ما که نفهمیدیم در حادثه پلاسکو کی مقصر بود. چون نه کسی محکوم شد ، نه کسی عذر خواست و نه کسی استعفا داد. راستش خیلی هم پیگیر نیستیم چون دیگه به این جریان عادت کردیم. ما مثل ژاپنی ها و کره ای ها از این قرتی بازیها بلد نیستیم که بیاییم جلوی دوربین و به نشانه معذرت، دولا راست بشیم و استعفا بدیم!

اصولا یک ایرانی رو نباید هیچوقت تهدید کرد. حالا چه تهدید به اخراج باشه و چه تهدید به قبول اشتباه! چون ایرانی جای حق نشسته و اشتباه نمی کنه، پس لزومی هم نداره معذرت بخواد! البته این رو هم بگیم که اگه هم زبانمان لال، روزی روزگاری یک ایرانی اشتباه کرد نباید کم بیاره و عذرخواهی کنه چون اونوقت بقیه دور برمی دارند و پررو می شن و یک ایرانی نباید به دیگرون اونقدر رو بده که اونها آسترشو بخوان!

اما اینطوری هم نیست که یک ایرانی الا وبلا و تحت هیچ شرائطی معذرت خواهی نکنه اتفاقا ما در خیلی از مواقع عذرخواهی می کنیم اما با شرائط ذیل:

1- وقتی به درستی کارمون مطمئن باشیم! مثل خانمی که 12 نوع غذا پخته و بعد به مهموناش می گه: «ترو خدا می بخشید ها ... دیگه بیشتر از این نتونستم بپزم»!

2- وقتی اشتباهمون خیلی کوچک باشه و مطمئن باشیم که مجازات و یا عواقبی برامون نداره! مثل له کردن مورچه! که بعدش می گیم: «بله؛ خودم می دونم چه جنایتی در حق محیط زیست کردم کردم. به همین دلیل به نشانه عذرخواهی و شرمندگی در پیشگاهتان پیشانی به خاک می سایم!»

3- وقتی اشتباهمون متوسط باشه اما بجاش بدونیم با این معذرت خواهی(و مظلوم نمایی) محبوبیتمون بیشتر می شه و مردم ما رو بعنوان یک منصف و عادل می شناسند ومی گن: «وای ببین چقدر آدم شریف و پاکیه که شجاعانه عذر خواست! حق این بابا خیلی بیشتر از این حرفاست!» مثل معذرت خواهی یک قهرمان ورزشی از شکست و یا عذرخواهی یک مسئول بخاطر ده دقیقه قطعی برق!

4- وقتی بخواهیم با عذر خواهی بقیه رو خفه کنیم و یا بهشون کنایه بزنیم! مثل موقعی که می گیم: «آره جونم شما درست می گید و من غلط کردم! اصلا تو خوب، من بد! حالا راحت شدی؟!»

5- وقتی منافعی برامون داشته باشه: مثل بنری که بساز و بفروش ها می زنند روی ساختمونی که ساعت 2 نصفه شب جلوش تیرآهن خالی می کنند و توش می نویسند: «از اینکه آسایش شما را برای ساختمان سازی خودمان بهم زدیم معذرت می خواهیم !!»

6- بعضی از معذرت خواهی هامون هم زورکی است. یعنی بچه های بالا بهمون می گن: «اگه بخاطرعذر خواهی استفعا ندی ، استعفات می دیم!» مثل تصادف قطار

کد خبر 631205

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بي نام ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۴
  5 5
  اخري خيلي بي معني بود
 • بی نام DE ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۴
  4 4
  با این آخریه که زیر همه حرفات زدی
  • بی نام A1 ۰۳:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۹
   0 0
   دیدگاه دایی جان ناپلئونی به تو می گن
 • بی نام A1 ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۴
  3 5
  مورد آخر ته نامردیه حالا اگه قالیباف استعفا می داد همینو می گفتی؟
 • مصطفی IR ۰۷:۴۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۴
  7 1
  شیر مادرت حلالت ... گل گفتی
 • بی نام A1 ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۴
  4 5
  دقیقا مورد آخر اثبات کرد که اگه کسی هم درست رفتار کنه و از اشتباهش عذرخواهی کنه یک عدم مثل نویسنده محتر پررو میشن
 • بی نام A1 ۰۹:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۴
  8 0
  اینم یک عذرخواهی مورد چهارمی: من به عنوان یک شهروند تهرانی، از قالیباف و بنیاد مستصعفان عذرخواهی می کنم که ساختمان پلاسکو ریخت.
 • بی نام RU ۱۳:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۴
  8 1
  یکی رو از قلم انداختی. وقتی کاری رو که در زمان خودش درست بوده انجام میدیم و 30 سال بعد به جای این که بگیم آقا ما باید 20 سال قبل برنامه رو عوض می کردیم و نباید با همین فرمون می رفتیم، از کار درست سی سال قبل عذرخواهی می کنیم.
 • بی نام IR ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
  2 0
  تحت این ساختار هیچوقت معذرت خواهی صورت نمیگیره: چون ایرانی جای حق نشسته و اشتباه نمی کنه، پس لزومی هم نداره معذرت بخواد البته این رو هم بگیم که اگه هم زبانمان لال، روزی روزگاری یک ایرانی اشتباه کرد نباید کم بیاره و عذرخواهی کنه چون اونوقت بقیه دور برمی دارند و پررو می شن و یک ایرانی نباید به دیگرون اونقدر رو بده که اونها آسترشو بخوان
 • بی نام IR ۱۲:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
  2 1
  مورد آخری هم می شه سعید مرتضوی رو هم گفت ... من با آخری هم موافقم
 • بی نام IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۵
  3 0
  فکر کنم همه اصل موضوع رو فراموش کردن در این طنر
 • نگارنده متن US ۰۴:۱۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۱۷
  3 0
  بدین وسیله من از نوشتن بند ششم معذرت می خواهم