• ساحل بکری که هنوز در میان گردشگران شناخته شده نیست! +تصاویر

  ساحل بکری که هنوز در میان گردشگران شناخته شده نیست! +تصاویر

  جهانگردیمالزی را همه می‌شناسیم، کشوری مسلمان نشین که بناهای دیدنی گوناگونی را در خود جای داده است و شاید اگر اهل سفر باشید، نام مسجد صورتی آن را هم شنیده باشید اما اینبار بخشی از مالزی را به شما عزیزان معرفی می‌کنیم که اغلب کمتر به آن پرداخته‌ایم و کمتر در رابطه با آن می‌دانیم. امروز در ساحلی به نام پورت دیکسون Port Dickson گردش می‌کنیم که مقصدی رویایی و بکر برای طبیعتگردان و عاشقان طبیعت است.

 • چاردیواری‌های شیشه‌ای عجیب در میان برف‌های مدار قطب شمال! +تصاویر واقعی

  چاردیواری‌های شیشه‌ای عجیب در میان برف‌های مدار قطب شمال! +تصاویر واقعی

  جهانگردیتنها چند کیلومتر مانده تا مدار قطب شمال، در شهر لاپلاند روستایی وجود دارد که به خاطر وجود کابین‌هایی عجیب در آن به شهرت رسیده است. بد نیست بدانید که لاپلاند بزرگترین و شمالی‌ترین منطقه از منطقه‌های فنلاند محسوب می‌شود.

 • اگر هاستلی شدیم، چگونه پس از اقامت‌مان هم‌چنان سالم بمانیم؟!

  اگر هاستلی شدیم، چگونه پس از اقامت‌مان هم‌چنان سالم بمانیم؟!

  جهانگردیبرایان بیروس، کوله‌گردی که در ۱۵ سال گذشته سرتاسر دنیا را سفر کرده است، نکاتی را در مورد تأمین مالی این نوع سفرهای ماجراجویانه، بودجه‌ی مورد نیاز برای آن و محبوبیت روز افزون‌شان مطرح می‌کند. همچنین او تمام مباحث مرتبط با کوله‌گردی را مورد بررسی قرار داده است. در ادامه، بخشی از تجربیات او را از زبان خودش در مورد اقامت در هاستل‌ها می‌خوانیم. بدون شک، این تجربیات برای هر گردشگر کوله‌گردی که می‌خواهد اقتصادی سفر کند، مفید خواهد بود.

 • بدون شک هیچ‌وقت این منطقه را از این زاویه ندیده‌اید! +تصاویر مستند

  بدون شک هیچ‌وقت این منطقه را از این زاویه ندیده‌اید! +تصاویر مستند

  جهانگردیعکاس مجارستانی به نام مارتون مگوریوسی (Márton Mogyorósy) از شهر باسلونا عکس‌های عجیب و غریبی گرفته است که با دیدن آن‌ها یک سفر هوایی به این شهر خواهید داشت. عکس‌ها جوری گرفته شده است که گویی شهر را از زاویه‌ی نگاه یک پرنده تماشا می‌کنیم. پس با ما همراه باشید تا این منطقه را از زاویه‌ای تماشا کنیم که ممکن است هیچوقت دیگر فرصتش پیش نیاید! همراه لست‌سکند باشید.

 • جزیره‌ دهشتناک و متروکه‌ای که به حراج گذاشته شده است! + تصاویر

  جزیره‌ دهشتناک و متروکه‌ای که به حراج گذاشته شده است! + تصاویر

  جهانگردیطبق گزارش گاردین جزیره‌ای دور افتاده در ساحل غربی ایرالند به حراج گذاشته شده است که روزگاری راهبان قرون وسطی در آن ساکن بودند. این جزیره‌ی متروکه در دو مایلی ساحل گالویوی به قیمت 1.25 میلیون یورو برای فروش قرار گرفته است. جزیره متعلق به میانه‌ی قرن هجدهم است و در آن بقایای یک صومعه‌ی قرون وسطایی دیده می‌شود.  

 • معماری این ساختمان مدرن و عجیب، چشم جهانیان را به خود خیره کرده است

  معماری این ساختمان مدرن و عجیب، چشم جهانیان را به خود خیره کرده است

  جهانگردیElena Britanishskaya و Svetozar Andreev پیشنهاد ساخت یک سازه‌ی جدید در جایی که قبلا پدیده‌ی طبیعی قرار داشته ارائه داده‌اند. پروژه‌ای با نام  قلب مالت (The Heart of Malta) درست برای مکانی طراحی شده که زمانی نه چندان دور پنجره لاجوردی (Window Azure) در آنجا قرار گرفته بود. پنجره لاجوردی سال پیش به علت طوفان‌های شدید فرو ریخت. این سازه به اندازه و تقریبا به همان نسبت طراحی شده است. شکل ظاهری ساختمان چند ضلعی است و تمام تلاش معماران این بوده که به نوعی پنجره لاجوردی را به صورت مدرن‌تر اما کاملا هماهنگ با محیط بسازند.  

 • فتح‌آباد، باغی رویایی در قلب کرمان

  فتح‌آباد، باغی رویایی در قلب کرمان

  ایرانگردیدر سرزمین کویرها، جایی که به گفته‌ی بسیاری، گرمترین نقطه‌ی زمین محسوب می‌شود و در ۲۵ کیلومتری مرکز کرمان در روستای اختیارآباد، باغی قرار دارد که الگویی برای ساخت باغ شازده به حساب می‌آید. این باغ رویایی عمارت یا قصر زیبایی را در خود جای داده است که هرگز از خاطرتان نخواد رفت. این بهشت زیبا، باغ عمارت بیگلربیگی (فتح آباد) مربوط به دوره قاجار است. اما چه چیزهایی باعث شده تا باغ فتح آباد در دل کرمان، پابرجا و استوار بماند؟

 • عمق زیبایی در مراکش به روایت تصویر

  عمق زیبایی در مراکش به روایت تصویر

  جهانگردیشاید شما هم شنیده باشید که مراکش یکی از زیباترین کشورهای مسلمان نشین است اما آیا نظر مردم سایر کشورها یا کسانی که پیروی سایر ادیان هستند نیز همین است؟

 • پل ماه، مسیری عجیب در دل جنوب شرق آسیا!

  پل ماه، مسیری عجیب در دل جنوب شرق آسیا!

  جهانگردیپل ماه یک پل عابر پیاده است که قوس نیم گردی آن در شب‌هایی که ماه کامل است بر روی آب منعکس می‌شود و به شکل ماه کامل در می‌آید. در گذشته به علت گذر قایق‌ها از زیر این پل، قوس پل‌ها بلندتر ساخته می‌شده است. پل ماه بخشی از فرهنگ آسیایی است و اغلب در باغ‌های ژاپنی و چینی ساخته می‌شود. مصالح مورد نیاز برای ساخت این پل‌ها چوب و سنگ است. به طور کلی اولین پل ماه در چین و سپس ژاپن ساخته و بعد این فرهنگ وارد تایوان شده است.

 • شهر دایره‌ای عجیبی به قطر ۲ کیلومتر در همسایگی ایران

  شهر دایره‌ای عجیبی به قطر ۲ کیلومتر در همسایگی ایران

  جهانگردیشهر بغداد در قرن هشتم به عنوان پایتخت خلافت عباسیان، توسط خلیفه المنصور تأسیس شد. خلیفه المنصور که در آن زمان به تازگی اومویان را شکست داده بود، می‌خواست پایتخت فرمانروایی خودش را داشته باشد. او منطقه‌ای در حوالی دجله، که حدوداً ۳۰ کیلومتر با شمال تیسفون، پایتخت ساسانیان فاصله داشت را انتخاب و برنامه‌ریزی برای طراحی و ساخت آن را آغاز کرد.

 • رونمایی از نسل جدید صندلی‌های هواپیمایی قطر؛ فضای بیشتر، صندلی راحت‌تر

  رونمایی از نسل جدید صندلی‌های هواپیمایی قطر؛ فضای بیشتر، صندلی راحت‌تر

  جهانگردیهواپیمایی قطر در نمایشگاه ITB برلین از نسل جدید صندلی های کلاس اکونومی پرده‌برداری کرد.

 • گزارش تصویری کارناوال ونیز در سال ۲۰۱۹

  گزارش تصویری کارناوال ونیز در سال ۲۰۱۹

  جهانگردیموضوع کارناوال امسال ونیز «Tutta colpa della Luna» یا «سرزنش ماه» است. از اولین باری که انسان بر روی کره‌ی ماه قدم گذاشت پنجاه سال می گذرد. این جشن، با یک رژه شبانه آغاز شد و تا ۵ مارس ادامه داشت. این تصاویر از روزهای کارناوال ۲۰۱۹ ونیز است. تصاویری چشم‌نواز که شما را مهمان این کارناوال می‌کند، پس همراهمان باشید تا باهم از دیدن این گزارش تصویری لذت ببریم.

 • طوفان‌های زیر صفر درجه زمستانی، آبشار نیاگارا را منجمد کرد

  طوفان‌های زیر صفر درجه زمستانی، آبشار نیاگارا را منجمد کرد

  جهانگردیهفته پیش مناطق غربی و شمال شرقی ایالات متحده طوفان زمستانی را تجربه کرد و در طی آخر هفته، آبشار نیاگارا به سرزمین عجایب یخ زده تبدیل شد. دمای هوای زیر صفر درجه، تجربه‌ای منحصر به فرد برای بازدید کنندگان این ناحیه است، چراکه می‌توانند در این زمان بخشی از آبشار نیاگارا را به صورت کاملا یخ زده مشاهده کنند. برخی از بازدیدکنندگان با دیدن این ناحیه، آن را به صحنه‌ی یخ‌زده‌ی دیزنی تشبیه می‌کنند.

 • تصاویر زیبا از دائوچنگ

  تصاویر زیبا از دائوچنگ

  جهانگردی در دولت خودمختار گارس (Garze) تبت در سمت غرب استان سیچوان (Sichuan) چین، منطقه‌ی کوچک و کوهستانی وجود دارد که در حدود 31000 تبتی در آنجا اقامت دارند. دائوچنگ (Daocheng) در حال حاضر مرتفع ترین فرودگاه غیر نظامی جهان را دارد که در حدود 4411 متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. اکثر بازدیدکنندگان منطقه در مسیر بازدید خود به منطقه حفاظت شده Yading در میان جنگل‌ها و همچنین مراتع کوه Hengduan نیز سر می‌زنند. در این مسیر دریاچه‌ها و مراتع بسیار زیبایی وجود دارد. در اینجا تصاویری از قله‌ها و همچنین مراتع این منطقه جمع آوری شده که نسبت به زیبایی منطقه بسیار محدود است. با ما همراه باشید تا بخشی از آن‌ها را از نظر بگذرانیم.

 • این قلعه‌ها، هتل‌های ۵ ستاره را دور زده‌اند! +‌تصاویر

  این قلعه‌ها، هتل‌های ۵ ستاره را دور زده‌اند! +‌تصاویر

  جهانگردیبرای دوستداران تاریخ، اقامت در یک قلعه‌ی تاریخی به مانند یک رویا است که تحققش برای بسیاری از آنها باور کردنی نیست. با این حال بسیاری از قلعه‌های تاریخی امروزه درب خود را به روی این نوع از مسافران باز کرده‌اند. طبق گفته‌ی HomeAway، قلعه‌ها یه عنوان یک جاذبه در صنعت گردشگری حضور داشتند اما حالا در حال تبدیل شدن به اقامتگاه‌هایی محبوب هستند. در سال‌های اخیر، ۵۵ درصد تقاضا برای این اقامتگاه‌ها افزایش یافته است.

 • صحرای ال بیدا در مصر، طبیعتی عجیب که میلیون‌ها سال قدمت دارد

  صحرای ال بیدا در مصر، طبیعتی عجیب که میلیون‌ها سال قدمت دارد

  جهانگردیصحرای  ال بیدا (Sahara el Beyda) جزو بیابان‌هایی نیست که آدم دوست داشته باشد در آن گم شود، اما باید بدانید که این مکان سورئال، بهترین محل برای ورود به دنیای توهم و خیال است. گویی طبیعت دامی طراحی کرده است تا شما را به سمت خود کشانده و در وسعت و عجایبش، گم کند. باهم نگاهی می‌اندازیم به یکی از عجیب ترین صحراهای دنیا، پس همراهمان باشید.

 • بهترین هاستل‌ها برای گردشگرانی که تنها سفر می‌کنند

  بهترین هاستل‌ها برای گردشگرانی که تنها سفر می‌کنند

  جهانگردیامروزه سفرهای انفرادی به عنوان راهی جدید برای کشف جهان بسیار باب شده است. حتی اگر صفحه‌ی اینستاگرامتان شامل عکس افرادی که به تنهایی سفر می‌روند، نباشد؛ باز هم نمی‌توانیم اعداد و آمار این گروه از مسافران را نادیده بگیریم. طبق آمارهای جهانی، رزرو هاستل‌ها توسط مسافران انفرادی در طی دو سال گذشته 42 درصد رشد داشته است.

 • پرده‌برداری از راز عدد ۱۱ در کشور سوئیس

  پرده‌برداری از راز عدد ۱۱ در کشور سوئیس

  جهانگردیدر کشور سوئیس، شهری به نام سولوتورن Solothurn وجود دارد که تقریبا در شمال این کشور واقع شده است. این شهر حدود ۲۰۰۰ سال قدمت دارد و فاصله‌ی آن تا شهر معروف بِرن کم است. در چند سال اخیر گردشگران به این شهر علاقه‌مند شدند زیرا در همه جای آن عدد ۱۱ دیده می‌شود! در حقیقت نکته‌ی جالبی که در رابطه با این شهر وجود دارد این است که عدد ۱۱ در آن نقش مهمی ایفا می‌کند. در این شهر ۱۱ کلیسا، ۱۱ چشمه، ۱۱ برج، ۱۱ موزه و... به چشم می‌خورد که وجودشان تصادفی نبوده است. با هم برخی از دیدنی‌های این شهر را که عدد یازده در آنها دیده می‌شود مرور می‌کنیم و در آخر می‌گوییم که عدد یازده در این شهر چه معنایی دارد، پس با ما همراه باشید!

 • عکاسی که فرهنگ‌های بومی جهان را ثبت کرده است!

  عکاسی که فرهنگ‌های بومی جهان را ثبت کرده است!

  جهانگردیجیمی نلسون، عکاس بریتانیایی، زندگی‌اش را در آسیا، آفریقا و آمریکای جنوبی، وقف عکاسی مستند از فرهنگ‌های بومی کرده است و جالب اینجاست که در این کار، بسیار موفق هم عمل کرده است. حس کنجکاوی بی‌بدیل او، هیچوقت او را رها نکرده است و او به خوبی توانسته این حس قوی را در قالب آثار هنری به نمایش درآورد. آخرین تصاویر منتشر شده از کارهای او تحت عنوان «تجلیل از بشریت» نگاهی تعاملی بین او و مردمی که با آنها روبه‌رو می‌شود و همچنین سرزمین‌هایی که او از آن‌ها دیدن کرده است را به تصویر کشیده است.

 • راه‌اندازی خط کشتیرانی گردشگری چابهار-مسقط و چابهار-دوبی

  راه‌اندازی خط کشتیرانی گردشگری چابهار-مسقط و چابهار-دوبی

  ایرانگردیمدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: خط کشتیرانی مسافربری، تفریحی، گردشگری چابهار - مسقط - دوبی و کراچی به زودی با مشارکت بخش خصوصی راه اندازی می‌شود.

 • جریان زندگی ۱۵۰۰ ساله، زیر پوست شهری در مرکز ایران! +تصاویر

  جریان زندگی ۱۵۰۰ ساله، زیر پوست شهری در مرکز ایران! +تصاویر

  ایرانگردیراهی سفر می‌شویم، رد پای تمدن ایران زمین را گرفته و روانه‌ی تپه‌های سیلک می شویم که راوی تاریخی با ۷هزار سال قدمت می‌باشد و به شهری می‌رسیم: شهر زیرزمینی نوش آباد، پایتخت انوشیروان، یکی از پادشاهان ساسانی که در ۱۰ کیلومتری کاشان واقع شده و زیر بافت قدیمِ شهر آران و بیدگل و روی تپه‌های سیلک که هنر دستکَن معماری را از سلجوقی تا قاجار به رخ بازدید کنندگان می‌کشد، قرار گرفته است. این شهر به عنوان بزرگترین اثر معماری دستکند جهان در سال ۱۳۸۳ کشف و در سال ۱۳۸۵ به شماره‌ی ۱۵۸۱۶ در فهرست میراث ملی کشور ثبت شده است. اما ماجرای این شهرزیرزمینی چیست؟ با ما همراه باشید تا گره از راز نوش‌آباد باز کنیم.

