• ۹ دلیل برای سفر به مسقط به جای دبی

  ۹ دلیل برای سفر به مسقط به جای دبی

  جهانگردیبا این که دبی یکی از بهترین مقصدها در میان کشورهای عربی به نظر می‌رسد اما برخی می‌گویند برای دیدن میهمان‌نوازی واقعی عرب‌ها باید به مسقط، تاج پادشاهی عمان رفت.

 • بزرگ‌ترین بناهای خشتی و گلی در کجای ایران قرار دارند؟

  بزرگ‌ترین بناهای خشتی و گلی در کجای ایران قرار دارند؟

  ایرانگردیدر فاصله‌ ۳ کیلومتری جنوب غربی شهر اسفراین در استان خراسان شمالی، اثری باستانی قرار دارد که اعراب به‌واسطه‌ی طبیعت زیبایش به آن بلقیس می‌گفتند. این شهر وسعتی بیش از ۱۸۰ هکتار دارد. محدوده‌ شهر تاریخی بلقیس که در واقع اسفراین کهن محسوب می شود، قدمتی حدود چهار هزار سال دارد. در طول قرن‌ها در این منطقه، همواره مردمی زندگی کرده و تمدنی را خلق کرده‌اند و سپس با هجوم و تجاوز اقوام مختلف، تخریب شده و بار دیگر از درون خاکسترهای جنگ، شهر جدیدی را ساخته‌اند.

 • بزرگ‌ترین آبشار زرد رنگ دنیا کجاست؟

  بزرگ‌ترین آبشار زرد رنگ دنیا کجاست؟

  جهانگردیآبشارها در هرجایی که باشند برای انسان‌ها جذاب هستند. بعضی آبشارها فصلی هستند، یعنی با آب شدن برف‌ها یا یخچال‌های طبیعی کوهستان، رودهایی جاری می‌شود که در رسیدن به پرتگاه‌ها، آبشار را می‌سازد. اما اکثر آبشارهای مشهور، دائمی هستند.

 • چند نکته‌ کاربردی برای گرفتن عکس‌های بهتر در سفر

  چند نکته‌ کاربردی برای گرفتن عکس‌های بهتر در سفر

  جهانگردیتصور یک سفر یا گردش بدون عکس گرفتن امکان‌پذیر نیست. این که در هر گردش و سفر صدها عکس بگیریم به یک عادت تبدیل شده است اما از بین این صدها عکس تصادفی که می‌گیریم فقط تعدادی از آنها به دل می‌نشیند و آن را با دوستانمان به اشتراک می‌گذاریم. چطور می‌توان عکس‌های بهتری در سفر گرفت؟ عکس‌هایی مثل حرفه‌ای‌ها. برای این که بدانیم چطور عکس‌های خوبی در سفر بگیریم نیازی نیست کتابی بخوانیم یا در دوره‌ای شرکت کنیم؛ فقط باید چند نکته اساسی را یاد بگیرید تا کیفیت‌ عکاسی خود را ارتقا دهید. پس با ما همراه باشید.

 • چطور به دالان بهشت ایران برویم؟

  چطور به دالان بهشت ایران برویم؟

  ایرانگردیاگر به رامسر یا تنکابن می‌روید پیشنهاد می‌کنیم به دالان بهشت هم سری بزنید. دالان بهشت، جنگلی بکر، رویایی و عاشقانه است ...

 • هتل رییس جمهور آمریکا در آسیای شرقی قربانی می‌گیرد

  هتل رییس جمهور آمریکا در آسیای شرقی قربانی می‌گیرد

  جهانگردیبالی به نگین جزیره‌های اندونزی شهرت دارد و بخش مهمی از شهرتش را مدیون طبیعت و سواحل زیبا، معبدها، شالیزارهای برنج با شکل و ظاهری منحصر به فرد و آتشفشان‌های فعال است. مزارع برنج بالی، سیستم آبیاری خاصی به نام سوباک ( subak) دارند تا از آب و خاک به صورت بهینه استفاده شود. همین سیستم آبیاری ویژه به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. آنچه کشاورزان بالی را در سال‌های قبل نگران می‌کرد، رونق گردشگری بود اما حالا تهدیدی جدی‌تر را احساس می‌کنند. هتل‌های زنجیره‌ای ترامپ مقصدهای گردشگری را برای ساخت هتل‌های جدید انتخاب می‌کنند و این بار نوبت به بالی رسیده است.

 • ایران میزبان قهرمان افسانه‌ای چینی‌ها شد

  ایران میزبان قهرمان افسانه‌ای چینی‌ها شد

  جهانگردیبنایی صخره‌ای در زنجان، مشهور به معبد داش کَسَن (Dashkasan temple) در ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی سلطانیه، در نزدیکی روستای ویر، از توابع همین بخش قرار گرفته است. این مجموعه در محوطه‌ای به شکل مستطیلی ناقص، به طول ۴۰۰ متر و عرض ۵۰ تا ۳۰۰ متر دیده می‌شود.

 • بزرگ‌ترین تولید کننده یخ در ایران باستان کدام شهر بوده است؟

  بزرگ‌ترین تولید کننده یخ در ایران باستان کدام شهر بوده است؟

  ایرانگردیبزرگ‌ترین تأمین‌کننده‌ یخ ایران در قدیم، در کدام شهر قرار داشته است؟ بدون شک آخرین حدس شما استان یزد و شهر میبد است! میبد شهری در شمال استان یزد است که در مرکز جغرافیایی ایران واقع شده‌است. بنابر پاره‌ای از شواهد، میبد به عنوان یکی از نخستین مناطق یکجا نشینی در مرکز ایران به‌شمار می‌رود.

 • ماجرای سرنوشت عجیب مسافران کشتی قطب جنوب!

  ماجرای سرنوشت عجیب مسافران کشتی قطب جنوب!

  جهانگردیحدود ۱۰۰ سال پیش یک کشتی به نام اندورنس در زیر یخ‌های قطب جنوب فرو رفت و غرق شد. حالا عکس‌هایی از این کشتی به دست آمده که آخرین لحظات غرق شدن آن و تلاش مسافران برای نجات جانشان را نشان می‌دهد. در حال حاضر این تصاویر منحصربه‌فرد در انجمن جغرافیایی سلطنتی در معرض دید عموم هستند. درست است که کشتی غرق شد، اما پیشنهاد می‌کنیم تا ماجرای نبرد مسافران کشتی را تا آخر دنبال کنید، چون بدون شک متعجب خواهید شد.

 • آتش ۱۵۰۰ ساله‌ ایران در آتشکده یزد

  آتش ۱۵۰۰ ساله‌ ایران در آتشکده یزد

  ایرانگردیآتشکده یزد نیایشگاه زرتشتیان ساکن در این شهر است. ورود به این نیایشگاه همیشه برای نیایش کنندگان با آدابی همراه بوده، از جمله پاکیزگی زنان و مردان. مردان باید برای ورود با کلاه سفید و زنان با روسری سفید و لباس رنگ روشن و بدون کفش وارد شوند.

 • ایجاد پرواز مستقیم قطرایرویز از دوحه به اصفهان | افزایش پروازهای هواپیمایی قطر به تهران و شیراز

  ایجاد پرواز مستقیم قطرایرویز از دوحه به اصفهان | افزایش پروازهای هواپیمایی قطر به تهران و شیراز

  ایرانگردیشرکت خطوط هواپیمایی قطر اعلام کرد: این شرکت قصد دارد فعالیت‌های خود در ایران را با معرفی یک پرواز مستقیم به فرودگاه بین‌الملل اصفهان از ماه فوریه سال 2019 گسترش دهد.

 • ماساژ چاقو؛ پرطرفدارترین ماساژ در تایوان

  ماساژ چاقو؛ پرطرفدارترین ماساژ در تایوان

  جهانگردیاز دیرباز ماساژ از بهترین راه‌ها برای رسیدن به آرامش بوده است اما در چند سال اخیر شاهدیم که انواع گوناگونی از ماساژها در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. یکی از عجیب‌ترین ماساژهایی که در یکی دو سال گذشته به محبوبیت زیادی دست‌یافته و همواره خبرساز می‌شود ماساژ با چاقو است.

 • جذب گردشگر با ستون‌های بازالتی ۸۰ میلیون ساله در ترکیه

  جذب گردشگر با ستون‌های بازالتی ۸۰ میلیون ساله در ترکیه

  جهانگردییک پدیده جالب زمین‌شناختی که با نام ستون‌های بازالتی (basalt column) شناخته می‌شود، باعث جذب ۴۰ هزار بازدیدکننده در عرض چند ماه در شمال ترکیه شده است و مقامات محلی هم تلاش می‌کنند تا این پدیده‌ی زیبا و کمیاب را به همه معرفی کنند. این پدیده‌ی زمین شناختی در این ابعاد فقط در چند نقطه‌ی دنیا وجود دارد و فرآیند به وجود آمدن آن هم میلیون‌ها سال طول می‌کشد.

 • کله پیازی‌ها؛ آئینی ۶۰۰ ساله در سوئیس

  کله پیازی‌ها؛ آئینی ۶۰۰ ساله در سوئیس

  جهانگردیجشنواره پیاز در سوئیس یک آیین کهن است که علاوه بر غذا محصولات فرهنگی و برنامه‌های تفریحی بسیاری برای گردشگران دارد.

 • نگرانی مسافران در پرواز با موفق‌ترین جت تاریخ هوانوردی جهان

  نگرانی مسافران در پرواز با موفق‌ترین جت تاریخ هوانوردی جهان

  جهانگردیحادثه سقوط هواپیمای جدید بویینگ 737 مکس 8 پرواز 29 اکتبر شرکت هواپیمایی لایِن‌ایر در دومین پروازش نگرانی‌هایی را برای مسافرانی که با ایرلاین‌های دارنده این مدل هواپیما پرواز می‌کنند به ‌وجود آورده است. این درحالی‌است که به‌گفته کارشناسان این هواپیما هنوز در شمار ایمن‌ترین هواپیماهای جهان قرار دارد.

 • تنگه لی‌لی ، معنای واقعی بهشت در لرستان

  تنگه لی‌لی ، معنای واقعی بهشت در لرستان

  ایرانگردیدر ۲۰ کیلومتری شرق شهرستان درود و در استان لرستان، تنگه‌ای رویایی و زیبا به اسم تنگه لی لی واقع شده است. این تنگه به اسم تنگه سورپیلو نیز مشهور است و در مجاورت روستای چمنار و نرسیده به روستای سیرم قرار گرفته است.

 • ویتنام در این چیزها شهرت جهانی دارد

  ویتنام در این چیزها شهرت جهانی دارد

  جهانگردیکشور ویتنام را چقدر می‌شناسید؟ آیا فقط نامش را شنیده‌اید و می‌دانید که در شرق آسیا است؟ کشور ویتنام همسایه تایلند است اما گردشگری آن نسبت به تایلند سهم کمتری در اقتصاد ویتنام دارد. ویتنام در یک قرن گذشته دوران سختی را به دلیل جنگ پشت سر گذاشت اما بعد از جنگ با تمام توان به سمت پیشرفت قدم برداشت.

 • خانه‌ای که معمارش را کشت!

  خانه‌ای که معمارش را کشت!

  جهانگردیتقریباً به مدت ۳۰ سال است که یک خانه‌ی بزرگ چوبی با پله‌های بلند و بالکن‌های متعدد در بالای تپه‌ای در میان دره‌ی واپیتی (Wapiti) در نزدیکی شهر کودی، ایالت وایومینگ آمریکا در فاصله‌ی نسبتاً نزدیکی از پارک ملی یلواستون واقع شده است. این خانه همانطور که حدس زده می‌شود یک پروژه‌ی ناشی از عشق و علاقه بوده است. سازنده‌ی این خانه یک مهندس به نام فرانسیس لی اسمیت بود که همه بخش‌های خانه را خودش ساخت. اما متاسفانه بخت با این مهندس همراه نشد.

 • رودخانه قیر، چشمه جوشان از خون اژدها در رامهرمز + تصاویر

  رودخانه قیر، چشمه جوشان از خون اژدها در رامهرمز + تصاویر

  ایرانگردیمنطقه‌ ماماتین در ۲۵ کیلومتری شمال شرق شهرستان رامهرمز استان خوزستان قرار دارد و بستر میراث و ثروتی چند هزار ساله است. گاهی این ثروت اشباع شده از زمین بیرون می‌جهد تا شاید کسی آن را ببیند و از ثروت طبیعی سودی ببرد، غافل از اینکه در ماماتین از زمین، طلای سیاه می جوشد و کسی نمی‌بیند.

 • غذای اعدامی‌ها را در این رستوران عجیب به مردم عادی می‌دهند!

  غذای اعدامی‌ها را در این رستوران عجیب به مردم عادی می‌دهند!

  جهانگردیرستورانی به نام «Ningen» در خیابان شینجوکو (Shinjuku) توکیو برای جذب مشتریانش دست به کار عجیبی زده است. این رستوران در منوی خود همان غذاهایی را که اعدامی‌های آمریکا قبل از اعدام درخواست کرده‌اند را عرضه می‌کند.

 • امنیت گردشگری در ایران همانند استرالیاست

  رسانه استرالیایی:

  امنیت گردشگری در ایران همانند استرالیاست

  ایرانگردییک رسانه استرالیایی با انتشار گزارشی در مورد وضع گردشگری ایران، نوشت: هنگامی که صحبت از امنیت سفر به میان می آید، ایران به اندازه استرالیا امن است.

 • جزیره‌های مخفی تایلند که خیلی‌ها از آن‌ها بی‌خبر هستند‎ + تصاویر

  جزیره‌های مخفی تایلند که خیلی‌ها از آن‌ها بی‌خبر هستند‎ + تصاویر

  جهانگردیانتخاب اول خیلی از گردشگرانی که به کشور تایلند می‌روند، پوکت است.

 • رنگارنگ‌ترین محله‌های دنیا + تصاویر

  رنگارنگ‌ترین محله‌های دنیا + تصاویر

  جهانگردیرنگ‌های شاد و جذاب، انسان را سرزنده می‌کند و به همین دلیل است که تماشای طبیعت رنگارنگ فصل بهار برای همه جذاب‌تر است. اگر رنگ‌ها تا این اندازه در روح و روان انسان تاثیر گذار است پس چرا شهرها و روستاها رابا رنگ‌های بیشتری آراسته نکنیم؟ اتفاقاً این ایده را در چندین شهر، روستا و محله اجرا کرده‌اند و همین رنگ‌آمیزی زیبا باعث شده تا سیلی از گردشگران برای وقت‌گذرانی و عکس گرفتن راهی این محله‌ها شوند. در ادامه با ۹ روستا و محله‌ی رنگارنگ در دنیا آشنا خواهید شد که گردشگران به واسطه همین رنگ‌آمیزی به آنها سفر می‌کنند.

 • بهداشتی‌ترین اسکناس‌های جهان متعلق به کدام کشور است؟

  بهداشتی‌ترین اسکناس‌های جهان متعلق به کدام کشور است؟

  جهانگردیحتماً به یاد دارید که در دوران کودکی وقتی به اسکناس یا سکه‌های پول دست می‌زدید، پدر و مادرها می‌گفتند دست‌های خود را بشویید. این یک توصیه درست و به جا بود چون همه می‌دانند که اسکناس‌های پول در دست هزاران نفر می‌چرخد و معلوم نیست که چه میکروب‌ها و باکتری‌هایی روی این برگه‌های با ارزش اما کثیف جمع شده‌اند. به نظر شما تمیزترین و بهداشتی‌ترین اسکناس‌ها را کجا می‌توان پیدا کرد؟ منظور ما اسکناس‌های تازه در بانک‌ها نیست، سوال این است که فکر می‌کنید اسکناس کدام کشور پاکیزه‌تر باشد؟

 • پنگوئنی که تا ۲۰ ساعت در آسمان پرواز می‌کند!

  پنگوئنی که تا ۲۰ ساعت در آسمان پرواز می‌کند!

  جهانگردیپهپادی به اسم پنگوئن سی توسط یک شرکت تجاری تولید شده که تنها با یکبار شارژ شدن می‌تواند ۲۰ ساعت پرواز کند. همچنین پهپاد مورد نظر می‌تواند تا فاصله‌ی ۱۰۰ کیلومتری از مرکز کنترلش دور شود. این پهپاد مجهز به امکانات پیشرفته و متعددی‌ست و آن را به منظور کنترل، گشت‌زنی و جمع کردن اطلاعات ساخته‌اند.

 • عجیب‌ترین و دیدنی‌ترین بناهای دنیا! + تصاویر

  عجیب‌ترین و دیدنی‌ترین بناهای دنیا! + تصاویر

  جهانگردیمی‌توان گفت هر شهری در دنیا برای خودش حداقل یک بنای یادمان، مجسمه یا چیزی به عنوان نماد دارد. یادمان‌های جنگ، مجسمه‌ی انسان‌های بزرگ تاریخ یا هر چیز نمادین دیگری که امکان دارد برای مناسبت‌های ملی و مذهبی ساخته شده باشد. برخی از این یادمان‌ها به اندازه‌ای بزرگ و مهم یا عجیب هستند که خود یک جاذبه‌ی گردشگری محسوب می‌شوند و برخی دیگر هم حتی توجه عابرین را جلب نمی‌کنند. در ادامه با ۱۰ مورد از این یادمان‌های جالب آشنا خواهید شد.

 • راهنمای سفر زمینی به گرجستان؛ نکات، مزایا و معایب

  راهنمای سفر زمینی به گرجستان؛ نکات، مزایا و معایب

  جهانگردیکشور گرجستان جزو مقصدهای پربازدید گردشگران ایرانی است که با توجه به کم‌هزینه بودن و عدم نیاز به ویزا انتخاب راحت و مناسبی به نظر می‌رسد. برای سفر به گرجستان چند راه قابل انتخاب دارید. دسته‌ی اول، افرادی هستند که تمایل دارند سفری ماجراجویانه را تجربه کنند، البته هر ماجراجویی موانع و مشکلات خودش را دارد.

 • آبگوشت قنبید ثبت ملی شد

  آبگوشت قنبید ثبت ملی شد

  ایرانگردیدر جلسه کمیته میراث فرهنگی ناملموس،  از استان کرمان  فن و تهیه و نگهداری گوشت قورمه، فن تهیه کماچ شهرستان زرند، مهارت سنتی پخت آبگوشت امام حسینی و آیین مربوط به آن، آیین سنتی پخت آش حسین در روستای ده علی کوهبنان، فن تهیه مشک (دباغی پوست) در فهرست میراث ملی جای گرفت.

 • هتلی نفرین شده که مسافرانش را می‌کشد!

  هتلی نفرین شده که مسافرانش را می‌کشد!

  جهانگردیهتل سیسیل (Cecil Hotel) در شهر لس‌آنجلس به جای این که مثل دیگر هتل‌ها به ستاره‌هایش یا خدمات خاص و با کیفیتش شهرت داشته باشد، بیشتر با قتل و خودکشی‌های اتفاق افتاده در آن شناخته می‌شود. همین بس که دو نفر از قاتلان سریالی در این هتل اقامت داشته‌اند و مرگ‌های مشکوک مسافران هتل هم چند بار گزارش شده است. این اتفاقات باعث نشد که هتل تعطیل شود و صاحبان آن فقط به تغییر نام اکتفا کردند. با این که حالا نام هتل «Stay on Main» است اما با این سابقه‌ی گفته شده، خوابیدن در این هتل مثل دیگر هتل‌ها لذت‌بخش نخواهد بود. این هتل به اندازه‌ای بدنام شده است که خیلی افراد می‌گویند رزرو کردن هتل با خودتان است اما خروج از آن دیگر معلوم نیست. در ادامه، ۱۲ اتفاق وحشتناک و عجیب رخ داده در این هتل را مرور می‌کنیم.

 • آغاز حراج جمعه سیاه در استانبول

  آغاز حراج جمعه سیاه در استانبول

  جهانگردیجمعه‌ سیاه یا بلک فرایدی Black Friday اصطلاحی است که به یک حراج سالانه اشاره دارد. همه ساله در بسیاری از کشورهای دنیا در 23 نوامبر مصادف با 2 آذر ماه بسیاری از فروشگاه‌ها اجناسشان را با تخفیف‌هایی فوق‌العاده عرضه می‌کنند. در طی بلک فرایدی اغلب کالاهای مصرفی مردم از جمله پوشاک، لوازم الکترونیکی، لوازم آرایشی و خانگی تا 70 درصد ارزانتر از قیمت اصلی خود به فروش می‌رسند.