۰ نفر
۱۳ مرداد ۱۳۸۹ - ۰۸:۰۶

رئیس پیشین مرکز ژئوفیزیک دانشگاه تهران از پیشنهاد تشکیل فراکسیون زلزله برای قانونگذاری مؤثرتر در زمینه پیشگیری از آسیب‌های زمین لرزه خبر داد.

نصرالله کمالیان عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه بیشتر شهرهای کشورمان در معرض این خطر قرار دارند و به نظر می‌رسد لازم است توجه بیشتری در این مورد بشود.

گزیده مصاحبه وی با هفته نامه شهرآرا را به نقل از خانه ملت می‌خوانید:

 * در مقایسه کشورمان و ژاپن باید به این نکته اشاره کنیم که زلزله‌های ایران همه در عمق کمتر از 15 کیلومتری سطح زمین روی می‌دهند ولی زلزله‌های کشور ژاپن در سطح 80 تا 120 کیلومتری زمین و همین نکته سبب افزایش خسارات در زلزله‌های کشورمان شده است.

* به طور تقریبی هر 10 سال یک زمین لرزه با بزرگای بالای 7 در کشورمان اتفاق می‌افتد و البته این به معنای آن نیست که این واقعه زمین‌شناسی منظم باشد ولی معدل آن همین میزان است. این در حالی است که متأسفانه اغلب شهرهای بزرگ کشورمان از جمله تبریز، شیراز، کرمان، ساری، رشت، سمنان، بجنورد و به خصوص کلانشهر تهران در معرض خطر زمین لرزه قرار دارند.

*متأسفانه شهرهای کوچک از ساختمان‌های ضعیفی برخوردارند. در این صورت اگر همچون وقوع زلزله بم که زمین لرزه‌ای کوچکتر از بزرگای 7 بود زلزله‌ای در شهرهای کوچک تجربه کنیم شاهد خسارات بسیاری خواهیم بود.

* متأسفانه کار قابل توجهی در ارتباط با موضوع خاص زلزله در مجلس ندیده ام. البته مجلس در قالب لوایح بودجه با عنوان حوادث غیرمترقبه به این مسئله می‌پردازد اما نگرش خاصی برای این موضوع در بین نمایندگان دیده نمی‌شود. بنابراین با توجه به اینکه نمایندگان بسیاری در مجلس شورای اسلامی هستند که حوزه انتخابیه آنان روی خط زلزله قرار دارد می‌توان با تشکیل فراکسیون زلزله نظر همه آنان را بر روی ایجاد قوانین بهتر و مؤثرتر متمرکز کرد.

کد خبر 81427

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 12 =