• سفری به تپه‌های کولغان قشم

  سفری به تپه‌های کولغان قشم

  ایرانگردیتپه‌های کولغان قشم که بر بالای دره‌ای به نام کولغان واقع شده‌اند، یکی از چشم‌اندازهای بسیار زیبای این جزیره‌ی جنوبی ایران را پدید آورده‌اند. البته این جاذبه در میان جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی بیشمار قشم، گم شده است و متاسفانه کمتر به آن توجه شده است. اما این تپه‌ها چه ویژگی خاصی دارند که آن‌ها را از سایر تپه‌های مشابه، متمایز می‌کند؟ با ما همراه باشید تا معرفی کوتاهی از این جاذبه‌ی طبیعی جزیره‌ی قشم داشته باشیم و رازی را که در پس آن نهفته است، کشف کنیم.

 • قهوه ذغالی در خیابان‌های خوزستان

  قهوه ذغالی در خیابان‌های خوزستان

  ایرانگردیقهوه ذغالی یکی از نوشیدنی‌هایی است که می‌توانید در خیابان‌های خوزستان بنوشید؛ البته بهتر است قبل از آن، آداب خاصش را نیز بدانید.

 • بزرگ‌ترین و زیباترین خانه‌ خشتی جهان در قلب ایران! + تصاویر

  بزرگ‌ترین و زیباترین خانه‌ خشتی جهان در قلب ایران! + تصاویر

  ایرانگردیدر فاصله‌ی 6 کیلومتری شهر رفسنجان از توابع استان کرمان، خانه‌ای خشتی قرار گرفته که نه تنها یکی از بزرگترین خانه‌های خشتی جهان به شمار می‌رود، بلکه یکی از زیباترین آن‌ها نیز هست. خانه حاج آقا علی، معروف به زعیم الله رفسنجانی، با زیربنایی بالغ بر 7000 متر مربع و مساحتی برابر با 12000 متر مربع، دارای 86 اتاق بوده که در چهار بخش اصلی ساختمان، یعنی حوضخانه، شاه‌نشین، پاییزی و زمستانی احداث شده‌اند.

 • تنها چند خانواده در این روستای زیرزمینی عجیب دوام آورده‌اند! + تصاویر
 • پلوودیو، پایتخت فرهنگ اروپا در بلغارستان

  پلوودیو، پایتخت فرهنگ اروپا در بلغارستان

  جهانگردیبا پایان هرسال القاب شهرها مورد بررسی قرار می‌گیرند و دوباره بازنگری می‌شود. امسال نیز با پایان سال ۲۰۱۸ میلادی، لقب برخی از شهرهای دنیا تغییر کرد که یکی از مهمترین آنها شهر پلوودیو Plovdiv بود. این شهر بسیار قدیمی است و قدمت آن را ۶۰۰۰ سال می‌دانند. پلوودیو دومین شهر بزرگ بلغارستان است و در سال ۲۰۱۹ میلادی توانست عنوان پایتخت فرهنگی اروپا را از آنِ خود کند.

 • اگر تنها سفر می‌کنید، به این مقاصد بروید! + تصاویر

  اگر تنها سفر می‌کنید، به این مقاصد بروید! + تصاویر

  جهانگردیبا دیدن حیات وحش کشورهای مختلف، روستاها و حتی فیلم های مستندی که برای ماجراجویی ساخته می شوند، اشتیاق برای سفر می تواند چندین برابر شود. در اینجا سعی شده با به تصویر کشیدن بخش کوچکی از زیبایی‌های دنیا، شما را به سفر ترغیب کنیم. این مقاصد از طرف سایت گردشگری boredarticles به عنوان برترین مقاصد برای تنها سفر کردن انتخاب شده‌اند. انتخاب این مقاصد براساس هزینه‌ی سفر، امنیت، دسترسی و فرهنگ جامعه‌ی میزبان بوده است. با ما همراه باشید.

 • عجایب تازه‌ چینی‌ها: هیجان گردشگری در ارتفاع! +تصاویر

  عجایب تازه‌ چینی‌ها: هیجان گردشگری در ارتفاع! +تصاویر

  جهانگردیچند سال است که سرمایه‌گذارها و شرکت‌های چینی شروع به توسعه‌ی جاذبه‌های گردشگری با سبک جدید کرده‌اند که همگی در یک ویژگی مشترک هستند: همه‌ی آن‌ها در نقاطی مرتفع ساخته شده‌اند و حس هیجان و ترس را القا می‌کنند. پل‌های مرتفع با کف شیشه‌ای، پیاده‌راه‌های باریک چسبیده به صخره‌های مرتفع، ایوان‌های مرتفع شیشه‌ای و هر پلتفرم دیگری مثل تاب یا سکو که بالای برج‌های مرتفع ساخته شده‌اند از این دست جاذبه‌های گردشگری هستند.

