محمد جابریان که بعد از دو سال از انجام معامله بلوک 30.5 درصدی فولاد خوزستان موفق به دریافت 172 میلیارد تومان وجه پرداختی شده است.

فارس: محمد جابریان که بعد از حدود دو سال از انجام معامله بلوک 30.5 درصدی فولاد خوزستان به ارزش 1364 میلیارد تومان موفق به دریافت 172 میلیارد تومان وجه پرداختی شده ، این روزها خوشحال است و در پاسخ به خبرنگار  که می‌پرسد با پول پس گرفته خود چکار می‌کند؟ به شوخی می گوید با 172 میلیارد تومان آدامس و پفک می خرم.

محمد جابریان بار دیگر بعد از گذشت 23 ماه در صدر اخبار اقتصادی و خصوصا " حوزه بازار سرمایه قرارگرفته است. وی که در 7 تیر ماه 87 در جریان عرضه بلوک 30.5 درصدی فولاد خوزستان با انجام معامله 1364 میلیارد تومانی گوی رقابت را از نهادهای شبه دولتی عظیم ربود شاید این روزها از سرخوشترین تجار و سرمایه گذاران باشد که موفق شد این بار گوی سبقت را از سازمان خصوصی سازی برباید.
سازمان خصوصی در حالی بعد از توفیق در عرضه های خرد سهام شرکت های بزرگ و مشمول اصل 44 ملی مس و فولاد مبارکه در 15 بهمن و 21 اسفند 85 اقدام به عرضه اولیه سهام فولاد خوزستان در بهار 86 کرد که درست یکسال بعد یعنی در تیر ماه 87 بیش از 660 میلیون سهم فولاد خوزستان به ارزش پایه هر سهم 630 تومان روانه میز فروش کرد و درنتیجه رقابت فشرده و سنگین جابریان با شستا و صندوق بازنشستگی کشوری و دیگر بزرگان بازار سهام ، این تعداد سهام به ارزش 1364 میلیارد تومان و به قیمت هر سهم 2007 تومان معامله شد.
این رویداد که در آن زمان بزرگترین معامله تاریخ بورس بود منجر شد تا جابریان به عنوان بخش خصوصی واقعی جلودار دیگران بوده و سرخوش از این عمل تاریخی باشد.
اما دیری نگذشت که این سرخوشی به پشیمانی تبدیل شد.چرا که جابریان در برابر پرداخت 172 تومان از 272 میلیارد تومان وجه نقد معامله به سازمان خصوصی سازی هرگز نتوانست در هیبت مالک عمده فولاد خوزستان از درب کارخانه عبور کند و یا در تصمیم گیری های هیات مدیره نقشی و حضوری داشته باشد.
این بود که راهی هیات داوری و دادگاه شد تا اینکه با صدور رای شعبه 19 مجتمع قضایی شهید بهشتی موفق به مسدود کردن حساب سازمان خصوصی سازی و سپس دریافت چند فقره چک از شرکت سپرده گذاری مرکزی ( که متولی نقل و انتقال سهام و دریافت و دریافت و پرداخت ها است)در روزهای اخیر شد.
در این رابطه خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس ، گفت وگوی متفاوتی را با محمد جابریان انجام داده تا مشخص شود وی در این مدت با چه استرس ها و ضرر هایی مواجه بوده و با 172 میلیارد تومان پول ناقابل به چه دست چه برنامه ایی دارد.
این گفت وگو که گاهی با شوخی و مزاح همراه شده در ادامه می خوانید.

*جایریان: با 172 میلیارد تومان می خوام آدامس و پفک می خرم

فارس: آقای جابریان با این 172 میلیارد تومانی که بالاخره موفق به دریافت آن شدید چه کار می خواهید بکنید؟

جابریان: (با خنده و به شوخی) می خواهم آدامس بخرم. قاقالی بخرم. پفک بخرم ...

فارس: مثل اینکه خیلی خوشحال و سرخوش هستید.

جابریان: بله. چرا نباشم. طبیعی است . هر کسی هم جای من باشد خوشحالی می کند. بالاخره موفق به دریافت حقم شدم.

فارس : چقدر خوشحالید؟

جابریان: (با خنده و به شوخی ) یک کیلو و 250 گرم. اما از شوخی در رفته همچنان در ایران می مانم و در صنایع فولادی، بورس و هر صنعت و شرکت آینده داری سرمایه گذاری می کنم.

فارس: حساب کرده اید که سود دو ساله 172 میلیارد تومان چقدر می شود؟

نه. سود که ضرر هم کرده ام.

فارس: اگر این حجم از پول را جای دیگری سرمایه گذاری می کردید چقدر می توانستید سود کنید؟

جابریان: معلوم نیست. شاید هم ضرر می کردم. این در حالیه که سهام فولادخوزستان نسبت به تیر 87 گران تر شده. اون موقع هر سهم این شرکت 630 تومان بود اما الان به 670 تومان رسیده اما دعا می کنم صاحبان این کارخانه هم خیرش را ببینند. چرخش باید بچرخه. چون به هر حال حدود 10 هزار نفر کارمند و کارگر دارد .

*یک ضرب المثل معروف بین تجار

فارس : در این مدت کمتر از دو سال دلهره هم داشتید؟

جابریان: بله . طبیعی بود. اما ضرب المثلی بین تجار هست که می گوید تاجر یه جیب اش برای سوده ، یه جیب اش هم برای ضرر.

فارس: برای وکلایی که در این مدت پرونده شما بودند چقدر هزینه کردید؟

جابریان: دو تا وکیل داشتم.به یکی حدود 150 میلیون تومان داده ام . با اون یکی که اصلا " حساب نکرده ام.

فارس: وکلای شما معروف و حرفه ایی بودند؟

جابریان: نه. معمولی و عادی بودند.

فارس:می توانید میزان سرمایه تان را هم بگویید؟

جابریان: نه. اما 50 میلیارد تومان از یکی بانک های داخلی وام گرفته ام که قسمت اعظم اش را داده ام. از طرف دیگر در خرید بلوک 30.5 درصد فولاد خوزستان با چند نفر و یک مجموعه هم شریک بودم.

فارس: شما در دیگر کشورها هم سرمایه گذاری کرده اید؟

جابریان: اصلا ". باورم این است که باید برای همین آب و خاک سرمایه گذاری کرد که با خون جوانان آباد شده. به همه هم توصیه می کنم در ایران بمانند و سرمایه گذاری و کار کنند.

فارس: رفتار مسئولان با شما در این مدتی که دنبال پرونده بودید، چطور بود؟

جابریان: بسیار عالی و بی طرفانه. هم در قوه قضائیه و هم در دولت.

فارس: از سرمایه گذاری ناموفق در بورس چه درسی گرفتید؟

جابریان: امیدوارم خصوصی سازی بهتر از این باشد. البته الان نسبت به گذشته بهتر شده اما باز هم جا دارد. سرمایه گذاری در بورس بسیار خوب و شفاف است.

فارس: حاضرید باز هم سهام شرکت های بورسی را بخرید؟

جابریان: چرا که نه. اگر سهام و شرکت ارزشمندی باشد همین امروز سرمایه گذاری می کنم.مخصوصا " در شرکت های فولادی.

فارس: قبلا " به دنبال تاسیس کارخانه فولاد بودید. الان هم هستید؟

جابریان: حتما ". اگر عمری باشد یک روزی کارخانه فولاد می زنم.

فارس: چه توصیه ایی به هم رده ها و دیگر تجار بخش خصوصی کشور دارید؟

جابریان: اینکه در مملکت خودمان بمانند سرمایه گذاری کنند. بالاخره آدمهای ریشه دار هیچ وقت مملکت خودشان را رها نمی کنند و نمی روند.

کد خبر 60819

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • محسن IR ۱۲:۴۵ - ۱۳۸۹/۰۲/۲۰
    0 6
    یه جوری میگید 172 میلیاردانگاری 172 هزار خدا بیشترش بدهد !!! ولی کسی هست بگه از کجا ؟ و.....