جمهوری اسلامی ایران

 • وقتی شهریار در اندونزی هم محبوب است

  نمایش زندگی بر روی صحنه مرگ

  وقتی شهریار در اندونزی هم محبوب است

  میراث فرهنگی و گردشگریدر اواخر سال ۲۰۰۴ میلادی مردم دنیا خبر شگفت‌انگیز و در این حال فوق‌العاده تلخی را شنیدند. امواجی سهمگین که ارتفاع آن‌ها چند متر می‌شد، پس از وقوع زلزله به سمت ساحل حرکت کرده و در کم‌تر از چند دقیقه واقعه‌ای را رقم زد که حتی کلمه «فاجعه» هم برای توصیف آن بسیار کوچک است.

 • فیلم | وزیر ارتباطات: عمل ما مسئولین با حرف‌هایمان تعارض دارد!

  فیلم | وزیر ارتباطات: عمل ما مسئولین با حرف‌هایمان تعارض دارد!

  فیلممحمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات در گفتگویی در شبکه 5 سیما گفت: عمل ما مسئولین با حرف‌هایمان تعارض دارد!

 • اسلام، هدیه تاجران ایرانی و یمنی به اندونزی

  موناس، نماد افتخار و اقتدار جاكارتا

  اسلام، هدیه تاجران ایرانی و یمنی به اندونزی

  میراث فرهنگی و گردشگریاندونزی یکی از مقاصد گردشگری مهم در جنوب‌شرقی آسیا محسوب می‌شود. کشوری که با توجه به جمعیت بسیار زیاد مسلمانان حاضر در آن، توریست‌های ایرانی و سایر مسلمانان جهان بابت صرف غذای حلال در آن کوچک‌ترین مشکلی ندارند. اگرچه بیشتر توریست‌ها پس از ورود به اندونزی، به سوی بالی پرواز کرده و یا اساساً با پروازی مستقیم راهی این جزیره می‌شوند اما با این وجود از تعداد بسیار قابل ملاحظه‌ای از گردشگران اروپایی و آسیایی از شهر جاکارتا هم دیدن می‌کنند. پایتخت و مهم‌ترین شهر اندونزی که در نگاه اول شاید شهری آلوده و بسیار پرترافیک محسوب شود اما زیبایی‌ها و جاذبه‌های توریستی بسیاری را در دل خودش نهفته دارد.

 • ایران می‌تواند بهشتی برای گردشگران اندونزی باشد

  ایران می‌تواند بهشتی برای گردشگران اندونزی باشد

  میراث فرهنگی و گردشگریاندونزی بزرگ‌ترین جمعیت مسلمان دنیا را خودش جا داده است. کشوری با بالغ بر ۲۵۰.۰۰۰.۰۰۰ نفر در جنوب‌شرقی آسیا که پتانسیل بسیار بالایی در عرصة گردشگری جهان دارد. از طرف دیگر اهالی این کشور به ویژه مسلمانان هم طیف بسیار قابل ملاحظه و ارزشمندی برای سایر کشورها از نظر جذب توریست محسوب می‌شوند. پتانسیلی بسیار بالا که البته هنوز در کشور ما آن‌طور که باید مورد توجه قرار نگرفته است.

 • لاهه و خودزنی آمریکا؟!

  لاهه و خودزنی آمریکا؟!

  تاجیک، نصرت الهدر کنار سختی‌های گوناگون دوران حصر خانگی در انگلیس، در مبارزه با پرونده استردادم به آمریکا با پوست و گوشت و استخوان مشکلات قوانین فرامرزی آمریکا را نه تنها برای من و پرونده‌ام که داستانی طولانی و غم‌انگیز دارد بلکه برای جهان و روابط بین‌المللی ایجاد کرده بود حس کرد‌ه‌ام. اما صدور رأی موقت دیوان دادگستری بین‌المللی در لاهه این افتخار را برای سیاست خارجی ایران ثبت نمود که برای اولین بار با هزینه شهروندان ایرانی و در اوج سیاست‌های هژمونیک آمریکا که به دنبال یک‌جانبه‌گرایی در عصر دولت-ملت است، موضوع تحریم‌های فرامرزی این کشور نه از طرف یک نهاد سیاسی بین‌المللی بلکه حقوقی به چالشی تاریخی کشیده شد و این هیمنه آمریکا را برای همیشه شکست.