 • اینجا پررمز و رازترین منطقه در مرکز ایران است! +تصاویر

  اینجا پررمز و رازترین منطقه در مرکز ایران است! +تصاویر

  ایرانگردی کویر ابوزیدآباد در فاصله‌ی 38 کیلومتری جنوب شرق کاشان و در میان سکوت دشت کویر، جا خوش کرده است و هر سال بر تعداد شیفتگان خود می‌افزاید. بازدیدکنندگان کویر ابوزید آباد، هر ساله شوق تجدید سفر به این منطقه‌ی پر رمز و راز را دارند، اما دلیل این همه شوق چیست؟ با ما همراه باشید تا در کنار هم، گشتی در کویر ابوزید آباد بزنیم.

 • عجیب‌ترین و زیباترین کلیساهای تمام‌چوبی جهان +تصاویر

  عجیب‌ترین و زیباترین کلیساهای تمام‌چوبی جهان +تصاویر

  جهانگردیهمه‌ی کلیساهای زیبای دنیا مثل نوتردام یا وستمینستر با سنگ و خاک ساخته نشده‌اند، کلیساهای چوبی کوچک و بزرگ زیادی در دنیا وجود دارد که در نگاه اول شاید ساده فرض شوند، اما بعضی از این کلیساهای کمتر شناخته شده از شاهکارهای طراحی محسوب می‌شوند. یک ویژگی جالب بعضی کلیساهای چوبی در استفاده نکردن از میخ در ساخت آن‌ها است. در ادامه نگاهی می‌اندازیم به ۹ کلیسای چوبی زیبا در دنیا.

 • مهمانان این هتل سوار اسب عربی می‌شوند

  مهمانان این هتل سوار اسب عربی می‌شوند

  جهانگردیسِلمان هتل پنج‌ستاره مجللی در شهر مراکش در کشور مراکش است که با 60 اتاق، سوارکاری با اسب عربی را هم به مهمانان عرضه می‌کند.

 • یادگار معماری عجیب دوران قاجار در کرج امروزی + تصاویر

  یادگار معماری عجیب دوران قاجار در کرج امروزی + تصاویر

  ایرانگردیدر میان محله قدیمی مصباح در کرج، ساختمان تاریخی حمامی را خواهید دیدید که با نام همین محله مشهور است. این حمام از اواسط دوره قاجار باقی مانده است و معماری عجیب و خیره‌کننده‌ای در نوع خود دارد.

 • بزرگ‌ترین فستیوال برف و یخ ۲۰۱۹ در چین

  بزرگ‌ترین فستیوال برف و یخ ۲۰۱۹ در چین

  جهانگردیهر ساله در استان هیلونگجیانگ در شمال شرق چین و در شهر هاربین، فستیوال بین‌المللی مجسمه‌های یخی و برفی برگزار می‌شود که در آن، مجسمه‌های عظیم برفی و یخی ساخته می‌شود (این مجسمه‌ها بیش از یک میلیون گردشگر را جذب می‌کند). در شب، مجسمه‌ها با چراغ های رنگی تزیین می‌شوند و بازدید کنندگان می‌توانند از برخی سازه‌ها بالا بروند و حتی روی آن‌ها بازی کنند. امسال سی و پنجمین فستیوال سالانه‌ در تاریخ ۵ ژانویه افتتاح شد و تا پایان فوریه سال جاری هم ادامه دارد. باهم گزارش تصویری این فستیوال را از مراحل اولیه تا آنچه به امروز در آن می‌گذرد را می‌بینیم، پس با ما همراه باشید.

 • این منطقه‌ کوچک و ناشناخته، دردانه‌ پوتین است! + تصاویر

  این منطقه‌ کوچک و ناشناخته، دردانه‌ پوتین است! + تصاویر

  جهانگردیشاید نام جمهوری تووا (Tuva Republic) را هیچ وقت نشنیده باشید. این منطقه‌ی دور افتاده یکی از جمهوری‌های فدراسیون روسیه است و جالب این که مردم روسیه به ویژه در مناطق غربی هم به وجود این جمهوری اهمیت نمی‌دهند. جمهوری تووا با این که بسیار دور افتاده و ناشناخته است، اما طبیعت بکر و تاریخچه‌ی جالبی دارد. ولادیمیر پوتین در ماه آگوست سال ۲۰۱۸ چند روزی برای استراحت در این منطقه اقامت داشت و همین سفر باعث شد که تووا مورد توجه قرار بگیرد.

 • ژاپنی‌ها بعد از هتل‌های کپسولی، دفتر کار کپسولی ساختند

  ژاپنی‌ها بعد از هتل‌های کپسولی، دفتر کار کپسولی ساختند

  جهانگردیهتل‌های کپسولی ژاپن چندین سال است که کاربرد گسترده‌ای پیدا کرده‌اند و حالا متخصصان این ملت، دفاتر کار کپسولی را هم ساخته‌اند.

 • بیدارترین شهرهای دنیا از دید مردم!

  جهانگردیشهرهای زیادی را می‌توان نام برد که شب و روزشان از نظر شلوغی خیابان‌ها تفاوت چندانی باهم ندارد و به اصطلاح به آن‌ها شهر همیشه بیدار می‌گویند. در هر صورت، در همین شهرها هم بسیاری از کسب و کارها در ساعات مشخصی تعطیل می‌شوند، پس نمی‌توان گفت شب تا صبح، همه‌چیز در دسترس است. طبق اطلاعات به دست آمده از وب‌سایت معروف و محبوب TripAdvisor رتبه‌بندی جالبی از شهرهای بیدار به دست آمده ‌ است.

 • چرا این درخت، تنهاترین درخت جهان است؟

  چرا این درخت، تنهاترین درخت جهان است؟

  جهانگردیدر جزیره‌ی دوره افتاده‌ای به نام کمپبل (Campbell) که در ۶۰۰ کیلومتری جنوب نیوزلند واقع شده، درخت صنوبر سیتکای (Sitka) تنهایی وجود دارد که در واقع، تنهاترین درخت روی زمین است. نزدیکترین همسایه‌ی این درخت، بیش از ۲۲۰ کیلومتر با آن فاصله دارد و در جزیره‌ی اوکلند واقع شده است و نزدیکترین عضو خانواده‌اش هم در نیکمره‌ی دیگر زمین در آن سوی اقیانوس آرام قرار دارد. پس چطور این درخت صنوبر به اینجا آمده است؟

 • ماجرای قلعه ناصری ایرانشهر؛ از مقر حکومت تا تخریب

  ماجرای قلعه ناصری ایرانشهر؛ از مقر حکومت تا تخریب

  ایرانگردیناصرالدوله، حاکم کرمان و بلوچستان در زمان قاجار بوده است. ساخت قلعه‌ی نظامی ناصری ایرانشهر نیز به دستور وی انجام شده است. ناصرالدوله پیشنهاد ساخت یک دژ نظامی را در فهرج (فهرج یا پهره نام قدم ایرانشهر بوده است که بعد از تصرف شهر توسط رضاخان به ایرانشهر تغییر نام می یابد) به ناصرالدین شاه می دهد و بعد از موافقت ناصرالدین شاه قاجار، در سال ۱۲۶۴ هجری شمسی ساخت قلعه شروع می شود. معمار بنا نیز از کرمان دعوت می شود و استاد حسین معمار باشی کرمانی در طی هفت سال این قلعه را می‌سازد. این قلعه بعد از اتمام ساخت، مقر حکمرانی بلوچستان می‌شود که تا قبل از آن، قلعه بمپور این وظیفه را داشته است. اما ماجرای این قلعه، همین‌جا تمام نمی‌شود!

 • آب گرم دنیزلی، شفا در دل طبیعت

  آب گرم دنیزلی، شفا در دل طبیعت

  جهانگردیدنیزلی نام مرکز استانی به همین نام در ترکیه است که در قسمت جنوب غربی این کشور واقع شده و چشمه‌های آبگرم مشهوری دارد. از جاذبه‌های تفریحی دیگر دنیزلی می‌توان به اسکی، پاراگلایدر سواری و بالن‌سواری اشاره کرد. چندین بنای تاریخی، غار طبیعی و آبشار هم جزو مناطق گردشگرپذیر این استان هستند و در شهر دنیزلی، بازارهای تاریخی و رستوران‌ غذاهای محلی متعددی برای یک تعطیلات چند روزه را نیز می‌توان پیدا کرد.

 • چرا این جاده‌ مرگبار و مخوف به جاده‌ استخوان معروف است؟ +تصاویر

  چرا این جاده‌ مرگبار و مخوف به جاده‌ استخوان معروف است؟ +تصاویر

  جهانگردیجاده‌ای در سیبری وجود دارد که سال‌هاست تاریخچه‌ی شومی را با خود به دوش می‌کشد. جاده استخوان نام مستعاری است که به جاده‌ای با نام اصلی R504 در بزرگراه Kolyma تعلق دارد که در هنگام ساخت و ساز آن، اتفاقات وحشتناکی رخ داده است. بگذارید اول از خود بزرگراه شروع کنیم! بزرگراه کالیما R504، بزرگراه فدرال روسیه با طول 2024 کیلومتر است که از شرق دور روسیه عبور می کند و بخشی از مسیر M56 است. بزرگراه در منطقه‌ای قرار گرفته است که دمای آن به عنوان سردترین دمای خارج از قطب جنوب به ثبت رسیده است و به نوعی سردترین جاده‌ی جهان محسوب می‌شود.

 • ۱۰ کشور ارزان دنیا برای سفر با کوله‌پشتی؛ ایران و ونزوئلا در صدر

  ۱۰ کشور ارزان دنیا برای سفر با کوله‌پشتی؛ ایران و ونزوئلا در صدر

  ایرانگردیویل هاتون، نویسنده گردشگری ایرلندی که پیش‌از این، تجربه سفرش به ایران را در قالب یک راهنمای سفر جامع منتشر کرده بود، به‌تازگی در فهرستی از ۱۵ کشور ارزان برای سفر، ایران را در رتبه اول گذاشته است.

 • چشمه آبگرم گنو، معجزه ی شفابخش هرمزگان

  چشمه آبگرم گنو، معجزه ی شفابخش هرمزگان

  ایرانگردیاستان هرمزگان، یکی از استان‌های توریست پذیر جنوبی کشور است که در نیمه‌ی دوم سال، طرفداران مخصوص به خودش را دارد. درست است که در این فصل، بندرعباس هم از سرمای زمستان بی‌بهره نیست اما خنکای متعادل‌تری نسبت به سایر نقاط ایران دارد، علاوه بر این، چشمه‌ی آبگرم شفا بخشی نیز در این استان وجود دارد که در این آب و هوای زمستانی، حسابی می‌چسبد! چشمه آبگرم گنو، در منطقه‌ی حفاظت شده کوه گنو و در فاصله‌ی ۳۴ کیلومتری از شمال شرقی بندرعباس واقع شده است و یکی از بهترین مکان‌هایی است که در سفرهای زمستانه‌تان می‌توانید به آن سر بزنید.

 • این تصاویر عجیب از ایران، با دوربین عکاس فرانسوی ثبت شده است! +تصاویر

  این تصاویر عجیب از ایران، با دوربین عکاس فرانسوی ثبت شده است! +تصاویر

  ایرانگردیعکاسی به نام Amos Chapple بین تاریخ دسامبر سال ۲۰۱۱ و ژانویه‌ی سال ۲۰۱۳ سه بار به کشور عزیزمان، ایران سفر کرده است. این عکاس فرانسوی در رابطه با سفرهای خود به ایران و تصاویرش چنین گفته است: " از آنچه در ایران دیدم و اختلافی که دنیای غرب در رابطه با این کشور دارند، شگفت زده شدم... من فکر می‌کنم دسترسی به اخبار واقعی ایران سخت است و به همین دلیل کسی تصویر یکسان و قاطعی درباره‌ی ایران ندارد.

 • اینجا قلب تاریخ، اقتصاد و شگفتی معماری ایران است! +تصاویر

  اینجا قلب تاریخ، اقتصاد و شگفتی معماری ایران است! +تصاویر

  ایرانگردیدر میان جاذبه‌های گردشگری تهران، بازار تهران، یکی از بزرگترین و شلوغ ترین بازارهای کشور محسوب می‌شود و می‌توان از آن به عنوان قلب اقتصاد ایران نام برد. بازاری که همراه خود بناهایی از دوارن مختلف تاریخی را نیز برای عرضه به گردشگران در دل خود دارد.

 • کشف سردخانه‌ای فراموش شده و عجیب در قلب اروپا! +تصاویر

  کشف سردخانه‌ای فراموش شده و عجیب در قلب اروپا! +تصاویر

  جهانگردییک یخدان بزرگ فراموش شده از قرن هجدهم به تازگی در لندن کشف شد.

 • ایران در لیست ۱۰ کشور برتر برای جهانگردان دنیا در سال ۲۰۱۹

  ایران در لیست ۱۰ کشور برتر برای جهانگردان دنیا در سال ۲۰۱۹

  جهانگردیهر سال فهرست‌هایی از برترین کشورها، شهرها و جاذبه‌های گردشگری دنیا منتشر می‌شود تا دیگران را تشویق به سفر کند. مجلات گردشگری با جهانگردان مصاحبه می‌کنند و با توجه به تجربیات این افراد، فهرست‌های پیشنهادی خود را منتشر می‌کنند. برای سال ۲۰۱۹ نیز فهرست‌های زیادی منتشر شده است اما این فهرست که در ادامه می‌خوانید کمی متفاوت‌تر از بقیه است. در این فهرست با استفاده از سفرنامه‌ها سعی شده است به کشورهایی توجه شود که در میان پربازدیدترین‌ها نیستند و کمتر به آن‌ها توجه می‌شود اما سفر به آن‌ها می‌تواند تجربیات ناب و بی‌نظیری را برای گردشگر به همراه داشته باشد. خوشبختانه ایران هم جزو انتخاب‌ این گردشگران بوده است.

 • سفر به مارموره ؛ بزرگ‌ترین آبشار دست‌ساز جهان

  سفر به مارموره ؛ بزرگ‌ترین آبشار دست‌ساز جهان

  جهانگردیبزرگ‌ترین آبشار دست‌ساز جهان که با دخالت مستقیم انسان در طبیعت به‌وجود آمده است در منطقه اومبریا در ایتالیا قرار دارد.

 • این کاروانسرا را با قلوه سنگ‌های رودخانه ساخته‌اند! +‌تصاویر

  این کاروانسرا را با قلوه سنگ‌های رودخانه ساخته‌اند! +‌تصاویر

  ایرانگردیکاروانسرای دالکی (یا دشتستان)، در شهری به نام دالکی که از توابع شهرستان دشتستان است، قرار گرفته است. دالکی در مسیر بندر بوشهر به شیراز واقع شده است. کلمه‌ی «دال» در زبان پهلوی به معنای سنگ است که به آن حرف «ک» تشبیه و «ی» نسبت اضافه شده است و علاوه بر این، معنی دیگر این واژه عقاب و کرکس نیز هست. به گفته‌ی مردم بومی، در گذشته لانه‌ی این پرندگان در اطراف شهر دالکی به وفور یافت می‌شده است.

 • زیباترین و عجیب‌ترین جاده‌های آسیا معرفی شدند! +تصاویر

  زیباترین و عجیب‌ترین جاده‌های آسیا معرفی شدند! +تصاویر

  جهانگردیهرچقدر جاده‌ای که برای رسیدن به مقصد از آن استفاده می‌شود زیباتر باشد، سفر هم جذاب‌تر می‌شود اما جاده‌های زیادی هستند که خودشان به تنهایی یک جاذبه‌ی گردشگری محسوب می‌شوند. در کشور خودمان هم مسیرهای زیبایی مثل جاده چالوس، اسالم به خلخال و... خود به تنهایی جاذبه‌ی گردشگری هستند. جاده‌هایی با ارتفاع زیاد، منظره‌های زیبا، شکوه کوهستان یا هوای خنک سواحل دریا از بهترین گزینه‌های قابل انتخاب هستند. در ادامه، ۵ جاده‌ی خاص و زیبا را در آسیا معرفی می‌کنیم که هرکدام ویژگی‌های جذابی دارند.

 • پل‌های شناور الله‌آباد، برای حضور ۱۰۰ میلیون نفر ساخته می‌شوند

  پل‌های شناور الله‌آباد، برای حضور ۱۰۰ میلیون نفر ساخته می‌شوند

  جهانگردیآماده کردن امکانات برای برگزاری یکی از بزرگترین گردهمایی‌های مذهبی دنیا، ماه‌ها طول می‌کشد و حجم زیادی کار باید انجام شود تا جمعیتی حدود ۱۰۰ میلیون نفر بتوانند به مراسم کوم میلا برسند. مراسم کوم میلا هر سه سال یک بار در الله آباد هند و با مشارکت معتقدین به آیین هندو و در کنار رود گنگ برگزار می‌شود. امسال این مراسم در روز ۱۵ ژانویه سال ۲۰۱۹ شروع شده و تا ۴ مارس ادامه خواهد داشت. مراسم اصلی در محل تلاقی رود جمنا و گنگ اجرا می‌شود و مردم با این باور که رودخانه گناهانشان را پاک می‌کند، خودشان را در آب شستشو می‌دهند.

 • این یادگار دوران سلجوقیان، عجیب‌ترین نام ممکن را دارد! +تصاویر

  این یادگار دوران سلجوقیان، عجیب‌ترین نام ممکن را دارد! +تصاویر

  ایرانگردیدر حدود دو کیلومتری شمال روستای الولک شهرستان قزوین، بنایی با نام کافر گنبد واقع شده است. این گنبد که جزو آثار باقی مانده از دوره‌ی سلجوقیان است، در سال ۱۳۸۰ ثبت ملی شده است.