۰ نفر
۱۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۸

مدیرکل میراث‌فرهنگی زنجان از آماده‌سازی و احیای بخشی از دیوار و خواناسازی برج و باروی قسمت جنوبی گنبد سلطانیه تا پایان دی امسال خبر داد.

به گزارش خبرآنلاین؛ یحیی رحمتی از آماده‌سازی و احیای بخشی از دیوار و خواناسازی برج و باروی قسمت جنوبی گنبد سلطانیه تا پایان دی امسال خبر داد و افزود: «با توجه به اینکه گنبد سلطانیه در دوره ایلخانیان دارای دو دروازه اصلی بوده است، احیای این دروازه‌ها و برج و باروها می‌تواند نحوه خدمات و مراجعات عمومی و چگونگی ارتباط گنبد، برج و قلعه را با مردم بازنمایی کند.»

وی ادامه داد: «در حال حاضر پروژه خواناسازی سنگ‌ها و تهیه آن‌ها از این معدن آغاز شده است. همچنین آماده‌سازی و احیای بخشی از دیوار و برج و باروی قسمت جنوبی گنبد سلطانیه نزدیک به دو ماه است که در حال انجام است و هم‌اکنون در مراحل پایانی قرار دارد.»

مدیر کل میراث‌ فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری زنجان تصریح کرد: «پیش‌بینی می‌شود تا پایان دی امسال خواناسازی و باززنده‌سازی بخشی از برج و باروی قسمت جنوبی که ادامه طرح جامع احیای برج و باروی گنبد سلطانیه است به اتمام برسد.»

رحمتی تأکید کرد: «پلان برج و بارو گنبد سلطانیه کاملاً موجود است به‌نحوی که در برخی قسمت‌ها پی سنگی و در دیگر بخش‌ها دیوار برج نزدیک به چهار متر می‌رسد. در نقاطی هم که مشخص نیست کارشناسان در حال خواناسازی هستند تا این پازل تکمیل شود.»

وی خاطرنشان کرد: «احیای دروازه‌ها و برج و باروی گنبد سلطانیه می‌تواند مسیر تازه‌ای برای بازدیدکنندگان فراهم آورد. و گردشگری مجموعه را از محوطه ارگ با توجه به کاوش‌ها و مطالعات باستان‌شناسی به‌دست‌آمده را تسهیل کند و به غنای این بازدیدها بیفزاید.»

 

48

کد خبر 743038

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =