در حالی به آغاز سال جدید میلادی وپایان سال شمسی نزدیک می شویم که بودجه سال جدید، زلزله و آلودگی هوا سوژه های روز کشور هستند و در هر محفلی که شرکت کنی موضوع روز است، امروز برای اولین بار در نشست کمیسیون بازرگانی بنیاد امید ایرانیان شرکت کردم ، آقایان ریاحی ( حقوقدان) هاشمی ( همسر خانم ابتکار) وایرج حسابی از اوضاع اقتصادی وسیاست های دولت انتقاد نموده ومن نیز اعلام کردم که دولت اصولا سیاست گزاری در هیچ زمینه ای ندارد و اصلاحات هدفگیری شده در برنامه ششم در مورد یارانه ها ناشی از اجبار است ودولت به علت کسری بودجه مجبور است به آن تن دهد.

دکتر فرید موسوی نماینده تهران هم که در جلسه حضور داشت با تایید موضوع فوق، نگرانی خود را از عملکرد اصلاح طلبان در دولت، مجلس وشورای شهر بیان نمود وخواستار ارایه برنامه از طرف کمیسیون به مجلس ودولت شد.

دوستان مجمع عالی مدیران جشن شب یلدا را در رستوران سند باد در محیطی شاد وگرم برگزار کردند و تعدادی از ورزشکاران نظیر آقای طالقانی، حمید استیلی، میناوند ورویگری نیز مهمان جلسه بودند.

کیا اسفندیاری مجری برنامه اقتصادی" پایش" هم مهمان مراسم بود ودر پایان مراسم با ایشان درباره این برنامه با ایشان بحث وگفتگو داشتم واز اینکه بخشی از برنامه را به جوانان موفق اختصاص داده تعریف کردم واز حذف معرفی کارافرینان انتقاد کردم، ایشان هم با من موافق بود ولی ان را از اختیارات مدیر برنامه دانست .
یکشنبه را به علت کسالت در منزل ماندم و دور کاری کردم، البته غروب برای ورزش والیبال به مجموعه انقلاب رفتم به این امید که با عرق کردن در ورزش بهبود یابم که اتفاقا همین طور شد ودوشنبه سرحال وقبراق عازم دفتر کارم شدم.
به علت طرح فرد و زوج با تاکسی و مترو به محل کار رفتم و چند جلسه کاری داشتم ومقدمات سفر فردا به بصره را فراهم کردم.
در مهمانی شب یلدا تعدادی از مدیران علاقمند به کار با عراق بودند ولذا عمده وقت امروزم به ملاقات با این عزیزان گذشت ونتواتستم در جلسه "کمیسیون انرژی" شرکت کنم.
خوشبختانه اخیرا نخست وزیر عراق طی بخشنامه ای از وزارت نفت عراق خواسته که در خرید تجهیزات ومواد شیمیایی مورد نیاز اولویت را به شرکتهای ایرانی اختصاص دهند واین فرصت مناسبی است که شرکتهای نفتی تلاش جدی تری جهت حضور در این بازار بعمل اورند.
یکی از اهداف سفر فردا به بصره، پیگیری مذاکره برای حضور در بازار بالادستی نفت وگاز ، مشارکت در امور پیمانکاری و فروش مواد شیمیایی وتجهیزات نفتی می باشد.
ضمنا بازدید از محل مرکز تجاری ومذاکره با اتاق بازرگانی بصره را در دستور کار دارم.

سه شنبه با پرواز به ابادان رفته وبلافاصله عازم مرز شلمچه شدم، پس از ۲۰ دقیقه به مرز رسیدم ومراحل تشریفات اداری برای خروج از کشور فقط ده دقیقه به طول انجامید ونیم ساعت بعد در هتل شرایتون بصره بودیم.
جلسات متعددی را با تجار بصره و دوستان سفارت در محل هتل داشتم وشب میزبان ابو حیدر یکی از کارفرمایان خوشنام بصره بودیم.
چهارشنبه صبح را با بازدید از یک مرکز بزرگ تجاری که در مرکز شهر در حال ساخت میباشد شروع کردیم، جالب است بدانید که ساعت شروع کار مدیران عراقی معمولا ده یا یازده صبح میباشد وهتل تا ساعت ۱۳ صبحانه سرو میکند، اما شبها تا دیر وقت بیدارند واغلب جلسات در عصر ویا شب برگزار میشود.

