارد که به مدیریت شهرها و روستاها می پردازند که یک هزار و 200 شهرداری و همه دهیاری ها با مشکل اعتباری دست به گریبانند.
راحتی در پایان گفت: دولت در حال آماده سازی پنج لایحه در حوزه مدیریت شهری در زمینه های مدیریت شهری، درآمد پایدار، استخدام، شوراها و دهیاری ها برای تقدیم به مجلس است که امیدواریم نمایندگان با تصویب این لوایح آنها را ابلاغ کنند.

شایان ذکر نشست تخصصی مدیران کل امور شهری استانداری‌های سراسر کشور طی 2 روز از امروز در ارومیه آغاز می شود.

 

۴۸

کد خبر 573955

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =