ایرانگردی

 • برکه خلف؛ روستای تمیز قشم

  برکه خلف؛ روستای تمیز قشم

  ایرانگردیروستای برکه خلف در میان جزیره‌ی زیبای قشم واقع شده است. روستایی که به تمیزی مشهور است و علاوه بر تمیزترین روستای ایران، در گردشگری پایدار نیز پیشتاز است.

 • سفری به خانه مرعشی شوشتر خوزستان

  سفری به خانه مرعشی شوشتر خوزستان

  ایرانگردیشوشتر یکی از شهرهای استان خوزستان است و در قسمت جنوب غربی ایران واقع شده است. این شهر، به شهری باستانی معروف است و تاریخچه‌ی سکونت در آن به بیش از پنج هزار سال قبل بازمی‌گردد، پس عجیب نیست که شوشتر مملو از آثار باستانی عجیب و مخصوص به خودش باشد. یکی از این آثار باستانی، خانه مرعشی شوشتر است. این خانه، از آن دست خانه‌های مجللی بوده که زمانی شکوه و جلال زیادی داشته است. در این مطلب قصد داریم تا سری به خانه مرعشی بزنیم و در معماری زیبای آن غوطه‌ور شویم، پس با ما همراه باشید.

 • یکی از زیباترین اعجازهای جهان در دل کویر ایران! +تصاویر

  یکی از زیباترین اعجازهای جهان در دل کویر ایران! +تصاویر

  ایرانگردیزمستان است و در ایرانِ ما حتی در این فصل هم می‌توان جایی را پیدا کرد که آب و هوایی دلچسب و بهاری داشته باشد. این‌بار قرار است باهم به بخشی از طبس سفر کنیم که زیبایی منحصر به فردی دارد. باغ گلشن طبس، براساس مقاله‌ای در پایگاه اینترنتی دیلی تلگراف، به عنوان یکی از 50 باغ برتر دنیا معرفی شده است.

 • شاهکار راه‌سازی دوران صفویه در معرض فراموشی! +تصاویر

  شاهکار راه‌سازی دوران صفویه در معرض فراموشی! +تصاویر

  ایرانگردیجاده‌ی سنگفرش سیاه کوه که در شهرستان گرمسار در میان دشت کویر نمک واقع شده یکی از یادگارهای دوران صفویه است.

 • مدرسه عباسقلی خان، شاهکاری در دل مشهد

  مدرسه عباسقلی خان، شاهکاری در دل مشهد

  ایرانگردیمدرسه عباسقلی خان یکی از مدارس بزرگ مشهد است که در زمان دولت صفویه (دوران حکومت سلطان سلیمان صفوی) ساخته شده است. بانی اصلی این بنا فردی به نام عباسقلی خان شاملو بوده که حاکم هرات بوده است. بر روی کتیبه‌ای که در سردر ورودی مدرسه وجود دارد، نام عباسقلی خان ذکر شده است و تاریخ ساخت بنا را نیز سال ۱۰۷۷ هجری قمری ذکر کرده‌اند.

 • سفری به تپه‌های کولغان قشم

  سفری به تپه‌های کولغان قشم

  ایرانگردیتپه‌های کولغان قشم که بر بالای دره‌ای به نام کولغان واقع شده‌اند، یکی از چشم‌اندازهای بسیار زیبای این جزیره‌ی جنوبی ایران را پدید آورده‌اند. البته این جاذبه در میان جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی بیشمار قشم، گم شده است و متاسفانه کمتر به آن توجه شده است. اما این تپه‌ها چه ویژگی خاصی دارند که آن‌ها را از سایر تپه‌های مشابه، متمایز می‌کند؟ با ما همراه باشید تا معرفی کوتاهی از این جاذبه‌ی طبیعی جزیره‌ی قشم داشته باشیم و رازی را که در پس آن نهفته است، کشف کنیم.

 • قهوه ذغالی در خیابان‌های خوزستان

  قهوه ذغالی در خیابان‌های خوزستان

  ایرانگردیقهوه ذغالی یکی از نوشیدنی‌هایی است که می‌توانید در خیابان‌های خوزستان بنوشید؛ البته بهتر است قبل از آن، آداب خاصش را نیز بدانید.

 • بزرگ‌ترین و زیباترین خانه‌ خشتی جهان در قلب ایران! + تصاویر

  بزرگ‌ترین و زیباترین خانه‌ خشتی جهان در قلب ایران! + تصاویر

  ایرانگردیدر فاصله‌ی 6 کیلومتری شهر رفسنجان از توابع استان کرمان، خانه‌ای خشتی قرار گرفته که نه تنها یکی از بزرگترین خانه‌های خشتی جهان به شمار می‌رود، بلکه یکی از زیباترین آن‌ها نیز هست. خانه حاج آقا علی، معروف به زعیم الله رفسنجانی، با زیربنایی بالغ بر 7000 متر مربع و مساحتی برابر با 12000 متر مربع، دارای 86 اتاق بوده که در چهار بخش اصلی ساختمان، یعنی حوضخانه، شاه‌نشین، پاییزی و زمستانی احداث شده‌اند.

 • اینجا پررمز و رازترین منطقه در مرکز ایران است! +تصاویر

  اینجا پررمز و رازترین منطقه در مرکز ایران است! +تصاویر

  ایرانگردی کویر ابوزیدآباد در فاصله‌ی 38 کیلومتری جنوب شرق کاشان و در میان سکوت دشت کویر، جا خوش کرده است و هر سال بر تعداد شیفتگان خود می‌افزاید. بازدیدکنندگان کویر ابوزید آباد، هر ساله شوق تجدید سفر به این منطقه‌ی پر رمز و راز را دارند، اما دلیل این همه شوق چیست؟ با ما همراه باشید تا در کنار هم، گشتی در کویر ابوزید آباد بزنیم.

 • یادگار معماری عجیب دوران قاجار در کرج امروزی + تصاویر

  یادگار معماری عجیب دوران قاجار در کرج امروزی + تصاویر

  ایرانگردیدر میان محله قدیمی مصباح در کرج، ساختمان تاریخی حمامی را خواهید دیدید که با نام همین محله مشهور است. این حمام از اواسط دوره قاجار باقی مانده است و معماری عجیب و خیره‌کننده‌ای در نوع خود دارد.

 • ۱۰ کشور ارزان دنیا برای سفر با کوله‌پشتی؛ ایران و ونزوئلا در صدر

  ۱۰ کشور ارزان دنیا برای سفر با کوله‌پشتی؛ ایران و ونزوئلا در صدر

  ایرانگردیویل هاتون، نویسنده گردشگری ایرلندی که پیش‌از این، تجربه سفرش به ایران را در قالب یک راهنمای سفر جامع منتشر کرده بود، به‌تازگی در فهرستی از ۱۵ کشور ارزان برای سفر، ایران را در رتبه اول گذاشته است.

 • چشمه آبگرم گنو، معجزه ی شفابخش هرمزگان

  چشمه آبگرم گنو، معجزه ی شفابخش هرمزگان

  ایرانگردیاستان هرمزگان، یکی از استان‌های توریست پذیر جنوبی کشور است که در نیمه‌ی دوم سال، طرفداران مخصوص به خودش را دارد. درست است که در این فصل، بندرعباس هم از سرمای زمستان بی‌بهره نیست اما خنکای متعادل‌تری نسبت به سایر نقاط ایران دارد، علاوه بر این، چشمه‌ی آبگرم شفا بخشی نیز در این استان وجود دارد که در این آب و هوای زمستانی، حسابی می‌چسبد! چشمه آبگرم گنو، در منطقه‌ی حفاظت شده کوه گنو و در فاصله‌ی ۳۴ کیلومتری از شمال شرقی بندرعباس واقع شده است و یکی از بهترین مکان‌هایی است که در سفرهای زمستانه‌تان می‌توانید به آن سر بزنید.

 • این تصاویر عجیب از ایران، با دوربین عکاس فرانسوی ثبت شده است! +تصاویر

  این تصاویر عجیب از ایران، با دوربین عکاس فرانسوی ثبت شده است! +تصاویر

  ایرانگردیعکاسی به نام Amos Chapple بین تاریخ دسامبر سال ۲۰۱۱ و ژانویه‌ی سال ۲۰۱۳ سه بار به کشور عزیزمان، ایران سفر کرده است. این عکاس فرانسوی در رابطه با سفرهای خود به ایران و تصاویرش چنین گفته است: " از آنچه در ایران دیدم و اختلافی که دنیای غرب در رابطه با این کشور دارند، شگفت زده شدم... من فکر می‌کنم دسترسی به اخبار واقعی ایران سخت است و به همین دلیل کسی تصویر یکسان و قاطعی درباره‌ی ایران ندارد.

 • اینجا قلب تاریخ، اقتصاد و شگفتی معماری ایران است! +تصاویر

  اینجا قلب تاریخ، اقتصاد و شگفتی معماری ایران است! +تصاویر

  ایرانگردیدر میان جاذبه‌های گردشگری تهران، بازار تهران، یکی از بزرگترین و شلوغ ترین بازارهای کشور محسوب می‌شود و می‌توان از آن به عنوان قلب اقتصاد ایران نام برد. بازاری که همراه خود بناهایی از دوارن مختلف تاریخی را نیز برای عرضه به گردشگران در دل خود دارد.

 • این کاروانسرا را با قلوه سنگ‌های رودخانه ساخته‌اند! +‌تصاویر

  این کاروانسرا را با قلوه سنگ‌های رودخانه ساخته‌اند! +‌تصاویر

  ایرانگردیکاروانسرای دالکی (یا دشتستان)، در شهری به نام دالکی که از توابع شهرستان دشتستان است، قرار گرفته است. دالکی در مسیر بندر بوشهر به شیراز واقع شده است. کلمه‌ی «دال» در زبان پهلوی به معنای سنگ است که به آن حرف «ک» تشبیه و «ی» نسبت اضافه شده است و علاوه بر این، معنی دیگر این واژه عقاب و کرکس نیز هست. به گفته‌ی مردم بومی، در گذشته لانه‌ی این پرندگان در اطراف شهر دالکی به وفور یافت می‌شده است.

 • یادگاری کهن در قلب باستانی‌ترین شهر جنوبی ایران! +تصاویر

  یادگاری کهن در قلب باستانی‌ترین شهر جنوبی ایران! +تصاویر

  ایرانگردیشهر باستانی شوشتر به سازه‌های آبی تاریخی عجیبش معروف است. مجموعه‌ای به هم پیوسته شامل پل‌ها، بندها، آسیاب‌ها، آبشارها و کانال‌های عظیم جهت هدایت آب که با هماهنگی یکدیگر، بهره‌برداری هرچه بیشتر از آب را برای ساکنان این منطقه فراهم کرده است. گفته شده قدمت ساخت این سیستم کاملا مهندسی شده به زمان هخامنشیان برمی‌گردد. اما چندان مشخص نیست و اما آنچه ما را به شوشتر کشانده است، یادگار گرانبها اما مهجور دیگری است.

 • این یادگار دوران سلجوقیان، عجیب‌ترین نام ممکن را دارد! +تصاویر

  این یادگار دوران سلجوقیان، عجیب‌ترین نام ممکن را دارد! +تصاویر

  ایرانگردیدر حدود دو کیلومتری شمال روستای الولک شهرستان قزوین، بنایی با نام کافر گنبد واقع شده است. این گنبد که جزو آثار باقی مانده از دوره‌ی سلجوقیان است، در سال ۱۳۸۰ ثبت ملی شده است.

 • تصاویر گورستان کاتولیک لهستانی‌های تهران | لهستانی‌ها در ایران چه می‌کردند؟

  تصاویر گورستان کاتولیک لهستانی‌های تهران | لهستانی‌ها در ایران چه می‌کردند؟

  ایرانگردی گورستان کاتولیک لهستانی‌های تهران گورستانی در محله دروازه دولاب در جنوب شهر تهران است که آرامگاه ۱۸۹۲ شهروند لهستانی در آن قرار دارد که همگی در سال ۱۹۴۲ میلادی درگذشته‌اند. از این تعداد ۴۰۸ قبر متعلق به نظامیان لهستانی در جنگ جهانی دوم است.

 • گذری بر اعجاز معماری دوره قاجار بر بلندای کویر! +تصاویر

  گذری بر اعجاز معماری دوره قاجار بر بلندای کویر! +تصاویر

  ایرانگردیمیبد، شهر بناهای عجیب و زیباست. کبوترخانه‌ها از مکان‌هایی هستند که امروزه کمی عجیب و غریب به نظر می‌رسند، ولی در زمان خود از معروف‌ترین و کاربردی‌ترین بناهای موجود در برخی از شهرهای ایران محسوب می‌شدند. برج کبوترخانه میبد، که قدمت آن به دوران قاجار برمی‌گردد، در جنوب شرقی باروی قدیم شهر میبد (محل کنونی فرمانداری میبد) قرار گرفته است.

 • طولانی‌ترین پل ایران سر از خاک بیرون آورد! +تصاویر

  طولانی‌ترین پل ایران سر از خاک بیرون آورد! +تصاویر

  ایرانگردیپل لاتیدان در غرب بندرعباس و بر روی رودخانه‌ی کول قرار دارد که به عنوان یکی از آثار تاریخی استان هرمزگان در منطقه‌ی بندر خمیر شناخته می‌شود. جالب است بدانید که از پل لاتیدان به عنوان یکی از طولانی‌ترین پل‌های ایران نام برده شده که در ابتدا زیر خاک مدفون بوده تا اینکه در سال ۱۳۷۲ در اثر سیلاب نمایان شده است.

 • اینفوگرافیک | استان‌های ایران چند امامزاده دارند؟

  اینفوگرافیک | استان‌های ایران چند امامزاده دارند؟

  عکسبراساس آمار به دست آمده از سایت «بقاع متبرکه» وابسته به سازمان اوقاف، در ایران ۸۱۶۷ امام‌زاده ثبت شده است. استان‌های فارس با ۱۴۵۱، مازندران با ۱۲۷۶ و گیلان با ۶۷۱، بیشترین امام‌زاده‌های ثبت شده را دارند.

 • معجزه‌ای زمردین در دل کویر کرمان! +تصویر

  معجزه‌ای زمردین در دل کویر کرمان! +تصویر

  ایرانگردییکی از زیباترین شهرهای ایران، درست در جنوب شرقی استان کرمان قرار گرفته است که کمتر کسی از زیبایی‌های بسیارش باخبر است و تا حد زیادی در بین گردشگران ایرانی مهجور مانده است. حال آنکه گردشگران خارجی زیبایی‌های بی‌نظیر این شهر را بیشتر از هم‌وطنان خودمان درک کرده‌اند. ماهان، نه تنها طبیعت زیبایی دارد، بلکه آب و هوای بهشتی‌اش باعث شده که یکی از خوش آب و هواترین شهرهای این منطقه محسوب ‌شود. این شهر در دامنه‌ی کوه‌های جوپار و پلوار قرار گرفته و مامن باغ شاهزاده است.

 • زنی که از تهران فرار کرد تا در ساسنگ زندگی بیافریند!

  زنی که از تهران فرار کرد تا در ساسنگ زندگی بیافریند!

  ایرانگردیبیشتر افرادی که آرزوی مهاجرت از شهرهای شلوغ به روستاها را در ذهن می‌پروانند، یک دلیل مشترک برای تحقق نیافتن آرزوی خود دارند؛ اگر از شهر برویم از چه راهی کسب درآمد کنیم؟ این یک واقعیت است که بسیاری افراد شرایط لازم را ندارند اما شاید بوم‌گردی راهکار مناسبی برای این دسته از افراد باشد. راحله احمدی با هدف ساخت و توسعه‌ی اقامتگاه بوم‌گردی به روستایی در استان محل تولدش مهاجرت کرد و حالا از تصمیم خود خوشنود است.

 • قدیمی‌ترین و عجیب‌ترین یادگار دوران اسلامی در شرق ایران

  قدیمی‌ترین و عجیب‌ترین یادگار دوران اسلامی در شرق ایران

  ایرانگردییکی از جاذبه‌های استان خراسان، مقبره‌ی ارسلان جاذب است که یکی از سرداران سطان مسعود غزنوی بوده است. این مقبره به عنوان یکی از قدیمی‌ترین بناهای دوران اسلامی خراسان شناخته شده و در منطقه‌ی تاریخی سنگ بست واقع شده است.

