ایسنا نوشت: سفیر کشور اتریش با همراهی ابراهیم کریمی از بافت تاریخی گرگان بازدید کرد.

ابراهیم کریمی، مدیرکل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان در این بازدید ضمن خیرمقدم گویی به سفیر کشور اتریش گفت: استان گلستان یکی از مناطق سرسبز و دیدنی در شمال ایران با پیشینه تاریخی 7000 ساله و دارای بیش از 2500 اثر شناخته شده و ثبت 678 اثر در فهرست آثار ملی کشور و یک اثر ثبتی در فهرست آثار جهانی است.

وی ادامه داد: وجود جاده های بین المللی حمل و نقل، وجود جاذبههای گردشگری از جمله دریا، جنگل، پارک های ملی، تنوع اقلیمی، دشت و صحرا، اماکن و بافت های تاریخی - فرهنگی از مهمترین قابلیت ها و مزیت های صنعت گردشگری در استان گلستان است.

وی افزود: از جمله مهمترین جاذبه های استان گلستان می توان به دیوار بزرگ گرگان با عنوان طولانی ترین سازه تاریخی ایران، میراث جهانی گنبد قابوس به عنوان بلند ترین گنبد آجری جهان ، شهر تاریخی جرجان، بافت قدیم گرگان و گمیشان و جاذبه های بکر طبیعی فراوان اشاره کرد.

کریمی تشریح کرد: دیوار دفاعی گرگان با طول حدود 200 کیلومتر سومین دیوار طولانی جهان است و در حال حاضر در فهرست موقت ایران جهت ثبت در آثار جهانی قرار دارد و پرونده آن در مرحله آماده شدن و سیر مراحل قانونی جهت ثبت در آثار جهانی است.

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان اعلام کرد: این اداره کل آمادگی دارد تا بر طبق شرایط و ضوابط قانون واگذاری، دیوار دفاعی گرگان و مجموعه هایی از بافت قدیم گرگان را جهت احیا به سرمایه گذاران داخلی و خارجی واگذار نماید.

در این بازدید همچنین دکتر فریدریش اشتیفت، سفیر کشور اتریش با اشاره به آنکه استان گلستان استانی بکر و دست نخورده با جاذبه های دیدنی زیباست، گفت: دیوار و بافت قدیم گرگان دارای زمینه‌های مناسبی در بخش سرمایه گذاری و توسعه گردشگری است.

وی در پایان با آرزوی توفیق برای مدیرکل و کارکنان میراث فرهنگی استان گلستان با اشاره به برپایی هرساله جشنواره اقوام در استان و اهمیت این رویداد گفت: تمام تلاش خود را جهت حضور در این جشنواره خواهم داشت.

46

کد خبر 584214

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =