یک کارشناس ارشد مسائل راهبردی سخنرانی رئیس جمهور در اجلاس سازمان ملل متحد را پیامی نافذ، و بیانگر اقتدار، صلح و استقامت خواند.

زهره نوروزپور: سخنرانی روسای جمهور ایران و آمریکا پایان یافت، سخنرانی‌ای که با حواشی بسیار برای دونالد ترامپ و تمسخر حضار تمام شد. سخنرانی دکتر حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان نیز با پیام و پاسخ قاطع وی به گزافه گویی های ترامپ پایان یافت که البته با بازتاب گسترده ای در رسانه های خبری آمریکا همراه شد. در این باره دکتر علیرضا اکبری کارشناس ارشد مسائل راهبردی به خبرآنلاین گفت: «حقیقت اینست که، حضور و ارائه‌ای موثرتر، نافذتر و دقیق‌تر از انچه که امروز آقای روحانی در مجمع عمومی ملل متحد ارائه کرد، قابل تصور نبود. »

بنیانگذار "پژوهش های راهبردی تصمیم" با اشاره به سخنرانی دقیق رئیس جمهور  درباره مواضع کشورمان در قبال ایالات متحده، بیان داشت: «نطق روحانی، مملو از عبارات محکم، موثر، بجا و اقناع کننده بود. مواضع رسمی او نسبت به ایالات متحده، بیش از آنکه ناظر بر مسائل موقعیتی و گذرا و ایذایی باشد، ساختارگرایانه و اصولی و متوجه بنیان‌های ضد حقوقی و نقد موثر رویکردهای یکجانبه‌گرایانه دولت آمریکا بود.»

معاون اسبق وزیر دفاع در دوره اصلاحات درباره نحوه سخنرانی گفت: «مباحث اختلافی را در یک چارچوب قانونی و مستظهر به ساختار مشروع حقوق بین‌الملل با ذکاوت و ظرافت فوق‌العاده طراحی و ارائه نمود.  یک هجوم دلنشین و قابل دفاع، به نحوی که هر پاسخ طرف مقابل، او را در موضع عکس‌العمل و ضعف قرار می‌دهد. 

قرار دادن دولت امریکا، در وضعیت مواجهه با ساختارها و روند‌های مقبول بین‌المللی و سخن گفتن از موضع فراتر از رئیس یک دولت، بلکه مدعی مقبول سیستم پذیرفته شده بین‌المللی، روحانی را نه فقط از ترامپ، بلکه از تمام دیگر سخنرانان این مجمع، بالاتر قرار داد. تبیین دقیق از خطوط متضاد بین منافع یکجانبه‌گرایانه آمریکا، با همه دیگر طرفهای بین‌الملل، نمایندگان جامعه جهانی را بشدت مسحور خود کرد.»

اکبری درباره سخنرانی ترامپ افزود: «علی‌رغم سخنان شخصی و سخیفی که ترامپ نسبت به دولت و حاکمیت ایران ایراد کرد، و برغم سبک‌سری که او در تعریف از خود داشت، و موجب مضحکه جمع شد، رویکرد متین و استوار و دقیق و قانع کننده روحانی، تفاوت سطح و برتری عزتمند روحانی را با قدرت تمام، به رخ کشید.»

وی در رابطه با تعیین خط مشی سیاسی میان ایران و آمریکا و تبین آن در حضور جامعه ملل بیان کرد: «روحانی مسایل دوجانبه تهران-واشنگتن را بخوبی تبیین کرد، مواضع و رویکرد اصولی ایران را با قاطعیت شرح داد، و ضمن استناد به توافق بین‌المللی برجام، قطعنامه شورای امنیت ۲۲۳۱ را ملاک دیگری برای ارجاع مدعیات آمریکا قرار داد.

در مسایل منطقه‌ای، روحانی، آمادگی ایران برای تداوم روند سازنده و سازوکار چهارجانبه حل و فصل بحران سوریه را مورد تاکید قرار داد، و بعبارتی، خارج ماندن امریکا و متحدان منطقه‌ای او از روند مدیریت بحران سوریه را خاطر‌نشان کرد.

اراده ایران برای مبارزه با تروریسم و تعقیب مدافعان تروریسم را با ارجاع به آخرین اقدام تروریستی که در اهواز رخ داد، مورد تاکید قرار داد.

شاه‌بیت سخنان روحانی، استفاده از استعاره «گفتگو از تریبون ملل متحد»، و ارجاع حل و فصل هر گونه اختلاف به میثاقهای فراگیر بین‌المللی بود.

غافلگیر کننده ترین جمله روحانی، اعلام آمادگی او برای مذاکره، از قلب ساختار نظام بین‌الملل بود، بویژه آنگاه که مراتب عدول و تمرد دولت ایالات متحده از سازوکارها، میثاقها و توافقات بین‌المللی را با ذکر مهم‌ترین نمونه‌های آن، برشمرد.
پر واضح بود که، منظور روحانی از عبارت مذاکره، نشستن و گفتگو نبود، بلکه، با شرح نافذ بی‌اعتباری ترامپ به تعهدات خود، در واقع دولت امریکا را در موضوع مذاکره، خلع سلاح کرد.

روحانی در حقیقت با تیزی خاصی، تریبون مجمع عمومی را، به سهم خود از میز مذاکره دوجانبه با ترامپ، اما در مقابل چشم جهانیان، تبدیل کرد، و هرآنچه را که میخواست در مذاکره به طرف آمریکایی بیان کند، از آن تریبون، فشرده و متقن، بیان کرد.

او از مواضع و حقوق قطعی کشور، در زمینه اقتدار دفاعی و نظامی و نیز حضور مشروع ایران در مناطق بحرانی منطقه، بخوبی دفاع کرد.

در یک کلام، روحانی توانست در یک نطق پانزده ‌دقیقه‌ای، ضمن ارائه تصویری شفاف و مشروع، از چهره مستحکم، منطقی، مصمم و قاطع و استوار کشور، و افشاء و محکوم نمودن منطقی و حقوقی طرف آمریکایی، برنده قطعی دوئل دوجانبه با ترامپ، در مقابل جامعه جهانی شد.»

این کارشناس مسائل استراتژیک در باره واکنش حضار گفت: «عکس‌العمل مشفقانه حضار در سالن مجمع، نشانه بارزی از پیروزی موثر روحانی، و شکست سخت ترامپ بود.

روحانی پیام صلح و اقتدار و استقامت ملت ایران را بخوبی منتقل کرد. ایکاش محیط داخلی و سیاست اقتصادی دولت نیز برنده چالش‌های سخت موجود باشد. »

52310

کد خبر 807448

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 37
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • عرشیا A1 ۰۴:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
  در ظاهر خوب بود ولی از این خوبی ملت ایران هیچ نصیبی نمیبرند ،اقتصاد ما در استانه ورشکستگی کامل است ،قدرت خرید مردم نسبت به سال گذشته همین زمان به یک پنجم کاهش یافته ولی ما همچنان با سخنرانی و شعار میخواهیم دنیا را عوض کنیم ،نمیشه به خدا نمیشه......
  • بی نام TR ۰۶:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
   اقای کارشناس از کدام برد ضحبت میکنی؟؟ دلار شد 17000 تومااااااااااااان آدم حسابی مردم دچار افسرگی شدند از کدام برد صحبت میکنی بیکاری و ورشکستگی بیداد میکند هنوز شما درگیر سخنرانی حماسی هستید ؟؟؟ 40 سال از زیاده گویی لذت میبرید چه کردید با ما بچگیمان که سوخت، نوجوانی مان که نابود شد ، جوانی مان که پر کشید الان هم که برای سیر کردن شکم خانوادمون شرمنده ایم جمع کنید بساطتان راااااااااا
  • بی نام A1 ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
   31 1
   ظاهراما تو حرف زدن فقط پیروزیم اونم به نظر خودمون...
 • بی نام A1 ۰۵:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
  بازار تعیین میکنه کی برنده دوئل بوده.
  • مالوف تباه US ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
   25 2
   به این فرد سیاسی توصیه میشه بره نظرات گورباچف رييس جمهور شوروي سابق در خصوص سياستهاي ايران رو که در قرن 21 و جنگ سرد در دانشگاه کلمبیا گفته شده رو بخونه و اونوقت برنده واقعی دوئل مشخص میشه
 • بی نام DE ۰۵:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
  به مردم چی میرسه.فایدش واسه ملت ایران چی بوده.
  • بی نام IR ۰۵:۵۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
   افزایش نرخ دلار، افزایش رانت و افزایش آقا زاده ها و افزایش اختلاس
  • نظری US ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
   30 2
   برنده دوئل کسی هستش که بیشتر از اون که فکر آب سنگین باشه فکر آب شرب و آشامیدنی و احیاء دریاچه ها باشد
 • kirash IR ۰۵:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
  یعنی با این صحبت ها قیمت ارز ثابت میشه . و چه کشورهای با این صحبت ها پشت ما آمدن؟
  • kirash US ۰۵:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
   خواهشا ببینید قیمت رب گوجه چقدر است و یه خ بر درین باره بدید
 • بی نام IR ۰۵:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
  از تداوم سقوط ارزش ریال معلوم میشه کی برنده دوئل شده
 • بی نام IR ۰۵:۵۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
  فقط میتونم بگم صحبتهای آقای روحانی صحبتهای اکثر مردم ایران نیست
  • طولابي IR ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
   37 2
   اکثر ؟؟؟؟ برو بالاتر
 • بی نام IR ۰۵:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
  فقط متاسفم برایتان که چشم میلیونهاملت ایران به سخنان بودکه امیدهایشان بفنارفت.بیخودارخود تعریف نکنید
 • حسن نقش جهان IR ۰۶:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
  او برنده دوئل شد و دلار از 17000 تومان گذشت
  • حدادیان IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
   27 1
   دلار اربعین 8000 ، نبوووود ؟؟؟
 • بی نام IR ۰۶:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
  113 2
  نظق پرفشاری بود. دلار شد ۱۷۰۰۰ تومان
 • محبوبه A1 ۰۶:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
  58 6
  چقدر قشنگ تشریح کردید شاعرانه و در عین حال بسیار سیاسی زیبا و منطقی اگر سخنرانی روحانی رو نشنیده بودم، شاید با خوندن متن شما، حس بهتری از اون نطق داشتم. قشنگ تر از خود سخنرانی نوشتید. خیلی ممنونم عالی بود
 • مهدی FI ۰۶:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
  122 1
  نظرات مردم هیچ تاثیری بر سیاست‌های حکام جمهوری اسلامی نداره. 40سال است که مردم باید طاقت بیارن. از دلار حدود 7تومن ابتدای سال 57شده.....
 • بی نام A1 ۰۶:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
  116 2
  تصاویر حضار رو یک بار دیگر با دقت ببینید. حداقل در سخنرانی ترامپ جمعیت کثیری حاضر بودند که به اون بخندند اما در سخنرانی روحانی نصف صندلیها خالی بود. این تفاوت اهمیت دو کشوره. و کافیه به قیمت دلار نگاه کنید. برنده دوئل در بحثهای بیفایده شما مشخص نمیشه آقایون کارشناس. در دنیای واقعی مشخص میشه. یه کشور واقعا قدرت داره و یه کشور دیگه توهمش رو.
 • تقی A1 ۰۶:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
  72 3
  افزایش نرخ ارز و گرانی کالاها واخذ مالیاتهای گونوگون از اصناف وتجار به هر دلیل خود گویای مفید بودن سخنرانی نماینده رهبری در سازمان ملل متحد است ؟
 • بی نام IR ۰۶:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
  20 51
  به نظر شما اگر آن دیگری رای می آورد و در این مجمع می رفت، می توانست این چنین سخن بگوید؟
 • بی نام IR ۰۷:۰۵ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
  43 1
  حتما همینطوره که شما میفرمایین
 • هادی IR ۰۷:۲۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
  110 3
  من دوئل نمی دانم ولی این را می دانم که هر ده میلیون ریال ایران 4500 افغانی می شودافغانستان کشوری است که هیچ ندارد ولی ایران سومین و یکی بزرگترین صادر کننده گان نفت جهان است، اولین صادر کننده ی گاز در جهان است، بزرگترین ذخایر مس ، مولیبدن ، روی ، نقره و بویژه طلای جهان را دارد بزرگترین صادر کننده ی زعفران و قالی و پسته و غیره است ولی گرانی و فلاکت اقتصادی دارد تک تک ایرانی ها را خفه می کند و به خاک سیاه می نشاند همه گرانی را با تمام وجود گوشت و پوست و خون و استخوانم لمس می کنند. چرا به جای این نمی آیید فکری به حال مردم بیچاره بکنید؟
 • mohammad IR ۰۷:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
  87 2
  حماقت خودخواسته مانند دریای غم ساحل ندارد
 • محمود A1 ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
  26 2
  روحانی بدجوری نسخه ترامپ را پیچید میگن ترامپ گفته دیگه پول ندارم املت با گوجه هشت هزارتومانی بخورم از گرسنگی بمیرم تقصیر روحانی هستش
 • بی نام A1 ۰۹:۰۲ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
  21 3
  فکر کنم متن سخنرانی احمدی نژاد و روحانی رو یک نفر نوشته بود، مثلا ولایتی. وگرنه چطوری ممکنه هر دوتاشون بگن آقای رئیس، خانم رئیس؟
 • امیر عرفانی A1 ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
  19 1
  جالبه ..... اره برنده ما بودیم اخه این دلاره که روز به روز داره ارزششو از دست میده .... حتما مردم امریکا هستن که تو صف رب و پوشک و مایحتاج اولیه زتدگیشون هستن حتما تو امریکا مردم احتکار میکنن و مردم برای دارو باید جون بدن .... خسته شدیم بخدا
 • عربلو IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
  20 1
  کارشناس به اصطلاح سیاسی که هر چی میکشیم از این کارشناسان سیاسی و اقتصادی کنار و تو خود دولته ، فیش حقوقی و درآمد خودتو اعلام کن
 • بی نام A1 ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
  17 1
  زمانی که اوضاع خوبه شماها لذت می برید نوبت که به بدبختی میشه پای ملت میاد وسط . برنده در کدوم دوئل؟ امروز دلار تا مرز 19000 تومان پیش رفته ؛ با چه رویی میگید آمریکا هیچ غلطی نمیتونه بکنه دیگه باید چیکار کنه ؟ البته شماها که وضعتون خوبه ما ملت بدبخت میفهمیم غلط کردن یعنی چی؟
 • امین میر A1 ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
  19 1
  آقا ما میخوایم املت درست کنیم اما گوجه ورب نداریم کسی هست یک دونه گوجه یا یک قاشق رب بهمون بده بخدا بهش پس میدم
 • بی نام IR ۱۳:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
  18 2
  آمريکا هيچ غلطي نميتونه بکنه البته منظور اين جمله اين بوده "آمريکا هيچ کاري غلطي نميکنه" فعلن که سياستها و ... همه چيز ما غلط بوده مردم هم دارن بهاي بي کفايتي و بي ليافتي مسوولين رو ميدن
 • بی نام US ۱۴:۵۶ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
  10 1
  برنده/دلار 20 تومن حالت خوبه ؟؟؟
 • بی نام A1 ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
  12 2
  با این وضعیت مملکت این سفر لزومی نداشت و نتیجه ای هم نداشت
 • بی نام A1 ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
  10 1
  تورا خدا به روحانی نگید دلار 19000 تومن شده ناراحت میشه
 • بی نام A1 ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴
  11 1
  کارشناس توهم زده
 • بی نام DE ۲۱:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۵
  5 0
  الانه که می فهمم چرا مردم موقع حمله اعراب نه تنها مقابله نکردن که به استقبال مهاجمان هم رفتن. یا عراقی ها چرا حمله امریکا هیچ واکنشی نشون ندادن بلکه خوشحال هم شدن