ظهر با چند نفر از مهمانان نمایشگاه نفت وگاز اهواز ویکی از مدیران اتاق بصره ورجال الاعمال( کارافرینان) جلسه داشتیم وتوافقاتی بشرح زیر صورت گرفت:
۱- اتاق بصره که حدود ۴۵۰۰۰ نفر از اصناف وتجار عضو دارد لیست ۱۹۰۰ شرکت تجاری را به اتاق مشترک ارسال نماید وما نیز لیست اعضا اتاق مشترک را ارسال نماییم
۲- در اولین فرصت یک نشست در منطقه ازاد اروند بین تجار ومقامات استانی دو کشور برگزار گردد.
۳- اتاق مشترک قبل از عید نوروز یک هیات تحاری به بصره اعزام نماید.
فرصت های کاری، تجاری وسرمایه گذاری در بصره فراوان است واستفاده نکردن شرکتهای ایرانی مایه تاسف است.

با هماهنگی اناق مشترک هیاتی از شرکتهای دانش بنیان دانشگاه چمران اهواز برای بررسی همکاری در زمینه شیلات وکشاورزی در حال بازدید از بصره وزبیر بودند، نشستی که با این عزیزان داشتم متوجه عقب ماندگی زیاد عراق در این حوزه شدیم، برای مثال سرمایه گزاری کلانی در حوضچه های پرورش ماهی و گلخانه های کشاورزی کرده اند ولی نتیجه ای نداشته وسالانه بیش از هفتاد هزارتن ماهی فقط از استان خوزستان به عراق صادر میشود، در هر متر مکعب اب فقط ۱/۵ کیلو ماهی برداشت میکنند در حالیکه این دوستان ادعا داشتند که امکان برداشت ۵۰ کیلو کاملا امکان پذیر است ودر صورتیکه شرایط مناسبی فراهم شود میتوان با توجه به مشابهت اقلیم دو کشور تا یکصد کیلو برداشت نمود، اگر چه عراقی ها ذهنیت مثبتی برای همکاری با این دانشمندان جوان ونخبه نداشته اند ولی بیشنهادات انقدر وسوسه کنتده بوده که قرار شده در اولین فرصت از مزارع پرورش ماهی خوزستان بازدید نمایند.

این کم بازدهی در گلخانه ها نیز حاکم است وعلیرغم سرمایه گذاری صورت گرفته موفق نبوده اند وما میتوانیم در این زمینه ها به عراق کمک کنیم ودر نرم افزار عراق حضور پیدا کنیم که در این صورت قادر به فروش بچه ماهی، خوراک ماهی وتجهیزات گلخانه ای به عراق در مقیاس وسیع خواهیم بود وعراقی ها را هم از شر چینی ها خلاص می کنیم.
دو هفته است که مردم بصره امکان سفر سه روزه به منطقه اروند( شامل خرمشهر وابادان) بدون ویزا شده اند واستقبال بسیار خوب بوده ولی به علت محدودیت زمانی جهت ورود وخروج( ۷/۵ صبح تا ۵ بعد از ظهر، شلوغی گیت های ورود وخروج وصادر نشدن مجوز تردد با خودرو باعث شده که خانواده ها کمتر استقبال کنند وافراد بصورت انفرادی مسافرت نمایند ومشکلاتی پدید اید، ضروریست که ضمن حل مشکلات فوق، برای حضور خانوادگی عراقی ها برنامه ریزی شود تا کمتر نگران مسایل اخلاقی وامنیتی باشیم.