 • واکنش جالب یک آمریکایی به پیشنهاد نیویورک تایمز به آمریکایی‌ها برای سفر به ایران

  واکنش جالب یک آمریکایی به پیشنهاد نیویورک تایمز به آمریکایی‌ها برای سفر به ایران

  ایرانگردینیویورک‌تایمز دو روز پیش ۵۲ مقصد سفر را برای سال ۲۰۱۹ به آمریکایی‌ها پیشنهاد کرد که یکی از این مقاصد ایران بود. این رسانه آمریکایی با تیتر «گردشگری با احتیاط به این جواهر خاورمیانه بازمی‌گردد»، ایران را به عنوان یکی از این مقاصد سفر مورد تاکید قرار داده است.

 • غار شاپور، سال‌هاست نگهبانی غول‌پیکر دارد! +تصاویر

  غار شاپور، سال‌هاست نگهبانی غول‌پیکر دارد! +تصاویر

  ایرانگردیوقتی حرف از استان فارس به میان می‌آید، تصویری ترکیب شده از تاریخ، فرهنگ و ادب به ذهن خطور می‌کند. در این بین، غار عجیبی هم در این استان وجود دارد، که آن هم یادگاری از تاریخ پر رمز و راز عصر ساسانی را به دوش می‌کشد. یادگاری که با هیبت کم‌نظیرش، این غار را به یکی از جذاب‌ترین آثار تاریخی – طبیعی استان فارس تبدیل کرده است.

 • تصاویر بهشتی در قلب کویر ایران که متحیرتان می‌کند

  تصاویر بهشتی در قلب کویر ایران که متحیرتان می‌کند

  ایرانگردیروستای ازمیغان در ۴۰ کیلومتری شرق بخش مرکزی شهرستان طبس قرار دارد و ساکنان آن به کشاورزی و دام‌پروری اشتغال دارند و به عنوان یکی از زیباترین مناطق گردشگری طبس به شمار می‌رود. ازمیغان از معدود روستاهایی است که رودخانه‌های دائمی دارد و آب آن بیشتر برای مصرف کشاورزی و باغداری استفاده می‌شود. این روستا از لحاظ تنوع گیاهی نیز در سطح استان و کشور نمونه است و در این روستا علاوه بر محصولات جالیزی، نخل و مرکبات و سایر میوه‌های هر فصل، برنج نیز تولید می‌شود.

 • سفر به روستای صراخیه خوزستان را از دست ندهید

  سفر به روستای صراخیه خوزستان را از دست ندهید

  ایرانگردیزمستان است و بهترین فصل برای سفر به مناطق جنوبی ایران و لذت بردن از حال و هوای بهاری و دلچسب طبیعت بی‌نظیر و منحصربفردشان! در استان خوزستان و در شهرستان شادگان، در بخش خنافره و در دهستان ناصری، روستایی وجود دارد که می‌تواند مقصد سفر بعدی شما در زمستان باشد! روستای صراخیه که به ونیز ایران نیز شهرت دارد، در منطقه‌ای بکر و در میان تالاب شادگان قرار گرفته است.

 • هرفته، قلعه گلین صفویان در مهریز یزد

  هرفته، قلعه گلین صفویان در مهریز یزد

  ایرانگردیروستای هرفته از توابع بخش مرکزی شهرستان مهریز، در شمال شرقی مهریز و جنوب شرقی یزد واقع شده است و اقلیمی گرم و خشک دارد. این روستا از شمال غربی به کوه لاقلعه محدود شده است. قلعه هرفته خارج از روستای هرفته قرار گرفته و تقریبا 200 متر با روستا فاصله دارد و در کنار گورستان فعلی آن قرار دارد.

 • بنود، روستایی با ساحلی منحصربه‌فرد در عسلویه

  بنود، روستایی با ساحلی منحصربه‌فرد در عسلویه

  ایرانگردیروستای بنود در ۳۵ کیلومتری شرق عسلویه واقع شده است. این روستا از شرقی‌ترین روستاهای استان بوشهر محسوب می‌شود. روستای بنود با ۸۰۰ نفر جمعیت در شش کیلومتری چاه مبارک واقع شده و تا مجاورت خلیج فارس، منطقه‌ای بسیار مستعد برای صیادی، گردشگری و انجام ورزش‌های ساحلی است.