تنظیمات
قلم چاپ اندازه فونت
نسخه چاپی/خبرآنلاین
تاریخ : دوشنبه 12 تیر 1396 - 07:30:00 کد مطلب:682022
گروه: سیاست > احزاب و شخصیت‌ها

جمنا، به‌دنبال تشکیل دولت در سایه/ دست رد به سینه جلیلی

عضو جبهه ایستادگی می‌گوید: اجماع دارد عمیق‌تر می‌شود. در واقع جمنا تازه خود را پیدا کرد و به سمت رشد و تعالی در حال حرکت است. آنهایی که فکر می‌کنند جمنا تمام شد، خودشان تمام شدند.

امید کرمانی‌ها: اصولگرایان بعد از انتخابات ریاست جمهوری گویا در سردرگمی به سر می برند. برخی دنبال حفظ جمنا هستند، گروهی تغییر ساختار جمنا را از نان شب واجب تر می دانند، عده ای نیز کلا معتقدند باید طرحی نو درانداخت چون جمنا یا مکانیزم های مشابه نهایتش جز تکرار شکست نتیجه دیگری عاید اصولگرایان نمی کند.

حسین کنعانی مقدم، عضو جبهه ایستادگی و از نزدیکان سیاسی به محسن رضایی از حفظ جمنا دفاع می کند اما می گوید: این مکانیزم حتما ریزش و رویش خواهد داشت و ترمیم می شود تا چتر وسیع تری از اصولگرایان را زیر سایه خود آورد.

مشروح این گفتگو را در ادامه بخوانید:

هم اکنون در جریان اصولگرا دیدگاه های مختلفی درباره چگونگی فعالیت تشکیلاتی در پساانتخابات مطرح می شود، گروهی به ادامه کار جمنا تأکید می کند، طیفی به اصلاح و بازنگری در ساختار جمنا معتقد است و عده ای نیز می گویند الان زمان مناسبی برای راه اندازی پارلمان اصولگرایی محسوب می شود، نظر شما چیست؟

قطعا بعد از هر انتخاباتی خبرگان یک جناح سیاسی می نشینند و وضعیتی را که پشت سر گذاشتند بررسی می کنند تا ببینند به چه اهدافی جامه عمل پوشاندند و در تحقق چه اهدافی ناکام ماندند. بر همین اساس اگر نیاز به تغییر سازماندهی یا ساختار باشد، تغییر سازماندهی یا ساختار را دنبال می کنند. امروز نیز جریان اصولگرایی به دنبال این است که تجربه هایی که در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 آموخت برای دوره بعدی انتخابات مجلس و ریاست جمهوری ذخیره سازی کند. بر همین اساس کمیته هایی تشکیل شد یعنی همان کمیته هایی که در انتخابات فعال بودند، فعالیت خود را به نحوی دنبال می کنند تا بتوانند به یک نتیجه نهایی برای ادامه راه برسند.

این کمیته ها در چه قالبی فعالیت خواهند کرد؟

پیشنهاد ما این بود که باید «دولت سایه» تشکیل شود و کمیته های جمنا نقش وزارتخانه های دولت در سایه را ایفا کنند و به برنامه ریزی و نقد و بررسی وضعیت موجود بپردازند.

الان کمیته ها به صورت مستقل کار می کنند یا در قالب مجموعه ای که آقای جلیلی راه اندازی کرد به فعالیت می پردازند؟

خیر، جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی این کار را می کند، آن اظهارنظر آقای جلیلی به خودش ربط دارد. شخص که نمی تواند دولت سایه تشکیل دهد، جریان حزبی و جبهه مشترک قادر به راه اندازی دولت سایه است. اگر شخص می توانست دولت تشکیل دهد که در انتخابات ریاست جمهوری نام نویسی می کرد و رئیس جمهور می شد.

اما آقای جلیلی از آقای رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم حمایت کرد، همان روزها می گفتند اگر آقای رئیسی رئیس جمهور شود، آقای جلیلی معاون اول او خواهد بود، حالا که آقای رئیسی مشغول رسیدگی به امور تولیت آستان قدس رضوی است، طبیعی به نظر می رسد که آقای جلیلی بخواهد امور دولت سایه را سروسامان دهد، این طور نیست؟

خیر، جمنا شخص محور نیست که حالا حتما محور آقای رئیسی یا آقای جلیلی باشند. ما تشکیلاتی فکر می کنیم. تعداد زیادی احزاب و تشکل های سیاسی در جمنا هستند، قاعدتا آنها باید به یک نتیجه برای جمع بندی برسند. ما تجربه تلخ احمدی نژاد را داریم وقتی جریان اصولگرایی شخص محور شد دیدیم احمدی نژاد نه به اصولگرایان و نه به تفکر اصولگرایی معتقد نبود و باور نداشت.

پس الان جمنا به این نتیجه رسیده که دولت سایه تشکیل دهد؟

حزب سبز پیشنهاد داد و این پیشنهاد مورد استقبال قرار گرفت.

حالا قرار است رئیس جمهور دولت سایه جمنا چه کسی باشد؟

دولت سایه رئیس جمهور ندارد. رئیس جمهور مستقر همان رئیس جمهور کشور است.

بالاخره دولت سایه، یک رئیس در سایه هم می خواهد؟

خیر، دولت سایه شامل کمیته های مختلفی می شود که نقش شان نقد و بررسی عملکرد وزارتخانه های دولت مستقر است. این کمیته ها نیز زیر نظر شورای مرکزی جمنا فعالیت می کنند.  

پس شما با این نظر که برخی معتقدند بعد از شکست در انتخابات ریاست جمهوری کار جمنا به پایان رسید و باید طرح نویی در انداخت، مخالف هستید؟

جمنا اجماع نیروهای انقلاب است این اجماع دارد عمیق تر می شود. در واقع جمنا تازه خود را پیدا کرد و به سمت رشد و تعالی در حال حرکت است. آنهایی که فکر می کنند جمنا تمام شد، خودشان تمام شدند.

بعضی می گویند وقت آن است که پارلمان اصولگرایی تشکیل شود چون جمنا یا مکانیزم های مشابه آن جواب نمی دهد، نظر شما درباره ایده تشکیل پارلمان اصولگرایی چیست؟

در دنیای سیاست «پارلمان سایه» وجود ندارد، مردم رأی می دهند و نمایندگان شان در مجلس هستند و مسئولیت قانونگذاری را هم دنبال می کنند ولی در تمام دنیا رقیبی که در انتخابات ریاست جمهوری رأی نیاورده «دولت سایه» تشکیل می دهد تا بتواند به دولت مستقر کمک کند.

اما پایداری، جریان آقای جلیلی و اصولگرایان سنتی سازوکار جمنا را قبول ندارند.  

در رقابت های سیاسی چون طیف جریان اصولگرایی وسیع است خواه ناخواه در دو طرف طیف کسانی هستند که مرکزیت را شاید قبول نداشته باشند. در جریان اصلاحات هم همین طور است، کسانی حضور دارند که شورای عالی سیاستگذاری، جریان آقای خاتمی یا جریان آقای روحانی را قبول ندارند. در مجموع جمنا برای هسته مرکزی اصولگرایان قابل قبول است.

برای اینکه چتر جمنا گسترده تر و وسیعتر شود چه اقدامی خواهد شد؟

بله، تلاش جمنا جذب حداکثری و دفع حداقلی است.

پایداری پذیرفت که بعد از انتخابات ریاست جمهوری به سمت جمنا بیاید؟

بالاخره پایداری نامزد انتخاباتی جمنا را پذیرفت و همین نقطه مشترک است.