امروز ظهر در یک رستوران واقع بر روی کشتی در ساحل شط العرب ماهی معروف مسکوف خوردیم ویک لحظه کشتی جابجا شد پهمه ما به علت سابقه زلزله یک لحظه فکر کردیم زلزله شده و ترسیدیم ولی بعدش کلی خندیدیم.
صبح پنجشنبه به اتفاق دوستان دانشگاه چمران اهواز با آقای سیاه پوش سر کنسول ایران در بصره وهمکارانش آقایان طاهری وکاظمی بودیم ، ظرفیت های همکاری در زمینه های تجاری، علمی وکشاورزی مورد بحث وگفتگو قرار گرفت واز بیشنهاد من برای برگزاری یک نشست در تهران درباره ظرفیتهای همکاری با بصره استقبال نمود وامادگی خود را برای حضور در نشست منطقه اروند بیان نمود.
پس ار ان عازم شهر زبیر در ۲۵ کیلومتری بصره شدیم که مرکز نفتی وبندری بصره میباشد، عمده چاههای نفت، پالایشگاه شعیبیه، بندر ام القصر با ۶۰۰ هزار کانتینر وارداتی در این منطقه قرار دارند وبیش از یک میلیون نفر جمعیت دارد.
با فرماندار ورییس شورای برنامه ریزی جلسه داشتین ودر مورد پروژه گاز شهری و مدیریت شهری زبیر مذاکرات مفصلی داشتیم وتوافق شد که بزودی دو هیات را عازم این شهر نماییم.
متاسفانه هیچ شرکت ایرانی در این شهر مهم فعال نیست ورییس شورای استان که کمی فارسی هم بلد بود بسیار علاقمند به استفاده از ظرفیت ایرانی ها جهت توسعه اقتصادی وکشاورزی منطقه بود ومدعی بود که پولدارترین شهرداری عراق را دارند وحاضرند پروژه ها را بدون مناقصه به ایرانیان واگذار نمایند. لازم است که پرونده ویژه ای را برای این منطقه باز کنیم ودر سفرهای بعدی با فرصت مناسب از این شهر بازدید نموده وزمینه های همکاری ومشارکت اعضا را فراهم کنیم.

اگر قرار نبود که امشب در " گپ لایو" میتاپس در تهران شرکت کنم قطعا به ایران باز نمیگشتم ولی دوستان زیادی ثبت نام کرده بودند ولذا ساعت ۱۴ شهر زبیر را به مقصد بصره وسپس شلمچه ترک کردم وبا پرواز ساعت ۴/۵ ابادان عازم تهران شدم.
با تاخیر به جلسه مشترک مجمع عالی مدیران( میتاپس) و"موسسه راز زندگی" در خیابان مطهری نبش سنایی رسیدم ودر یک گفتگوی مفصل وتا حدودی چالشی با مجریان مراسم که آقایان اعلایی مدیر موسسه راز زندگی و صفایی مدیر عامل شرکت تشریفات وکانسپت شرکت کردم، مجریان مراسم از قبل با صحبت با خانواده وبازدید از کانال روزنوشتها وصفحه اینستاگرام اطلاعات کاملی را از من بدست آورده بودند وبه اموری پرداختند که بطور معمول در مصاحبه ها مطرح نمی شود.

در مجموع مراسم ویژه ای بود وبا وچود خستگی کاری وگلو درد پر انرژی در این نشست شرکت کردم وتلاش کردم صادقانه وشفاف به سوالات مجریان وحاضران جواب دهم.
در انتهای جلسه برایم جشن تولد گرفتند وسورپرایز شدم زیرا من متولد ۱۱ دی هستم، با همکاری برگزارکنندگان مراسم ودخترم زهرا از خانواده ودوستانم مصاحبه ویدیویی گرفته شده بود و پخش این گفتگوها مرا شرمنده این عزیزان نمود.

کد خبر 742043

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =