میزان به نقل از نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک نوشت: مسکن نسبت به سال گذشته ۵۵ درصد گران شده و این موضوع موجب کاهش قدرت خرید مردم و افت معاملات در تیر و مرداد ماه سال جاری نسبت به ماه‌های ابتدایی سال شده است.

وی در ادامه افزود: بازار مسکن را نباید با بازار ارز و طلا مقایسه کرد، زیرا با رشد این دو بازار، نمی‌توان انتظار رشد قیمت‌ها در بخش مسکن را داشت و به تعبیری بازار کشش رشد مجدد قیمت‌ها را ندارد.

نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره اینکه رشد در هر بازاری باید به میزان معقول باشد، گفت: با توجه به اوج گیری قیمت‌ها در بازار‌های موازی نباید انتظار رشد چند برابری در قیمت مسکن را داشت، زیرا هر کالایی در هر معقول رشد قیمت خواهد داشت و اگر این رویه بیش از حد ادامه داشت موجب رکود به ویژه در بخش مسکن می‌شود.

عقبایی
عقبایی با بیان اینکه بازار مسکن را نباید با بازار طلا و ارز مقایسه کرد، گفت: بازار مسکن را نباید با بازار‌های مقایسه و در این شرایط اگر بازار ارز و طلا ثبات قیمت نداشته باشد بازار مسکن در ادامه راه به رکود تورمی دچار خواهد شد.
وی در توضیح اینکه بازار مسکن در نیمه دوم سال کشش رشد مجدد قیمت را ندارد، توضیح داد: رشد بیش از حد مسکن در اواخر سال گذشته و چند ماه ابتدایی سال جاری موجب شد تا شاهد رشد بیش از حد قیمت‌ها در بخش مسکن باشیم با این وجود قدرت خرید مردم به نسبت شرایط نیز کاهش یافت و بازار روند رکودی در پیش خواهد گرفت.

نائب رئیس اتحادیه مشاوران املاک در انتها با اشاره به نقش ۲۰ درصد مصالح بر ساخت و ساز مسکن گفت: نقش مصالح ساختمانی در قیمت تمام شده مسکن حدود ۲۰ درصد است، و رشد قیمت‌ها در بازار ارز و طلا ارتباطی با افزایش قیمت در بازار مسکن ندارد و نباید بخش مسکن را بازار‌های موازی مقایسه کرد.
1717
کد خبر 774815

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 4
 • بی نام IR ۰۴:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۸
  5 8
  بالا رفتن قيمتها در ايران نيازمند دليل و برهان نيست پس بنظرم هر كس مسكن را براي سكني گزيدن مي خواهد در اولين فرصت بايد اقدام كند تا پشيمان نشود و هر كس مسكن را براي تجارت مي خواهد بايد به اينگونه حرفها و تحليلها گوش كند
 • بی نام DE ۰۵:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۸
  4 1
  با این اوضاع بازار مسکن نه برای تولیدکننده صرف دارد نه برای مصرف کنندهوقت خود را با این حرفها نگیریدجناب عقبایی هیچ گونه نظارتی در این بازار نیستشرایط برای دلالی و سوداگری عالیست
 • بدون نام ۰۵:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۸
  5 1
  پس یعنی با تغییرات چیپس و پفک نمکی همراهه
 • بی نام A1 ۰۶:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۸
  8 0
  ۵ سال ذره ذره پول جمع کن که بتونی یه خونه اونم وام دار بخری بعد شب بخوابی صبح که شد خونه ۶۰ تومنی بشه ۱۳۰ احسنت به چنین مدیریتی
 • بی نام A1 ۰۶:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۸
  2 2
  قیمت اجیل هم ربطی به سکه و ارز نداره پس چرا گران شد؟
 • بی نام A1 ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۸
  7 2
  مصرف کننده هم فعلا نباید بخرد چون قیمت واقعی نیست
 • ع A1 ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۱۸
  1 1
  خیلی دوست دارم یک رسانه بیاد و قراردادهایی که تنظیم شده رو مورد واکاوی قرار بده تا مشخص بشه بستن قرارداد در بنگاه ها یک اشتباه وحشتناکه اما افسوس که پول دهان همه رو میبنده