این راهبرد مشترک محسوب نمی شود بلکه تاکتیک مشترک موقتی بود که در ایام انتخابات اجرایی شد، غیر از این است؟

به هر حال خودش نوعی همدلی و همراهی است. امیدواریم این همدلی و همراهی ادامه پیدا کند و بعضی دوستانی که در جبهه های مختلف هستند، به سمت مجموعه مرکزی همگرایی پیدا کنند تا زیر چتر وحدت اصولگرایان باشند.

آقایان رضایی و قالیباف هم همین همگرایی را با جمنا خواهند داشت؟

باید از خودشان سئوال شود.

مردم نشان دادند به وعده های رنگارنگ رأی نمی دهند بلکه به کسی رأی می دهند که نشانه های قدرت انجامش را دیده باشند، جمنا چه کاری برای باورپذیری مردم به توانایی هایش انجام خواهد داد؟

ما از خدای مان است که دولت مستقر بتواند به تمام وعده و وعیدهایش عمل کند و مردم دوباره به آنها رأی بدهند.

اما به نظر می رسد جمنا اکنون منتظر نشسته به این امید که دولت نتواند به وعده هایش عمل کند، آیا این طور است؟

ما نمی گوییم ناامید هستیم. ما می گوییم باید کمک کنیم. اگر ناامید بودیم که می رفتیم فکر دیگری می کردیم.

منظور این است که جمنا بیشتر منتظر تقویت شدن آرای منفی دولت است.

خیر چنین اعتقادی ندارد. این مصداق روی شاخه نشستن و بن بریدن است. این کشتی اگر سوراخ شود نه اصولگرایی می ماند و نه اصلاح طلبی.

اما حرکت های هفته های اخیر نشان از یکسری اقدامات ایذایی برای زمین گیر کردن دولت دارد؟

خیر اینها یکسری حرکت های هیجانی است. متأسفانه هنوز برخی در فضای رقابتی دنبال عقده گشایی هستند. انشاءالله اینها بعد از استقرار دولت دوازدهم تمام می شود.  

یعنی جمنا مخالف اردوکشی خیابانی است؟

بله، قطعا مخالف است. ما انقلابی گری و اصولگرایی را به معنای قانونگرایی می دانیم. اگر بنا باشد کسی خلاف قانون عمل کند مصداق شورشگری است که خلاف اصولگرایی و انقلابی گری محسوب می شود.

آیا جمنا در ترکیب شورای مرکزی خود بازنگری می کند تا طیف وسیع تری از اصولگرایان را جذب کند؟

ریزش ها و رویش هایی در جمنا خواهیم داشت که بر همین اساس ترمیم هایی انجام خواهد شد.

یعنی شورای مرکزی کنونی جمنا تغییر خواهد کرد؟

بله.

تعداد اعضای شورای مرکزی جمنا بیشتر خواهد شد؟

خیر، ترمیم خواهد شد.

طیف سنتی اصولگرا نیز با جمنا همراه خواهد شد؟

بله، احتمالا خیلی از آنها می آیند چون متوجه شدند توان شان در جریان انتخابات چه میزان است بنابراین در رویکرد گذشته خود تجدیدنظر خواهند کرد.

یعنی با توجه به اینکه نامزد حزبی جریان سنتی اصولگرا فقط 500 هزار رأی آورد، از این به بعد همراهی بیشتری با جمنا خواهند داشت؟

به نظر می رسد می دانند تنها گام برداشتن در عرصه سیاست راه به جایی نخواهد برد.

در واقع نتیجه ای که برای نامزد حزبی موتلفه رقم خورد در واقع درس عبرت سایر گروه های اصولگرایی شد که قائل به تکروی در عرصه سیاسی هستند؟

بله، این نشان داد اگر بخواهند فقط متکی به حزب خودشان وارد رقابت های سیاسی شوند نمی توانند موفقیتی به دست آوردند.

29214

http://www.khabaronline.ir/detail/682022