 • پیام‌های سیاسی حجِ انقلاب اسلامی را به دنیای اسلام برسانید

  پیام‌های سیاسی حجِ انقلاب اسلامی را به دنیای اسلام برسانید

  رهبریرهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار با جمعی از مسئولان و دست‌اندرکاران حج تأکید کردند: حجِ پس از انقلاب اسلامی با حجِ قبل از آن و حجِ کشورهایی که بویی از مبانی اسلام و انقلاب اسلامی نبرده‌اند، متفاوت است.

 • بدون محافظم هرگز!

  بدون محافظم هرگز!

  فیاضی، سید جلالبیش از ده ماه پیش دبیر شورای عالی امنیت ملی پایان ضرورت حفاظت از مسئولان و شخصیت‌ها را اعلام کرد و گفت: «مسئولان کشور هیچ نیازی به محافظ ندارند و در امنیت کامل قرار دارند». شمخانی تصریح کرد: «اکنون حفاظت شخصیت‌ها جنبه تشریفاتی دارد و به آن نیازی نیست ».

 • براندازی نرم و قدرت رسانه که هیچ می‌انگاریم!

  عابدی، سجادهرگاه قدرتی قصد داشت حکومتی را از میان بردارد، چنان‌چه توان نظامی این کار را نداشت یا هزینه آن را سنگین می‌دید سعی می‌کرد تا با روش‌های مختلفی غیر از حمله نظامی به هدف خویش نائل آید، گاه از روش‌های امنیتی و گاه از روش‌های فرهنگی و تبلیغی استفاده می‌کرد. امروزه به دلیل پیشرفت‌های شگرف بشری در دانش‌های مختلف و پیدایش نسل جدیدی از رسانه‌ها و نیز گسترش جوامع آزاد و دموکراسی، هم‌چنین افزایش قدرت دولت‌ها در مقابله با تهدیدات نظامی و امنیتی رویکرد حکومت‌های استکباری به براندازی نرم بیش از سابق شده است. استفاده از شیوه‌های نو در این خصوص نیز کار را چنان جلوه می‌دهد که گویی براندازی نرم، روشی نو برای ساقط ساختن حکومت‌های مخالف قدرت‌های استکباری است.

 • محبیان: می‌خواهیم مردم فریب نخورند راهش بستن گوش آن‌ها نیست/ بر نابالغان راحت می‌توان حکومت کرد

  احزاب و شخصیت‌هاامیر محبیان با بیان اینکه اگر ما معتقدیم که باورها و اندیشه های ما بسیار از لحاظ منطقی سست هستند و قدرتش در بستن دهان دیگری است که او صحبت نکند صددرصد برداشت غلطی درباره دین داریم گفت: اگر می خواهیم مردم فریب نخورند راهش این نیست که گوش آنها را ببندیم. راهش این است که اجازه بدهیم آنها همه اصوات را بشنوند و قدرت استدلال پیدا کنند.

 • انبار مخفی اتمی «آقای رضایی و شرکا»!

  احزاب و شخصیت‌هاایسنا نوشت: «تهران، تورقوزآباد، کوچه ماهر، انبار اتمی مخفی ایران»؛ این آدرسی بود که روز پنجشنبه ۵ مهر ۱۳۹۷ بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در سخنرانی سالانه خود در مجمع عمومی سازمان ملل داد و از یوکیا آمانو- مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی- خواست تا پیش از آنکه ایرانی‌ها این انبار هسته‌ای را پاک‌سازی کنند، به آنجا برود و بازدید کند!

