ایرنا نوشت: مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: در یک سال گذشته 190 بنگاه به ارزش بیش از 280 هزار میلیارد ریال قیمت گذاری و عرضه شد که از این میزان 71 بنگاه به ارزش 35 هزار میلیارد ریال واگذار شد.

«سید جعفر سبحانی» افزود: سازمان خصوصی سازی موفق شد 37 درصد عرضه ها از لحاظ تعداد و 12 درصد بنگاه را از نظر ارزش، به بخش خصوصی واگذار کند که این میزان بیش از میانگین موفقیت در تعداد عرضه های دولت یازدهم است.

سازمان خصوصی سازی

وی افزود: در دولت دوازدهم علاوه بر اینکه با انتقال هیچ شرکتی به گروه فعالیت های غیرقابل واگذاری، موافقت نشد بلکه رفع موانع واگذاری بخش بزرگی از شرکت ها نیز در دستور کار قرار گرفت.

سبحانی اضافه کرد: فهرست بنگاه های مصوب قابل واگذاری امسال نزدیک به 2 برابر فهرست مصوب بنگاه های قابل واگذاری در سال 1396 است.

مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: در دولت یازدهم و دوازدهم 470 هزار و 872 میلیارد ریال از سهام و دارایی متعلق به دولت و شرکت های دولتی واگذار شده که این میزان واگذاری معادل 32 درصد ارزش کل واگذاری های انجام شده است.

وی، قطعی شدن قرارادادهای غیرقطعی منعقده در دولت های گذشته بابت رد دیون دولت از جمله 115 هزار میلیارد ریال به صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد را دلیل افزایش ارزش واگذاری ها به شیوه انتقال مستقیم سهام به طلبکاران در این دوره بیان کرد.

سبحانی افزود: با توقف فرآیند رد دیون دولت از محل واگذاری، سهام خصوصی سازی وارد مدار رقابتی جدیدی شد به طوری که سهم بخش خصوصی واقعی در دولت یازدهم به 67 درصد و در دولت دوازدهم به صد درصد حجم کل واگذاری ها رسید.

69 درصد بنگاه ها واگذار شدند
مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: از سال 1380 تا پایان مردادماه امسال در مجموع 2 هزار بنگاه در فهرست بنگاه های قابل واگذاری قرار گرفت که از این تعداد 1371 بنگاه (69 درصد) یا به طور کامل واگذار و یا از فهرست واگذاری ها خارج شد؛ چهار بنگاه دارای پیشنهاد انتقال به گروه سوم و خروج از فهرست هستند و 625 بنگاه نیز در حال واگذاری اند.

98 درصد مشمولان سهام عدالت سود دریافت کردند
سبحانی درباره سهام عدالت نیز گفت: 40 میلیون نفر از مشمولان سهام عدالت شماره شبای خود را وارد سامانه کرده اند.

وی افزود: سه هزار و 200 میلیارد تومان سود بین مشمولان سهام عدالت توزیع شد؛ در واقع 98 درصد سود خود را دریافت کردند و فقطا 200 تا 300 هزار نفر باقیمانده که تا پایان شهریور سود خود را می گیرند.

مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی اظهارداشت: سود سهام عدالت سال آینده از امسال بیشتر خواهد بود؛ مقرر شده سود سهام عدالت پارسال که امسال پرداخت می شود 500 هزار میلیارد تومان باشد.

23231

کد خبر 800901

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =