مرگ شماری از هم‌میهنان، به‌ویژه آتش‌نشانان جان‌برکف، و از میان رفتن یکی از نمادهای قدیمی شهر تهران و صدها میلیارد تومان سرمایه، بغض در گلوی هر ایرانی نشانده است. امروز، نه وقت مقصریابی است و نه زمان متهم‌سازی و نه هنگام ارزیابی کارشناسانه... . امروز فقط باید سپاسگزار و همراه همه‌ی کسانی باشیم که در این سرمای زمستان و با وجود تمام مشکلات، در کار نجات جان انسان‌ها و سرمایه‌های کشور بوده و هستند.

اما، اعلام این که شهرداری و آتش‌نشانی، بارها و بارها در مورد مشکلات ایمنی ساختمان پلاسکو اخطار و هشدار داده بودند و ساکنان آن ساختمان اقدام لازم را انجام نداده اند، نشانه‌ای از یک اِشکال بزرگ و ساختاری در مدیریت کشور است؛ خطر شکل‌گیری حاکمیت بی‌اقتدار که تمامی عرصه‌های زندگی شهری و البته محیط زیست و میراث‌های طبیعی و فرهنگی ما را تهدید می‌کند. امروزه می‌بینیم که قانون‌شکنی، به سُخره گرفتن مقررات، گرفتن مجوزهای ایمنی و استاندارد و جز آن، از راه‌های غیرمتعارف و نامناسب و حتی «قانونی شدن» پاره‌ای بی‌قانونی‌ها در مجلس، به پدیده ای معمولی بدل شده است.

دستگاه های دولتی و دیگر بخش‌های حاکمیت، در بسیاری جاها که کم‌کاری یا فساد ندارند، دچار ضعف در به اجرا رساندن قانون و مقررات هستند. در این‌جا، به مصداق‌های زیر پا گذاشتن مقررات ایمنی ساختمان‌ها، نادیده گرفتن آیین‌نامه‌ی زلزله، ساخت‌وساز روی گسل‌ها، غیراستاندارد بودن آسانسورها، و یا فساد عمیق در بانک‌ها و گمرک‌ها و دیگر اداره‌ها نمی‌پردازم. فقط به محیط زیست، آن هم نه به مشکلات بزرگ آن بلکه به یک گوشه‌ی کوچک آن (به عنوان نمونه‌ای از صدها موردِ ریز و درشت) اشاره می‌کنم که ببینید چگونه قانون و اخلاق در برابر شماری قانون‌شکن و بی‌وجدان کم آورده و اِعمال‌ قانون سخت شده است.

چند سال است که در منطقه‌ی فریدونکنار، عده‌ای صیاد (که حساب آنان از حساب صیادهای بومی و قانع جدا است) به شکلی بسیار بی‌رحمانه اقدام به دام‌گستری‌های غیرقانونی و صید و کشتار گسترده‌ی پرندگان مهاجر، چه پرندگان مجاز برای صید و چه حمایت‌شده، می‌کنند. در این چند سال، چند بار ماموران سازمان حفاظت محیط زیست و حتی نیروی انتظامی خواسته است که جلوی این صیادان را بگیرد، اما آنان با چوب و چماق و اسلحه نگذاشته اند. حتی امسال که انفلوانزای پرندگان شیوع یافته و به جز سازمان محیط زیست، مسوولان بهداشت کشور هم گفته اند که صید باید متوقف شود، اما باز هم این گروه به قانون‌شکنی خویش ادامه می‌دهند.

کد خبر 625509

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 8
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • سجاد A1 ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۳۰
  3
  خدا پدرتو بیامرزه، دقیقا همینطوره که گفتی
 • بی نام A1 ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۳۰
  2
  اختیار دارید مگر ندیده اید در حمله به دستفروشان وکارواش ومضروب کردن کارکنان وشلاف زدن به کارگران معدن معترض به عدم پرداخت دستمزد چفدر اقتدار دارند
 • بی نام A1 ۲۰:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۳۰
  2
  اقتدار فقط در مورد حفظ نظام دیده می شود نه در مورد جان ناموس مردم و منافع کشور
 • بی نام IR ۰۷:۱۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۱
  1
  افرین
 • سجاد IR ۰۷:۲۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۱
  1
  علت «بی‌اقتداری» عمدتا اینه که حکومت در برخی حوزه ها خیلی بیش از حد "اعمال قدرت" می کنه و لاجرم مجبور میشه از ورود جدی به برخی حوزه ها هم صرفنظر کنه. متاسفانه اون "اعمال قدرت" بیش از حد مفید نبوده و نیس بلکه هزینه زاست و از طرف دیگه این صرفنظر کردنها هم پرهزینه بوده و خواهد بود.
 • بی نام IR ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۱
  1
  بسیار عالی نکته در اینجاست که وقتی حکومتی به مردمش جاهایی که نباید فشار بیاره مثلا همه تمرکزش روی کنسرت و حجاب زنها باشه در عوض اونجایی که باید فشار بیاره ضعیف برخورد می کنه چون می ترسه مردم کم بیارند
 • بی نام A1 ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۱
  0
  شهرداری تا دلت بخواد اقتدار داره اما همان اخطاریه ها را هم برای رفع تکلیف می نویسه. در این مملکت همه قانون و مسئولیت را دور می زنند چون کارهای مهمتر از جان مردم دارند.هیچکس سر جای خودش نیست. همه بر اساس فامیل و باند بازی در ادارات رییس شده اند. ملت ایران یتیم است.
 • کوشان مهران A1 ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۱
  0
  بدترین قانون اگر درست اجرا شده و مجری آن به درستی کار خویش باور داشته باشد به مراتب بهتر از بهترین قانون است که به دلایل گوناگون یا اجرا نشده و یا تا آن اندازه اما و اگر و تبصره مشمول آن شود که در عمل ضمانت اجرایی نداشته باشد.