 • داستان شهر مونکائو و دروغ بزرگ همسر پادشاه

  داستان شهر مونکائو و دروغ بزرگ همسر پادشاه

  جهانگردیشهر تاریخی مونکائو (Moncao) واقع در مرز شمالی میان پرتغال و اسپانیا، منطقه‌ای است که بخاطر نوشیدنی‌ متفاوت و سرحال‌کننده وینو ورده (Vinho Verde) مشهور است. این شهرِ مرزیِ آرامِ پرتغالی به حمام‌های داغ، خوراک سنّتی و یک قلعه‌ی قرن چهاردهمی و تاریخچه‌ی شگفت‌آور خود غرّه است. اما آنچه این شهر را خاص‌تر کرده، موضوعی است که در ادامه‌ی مطلب به آن پرداخته‌ایم، پس همچنان با ما همراه باشید.

 • سد درودزن، سدی کهن در مرودشت

  سد درودزن، سدی کهن در مرودشت

  ایرانگردیاین بار می‌خواهیم به استان فارس برویم. در این بخش از ایرانگردی از شیراز به سمت مرودشت رفته و پس از آن وارد جاده‌ی درودزن می شویم و به سراغ یکی از جاذبه های با قدمت و شکوه سرزمین مادری می رویم، همراه ما باشید تا باهم سری به این سازه‌ی کهن و حیاتی بزنیم.

 • مجسمه‌های خارق‌العاده‌ای که با هزاران صدف دریایی ساخته شده‌اند

  مجسمه‌های خارق‌العاده‌ای که با هزاران صدف دریایی ساخته شده‌اند

  جهانگردیروآن مرش (Rowan Mersh)، هنرمند معاصر بریتانیایی که علاقه‌ی بسیاری به زیبایی طبیعی جهان دارد، با استفاده از هزاران صدف‌ دریایی، مجسمه‌های هیپنوتیزم‌کننده‌ای ساخته است! او با رویکرد تجربی‌اش به هنر، اشیاء معمولی و روزمره را به آثار هنری فوق‌العاده‌ای تبدیل می‌کند که در آنها به شکل، رنگ و ویژگی‌های هندسی توجه بسیاری شده است. اما این آثار، از هر اثر دیگری که این هنرمند خلق کرده، جذابیت بیشتری دارند و دلیلش را در ادامه با یکدیگر می‌خوانیم.

 • مشاغل جالب و عجیب دیزنی لند را می‌شناسید؟

  مشاغل جالب و عجیب دیزنی لند را می‌شناسید؟

  جهانگردیحتما شهربازی های شگفت انگیز و رویایی دیزنی لند را می‌شناسید، تفریحگاه‌هایی که برای هر سن سرگرمی‌هایی در آنها وجود دارند. اگر از دیزنی لند بازدید کرده باشید، می‌دانید که بازدیدکنندگانش اغلب دوست ندارند که از این تفرجگاه‌ها خارج شوند زیرا تعداد تفریحات به قدری در دیزنی لند زیاد است که هر قدر هم که زمان داشته باشید، نمی‌توانید تمامی آنها را امتحان کنید. این روزها دیزنی لند در شهرها و کشورهای گوناگونی شعبه دارد و همه ساله بر شمار طرفدارانش افزوده می‌شود. دیزنی لند جایی است که هر کسی به آن وارد می‌شود با شور و شوق به این سو و آن سو می‌رود و دوست دارد که زمان بیشتری را در آن سپری کند. در این میان افرادی وجود دارند که در دیزنی لند به شغل‌هایی جالب مشغول هستند و در حقیقت این مشاغل نقشی اساسی در دیزنی لند ایفا می‌کنند، در ادامه با چند نمونه از این شغل‌های جذاب آشنا می‌شویم.

 • گیرسو، قدیمی‌ترین پل جهان در منطقه جنگ‌زده عراق

  گیرسو، قدیمی‌ترین پل جهان در منطقه جنگ‌زده عراق

  جهانگردیشهر باستانی سومری ‘گیرسو’ (Girsu) در شمال عراق، که تقریباً در میانه‌ی راه شهر مدرن بغداد و بصره قرار دارد، یکی از اولین شهرهای کشف شده‌ی دنیاست. گیرسو حداقل به مدت 5000 سال پایتخت قلمرو پادشاهی لاگاش (Lagash) بود؛ کلان‌شهری مقدس که به نینگیرسو (Ningirsu)، خدای افسانه‌ای سومریان، اختصاص داشت و همچنان پس از اینکه قدرت سیاسی به شهر لاگاش انتقال یافت، پایتخت مذهبی باقی ماند.

 • بخشی از مسابقه‌ جهانی و جذاب عکاسی ۲۰۱۹ سونی

  بخشی از مسابقه‌ جهانی و جذاب عکاسی ۲۰۱۹ سونی

  جهانگردیهمه ساله مسابقه‌ای با عنوان رقابت عکاسی سونی برگزار می‌شود که در آن عکاسان از سراسر دنیا با یکدیگر به رقابت می‌پردازند. در سال ۲۰۱۹ نیز این رقابت برگزار شد و با کمال تعجب شاهد بودیم که این دوره از رقابت‌ها از نظر تعداد شرکت کننده رکورد سالهای پیش را شکست. در مسابقه‌ی عکاسی سونی امسال ۳۲۶۰۰۰ عکس برای شرکت در این رقابت ارسال شد که عکاسان آنها را از ۱۹۵ کشور مختلف فرستاده بودند.

 • پرخطرترین و زیباترین مسیر جهان در چین

  پرخطرترین و زیباترین مسیر جهان در چین

  جهانگردیکسانی که دوست دارند به دورترین نقطه‌ی جهان سفر کنند و یا ماجراجویی در خونشان است، می‌توانند قدم به عجیب‌ترین، پر مخاطره‌ترین و زیباترین جاده‌ی جهان بگذارند! در ادامه با این جاده بیشتر آشنا می‌شوید و البته، تصاویر زیبا و در عین حال دلهره آوری از این مسیر را با یکدیگر به تماشا خواهیم نشست، پس همراه ما باشید.

 • زمرد درخشان چشم‌بادامی‌های خاورمیانه کجاست؟ +تصاویر

  زمرد درخشان چشم‌بادامی‌های خاورمیانه کجاست؟ +تصاویر

  جهانگردیدریاچه کاراکول (Karakul Lake) یا دریاچه سیاه در میان رشته کوه‌های پامیر (Pamir) تاجیکستان در پارک ملی واقع شده است. این دریاچه یکی از زیباترین و بی‌نظیرین مکان‌ها در آسیای میانه است. دریاچه کاراکول در واقع یک حوضچه‌ی بسته است که آب آن جزو آب‌های شور محسوب می‌شود. دریاچه در ارتفاع 3900 متری از سطح دریا قرار دارد. با توجه به احاطه شدن دریاچه با کوه‌های بلند، هوای مرطوب در منطقه باقی مانده و مناظر زیبایی ایجاد شده است. میزان بارندگی سالانه‌ی دریافتی دره کمتر از 30میلی متر است که موجب شده این منطقه جزو خشک‌ترین مناطق آسیای مرکزی باشد. بین ماه‌های اکتبر و می، سطح دریاچه یخ می‌زند که همین امر، منظره‌ی زیبایی را پدید می‌آورد. به هنگام بازدید از دریاچه می‌توانید به روستاهای اطراف نیز سر بزنید و از بازدید از آن‌ها لذت ببرید. بد نیست بدانید که عشایر قزاقستانی نیز در این منطقه ییلاق و قشلاق می‌کنند و این اطراف برای گوسفندان آنها چراگاه‌های مناسبی دارد. اما این دریاچه پیشینه‌ای افسانه‌وار نیز دارد. این داستان واقعا چیست؟

 • نوروز در تقویم ونکوور کانادا ثبت شد

  نوروز در تقویم ونکوور کانادا ثبت شد

  جهانگردیداریم کم‌کم به عید نوروز نزدیک می‌شویم و حال و هوای کشورهای بسیاری هم نوروزی شده است. سالانه صدها میلیون نفر نوروز را جشن می گیرند و حالا در مصوبه‌ی شورای شهر ونکوورکانادا هم این جشن باستانی به رسمیت شناخته شده است. نوروز، جشن پایان فصل زمستان و آغاز بهار است. جالب است بدانید که این جشن علاوه بر ایران، در ۱۵ کشور مختلف از آسیای میانه، آسیای جنوبی، منطقه‌ی قفقاز و... هم جشن گرفته می شود و در ۱۰ کشور، جشن نوروز یک تعطیلی رسمی و عمومی محسوب می‌شود. همچنین یونسکو نیز آن را به عنوان میراث ناملموس معنوی بشری به ثبت رسانیده است. همانطور که در ابتدا هم گفتیم، شورای شهر ونکوور کانادا، نوروز را در تقویم رسمی این شهر قرار داده تا میراث معنوی ایرانیان و دیگر مهاجرانی که نخستین روز بهار را جشن می گیرند، به رسمیت شناخته شود.