 • یادداشت

  روز جهانی صلح، سازمان ملل و معضل یک‌جانبه‌گرایی

  پاک آئین، محسنجمهوری اسلامی ایران نیز در جهت ایفای نقش سازنده خود در حمایت از چندجانبه‌گرایی، می‌تواند با اعمال دیپلماسی فعال، کشورهای تحت تحریم را با خود همراه ساخته و یک جبهه مقاوم در مقابل یک‌جانبه‌گرایی آمریکا ایجاد نماید. طبعا همکاری کشورهای تحت تحریم با یکدیگر می‌تواند قدرت آن‌ها را برای مقاوم‌سازی اقتصاد و مدیریت تحریم افزایش داده و موجب گسترش همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای و بین‌المللی گردد.

 • امیر محبیان: حکومت سربه‌سر مردم نگذارد

  احزاب و شخصیت‌هاامیر محبیان گفت: راه برون‌رفت از مشکلات امروز را در دو مسئله می بینم یکی اینکه در سیستم مدیریتی شدیدا به سمت افزایش کارآمدی برویم و دوم افزایش اعتماد عمومی. مردم اگر ببینند حکومت برای حل مشکلاتشان توانمند است بیشتر اعتماد می کنند. ضمن اینکه توصیه من این است که حکومت باید سربه سر مردم نگذارد.

 • فیلم | ورود نظامیان به سیاست ممنوع!

  فیلم | ورود نظامیان به سیاست ممنوع!

  فیلمبحث حضور نظامیان در دنیای سیاست به بحثی بی پایان تبدیل شده است. از همین رو هر از گاهی فرمانده های نظامی در این باره اظهار نظر می کنند و نیروهای نظامی را به پرهیز از ورود به سیاست فرا می خوانند. گزارشی از آخرین اظهارات درباره این موضوع را در ویدئوی زیر ببینید.

 • فیلم | خیانت است که باعث می‌شود ۳ هزار میلیارد پول و اسناد مهم را از دست بدهیم

  مجلسجهانبخش محبی‌نیا نماینده ۵ دوره مجلس با بیان این‌که در یک حلقه معیوب ناشی از نفاق، گرفتار آمده‌ایم، می‌گوید: این نفاق است که خیانت را پدید می‌آورد.

 • فیلم | نقویان: برخی مراجع برای انتقاد بایکوت خبری شدند و هزینه دادند

  احزاب و شخصیت‌هاحجت‌الاسلام ناصر نقویان در جریان آنالیز رفتار روحانیت در شرایط امروز گفت:. روحانیت هم مثل مردم است. شما در جمع‌های خصوصی روحانیت می‌بینید همین انتقادها و چالش‌ها هست.

 • فیلم | اعتراف نماینده: همه مقصریم و هیچ‌کس نمی‌تواند شانه خالی کند

  مجلس«جهانبخش محبی‌نیا» نمایندهٔ دهمین دوره مجلس شورای اسلامی معتقد است در وضعیت امروز کشور همه مقصر هستند و هیچ‌کسی نمی‌تواند شانه خالی کند حتی خارج‌نشینان.

 • فیلم | نرخ دلار بر رفاقت‌های انقلابی هم اثر گذاشته است

  مجلسجهانبخش محبی‌نیا نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه معتقد است نرخ دلار بر رفاقت‌ها تاثیر گذاشته است.

 • انسان دانشگاهی، انسان بازاری

  اسعدی، محمودخدایش رحمت کند مرحوم دکتر سیدجعفر شهیدی استاد ممتاز ادبیات و رئیس موسسه دهخدا را که می‌گفت مشکل مملکت ما از زمانی آغاز شد که در گواهینامه فارغ‌التحصیلی دانشجویان نوشتند: این گواهینامه به شما اعطاء می‌شود تا از امتیازات مادی آن بهره‌مند شوید! حالا که کتاب «انسان دانشگاهی» پی‌یر بوردیوی فرانسوی را می‌خوانم شباهت‌های دانشگاه‌های فرانسه با قدمت ۸۰۰ ساله را با دانشگاه‌های ۸۰ ساله خودمان بیشتر درک می‌کنم.

 • بوی نفت دیگر از اوپک بر نمی‌خیزد

  انرژینوسانات قیمت نفت در هفته‌های اخیر موضوع اصلی رسانه‌های خبری در دنیا بوده است. در بسیاری از رسانه‌ها در مورد رسیدن قیمت هر بشکه نفت به مرز ۱۰۰دلار تا انتهای فصل پاییز صحبت می‌شود.

 • ۴ دهه ما تصمیم گرفتیم، یک‌بار ملت در همه‌پرسی تصمیم‌ بگیرند

  مجلسایرناپلاس نوشت: سخنگوی فراکسیون امید مجلس باتأکید بر لزوم اجرای همه‌پرسی گفت:چهار دهه مسئولان برای مردم تصمیم گرفتند. باوجود اینکه بخشی از تصمیمات غلط بود، اما مردم همراهی کردند. یک بار بگذاریم مردم برای مشکلات کشور که به دلیل اختلاف جناح‌های سیاسی لاینحل مانده، تصمیم‌ بگیرند.

 • طالقانی روحانی‌ بود، اما چرا سایر روحانیون طالقانی نشدند؟

  بهشتی، مرتضیسال‌روز ارتحال عالمی خداباور که مبارزاتش او را سرآمد انقلابیون و زندانیان عصر پهلوی کرده بود در حالی گرامی داشته می‌شود که سال‌هاست فریاد عدالت‌خواهی و رفتار عدالت‌جویی شنیده نمی‌شود، یا اگر هم شنیده می‌شود باور و اعتماد به صداهایی که در این باره می‌شنویم نمی‌گذارد صاحبان صداها را هم‌طراز مرحوم آیت‌الله طالقانی قرار دهیم و بدون اغراق یگانه عصر خود بود که امام خمینی از ایشان با عبارت ابوذر زمان تجلیل کردند.

 • ‎ترامپ، شورای امنیت و تدابیر ما

  یادداشت

  ‎ترامپ، شورای امنیت و تدابیر ما

  پاک آئین، محسنرئیس‌جمهور آمریکا قصد دارد با سوءاستفاده از ریاست دوره‌ای بر شورای امنیت، اذهان عمومی و افکار جمعی را از رسوایی‌های خود منحرف کرده و آب رفته را به جوی برگرداند. به طور طبیعی حضور رئیس‌جمهور ایران در شورای امنیت و رودررو شدن با ترامپ، حتی با هدف پاسخ‌گویی به اتهامات وی، کمک به رئیس‌جمهور آمریکا برای خروج از وضعیت منفعل فعلی است.

 • فیلم | مراقب باشید باندهای «خفه‌کردن در استخر» کلیت نظام را به خفگی نکشانند!

  فیلم | مراقب باشید باندهای «خفه‌کردن در استخر» کلیت نظام را به خفگی نکشانند!

  فیلمفیلم کامل نطق حیدری نماینده تهران در جلسه دیروز مجلس را ببینید.

 • تحریک مجدد روسی عهدنامه ترکمنچای

  مقصر کیست؟َ کارشناس روس!

  مسلم، متینپس از گذر از بستر جنجال‌های تاریخی، موضوع اصلی مربوط به حقوق ایران (و سایر اعضا) مطابق نشست ۲۰۱۸ قزاقستان است. متأسفانه بسیاری و از جمله کارشناسان سیاست خارجی و امنیت بین‌المللی از جزییات آن مطلقاً بی‌خبریم و این ابداً چیز خوبی نیست. عدم ارائه توضیحات قانع‌کننده و مستند و نیزعدم انتشار عمومی مفاد توافق قزاقستان، یک سرش می‌شود تحریف تاریخ. یک سرش می‌شود اظهارات یک تحلیل‌گر جنجالی روس. در این میان چه انتظاری از افکار عمومی می‌توان داشت و گناه آ‌ن‌ها چیست؟

 • بحث دوباره در مجلس بر سر دوتابعیتی‌ها/ توضیحات لاریجانی

  مجلسمهر نوشت:نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس گفت: گزارش قرائت شده در خصوص مدیران و مسئولان دوتابعیتی از جهت آمار ناقص است.

 • اردوغان و جیب ما؟!

  اردوغان و جیب ما؟!

  تاجیک، نصرت الهاگرچه همکاری و استفاده از مزیت‌های نسبی همسایگان برای مدیریت سیاست‌خارجی ضروری ست، اما ترکیه سیاست به‌غایت منفعت محوری دارد و ما باید خیلی مواظب باشیم که با نگاه اخلاقی و ایدئولوژیک گول دعوای بین ترکیه و آمریکا را نخوریم! مشکل کنونی ترکیه را نباید صرفا به تنش بین اردوغان و ترامپ منحصر کرد بلکه ترکیه بیشتر از مشکلات ساختاری اقتصادی رنج می‌برد. استفاده از سرمایه‌گذاری خارجی شاید یکی از ملزومات توسعه کشورها باشد اما به نوبه خود آسیب‌پذیری‌هایی هم به دنبال دارد و حداقل آن این است که باید با یک سیاست محافظه‌کارانه و ترجیحاً عدم رودررویی با سیاست قدرت‌های بزرگ حرکت کند.اردوغان نیز نشان داده است که به این سمت حرکت می‌کند و مشکلاتش را حل می‌کند فقط باید مواظب باشیم ازجیب ما نباشد!اما حتی اگر این تنش‌ها هم از بین برود باز مشکلات اقتصادی ترکیه باقی می‌ماند و ما باید مواظب باشیم تبعاتش عاید ما نشود.

 • حرکت زیگزاگی واشنگتن؟!

  حرکت زیگزاگی واشنگتن؟!

  تاجیک، نصرت الهآمریکا با ۵۰ ایالت و ۵۰ قانون اساسی از منظر حقوقی و سیاسی برای تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری یک مجموعه منسجم و یکپارچه نیست. ساختاری که اجازه چنین تنوعی را می‌دهد برون‌دادی گیج‌کننده دارد که با مدل‌های ذهنی ما که انتظار داریم در چنین کشورهایی که قانون و سیستم حرف اول را می‌زنند هم آوایی ندارد. اگر چه هم اکنون سیاست خارجی در آمریکا حرف اول را می‌زند که سابقه‌ای بیش از یک قرن نداشته و بیشتر به بعد از جنگ دوم جهانی برمی‌گردد اما قبل از آن آمریکا در سیاست خارجی به دلیل انزوای جغرافیایی درون‌گرا و ایزوله بود. حتی در دوران شکوفایی سیاست خارجی نیز دو امر تعاملات و مبارزه حزبی و انتخابات کنگره و ریاست جمهوری برای سیاستمداران آمریکایی در اولویت بوده و بقیه امور در پرتو آن قرار می‌گیرند. در این بلبشو پدیده خودنمایی برای تحقق محور قراردادن آمریکا در جهان که ترامپ آن را دنبال می‌کند نیز به آن اضافه شده است.

 • فیلم | زائری: جمهوری اسلامی یک نظام مقدس و آسمانی نیست

  فیلممدتی قبل محمدرضا زائری مهمان کافه خبر خبرآنلاین بود و در گفتگویی شنیدنی، به بررسی مسایل فرهنگی کشور پرداخت. گوشه هایی از این گفتگو را در ویدئوی زیر ببینید.

 • مسئولان فکر می‌کنند باید شیک بود تا حرفشان را گوش کنند!

  احزاب و شخصیت‌هاتسنیم نوشت: سید مهدی صدرالساداتی، روحانی و فعال اینستاگرامی است که اخیرا با انتشار عکس‌های عروسی پسر سفیر ایران در دانمارک و ... در فضای مجازی معروف شده‌است. او در گفت‌و‌گویی در مورد این گونه اقدامات توضیح داده‌است.

 • اهداف سیاست خارجی افغانستان

  گفت‌وگو

  اهداف سیاست خارجی افغانستان

  پاک آئین، محسنآقای اشرف غنی توسعه روابط با کشور های همسایه را حلقه اول سیاست خارجی خود می دانست، اما در اجرا اینگونه عمل نکرد و توسعه روابط با کشورهای فرامنطقه بخصوص آمریکا واروپا را در اولویت قرار داد. ادامه این روند،نمی تواند ما را به یک جمع بندی مثبت نسبت به آینده سیاست خارجی افغانستان برساند.

کلیدواژه‌های مرتبط

کلیدواژه‌های زیرین