همکاری سازمان فضایی ژاپن با ناسا در برنامه ایستگاه مداری ماه

ایسنا نوشت: روزنامه "سانکی شیمبون" گزارش داد، دولت ژاپن آماده است تا در برنامه بین‌المللی برای ایجاد ایستگاه تحقیقاتی در مدار ماه با آمریکا همکاری کند. این روزنامه گزارش داد این تصمیم توسط کمیته اکتشافات فضایی دولت ژاپن گرفته شده است.

توکیو علاوه بر مشارکت در برنامه ایستگاه مداری ماه، آماده بکارگیری وسیله‌ای است که بتواند برای حمل انسان و بار به سطح قمر زمین از آن بهره گرفت و دولت ژاپن در نظر دارد  طی سال های دهه 2020 در زمینه فعالیت‌های سرنشین‌دار در سطح ماه با آمریکا همراه و شریک شود. البته ظاهرا توکیو نمی‌خواهد میزان بودجه تخصیص یافته خود را برای طرح‌های فضایی افزایش دهد. این کشور در حال حاضر حدود 40 میلیارد ین(حدود 352 میلیون دلار) برای استفاده از ایستگاه فضایی بین‌المللی صرف می‌کند. به گفته این روزنامه، هزینه برنامه تحقیقات در ماه، آنطور که توسط کمیته دولتی پیش‌بینی شده، نباید از نظر کیفی از این میزان تجاوز کند.

گرچه نخستین شهروند ژاپن در سال 1990 به عنوان یک گردشگر با ناو سایوز به مجتمع مداری میر سفر کرد اما از سال 1992 و در چارچوب یک همکاری مستمر تاکنون 11 تبعه این کشور به عنوان متخصص و فضانوردان حرفه‌ای یا با کیهان پیماهای آمریکایی شاتل و یا به عنوان یکی از شرکای اصلی آمریکا در برنامه ایستگاه فضایی بین‌المللی با سفینه‌های سایوز به مدار زمین سفر کرده‌اند. آزمایشگاه فضایی "کیبو" که توسط سازمان پژوهش‌های هوافضای ژاپن طراحی و ساخته شد و در سال ۲۰۰۸  به فضا پرتاب و به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل گردید، یکی از بزرگترین قطعات طراحی شده برای ایستگاه فضایی بین‌المللی بشمار می‌رود.

5656

کد خبر 829267

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =