چهارشنبه 27 تیر 1397

عابدی، سجاد

.
 • بومی‌سازی و ضرورت‌امنیت سایبری در وزارت خارجه

  - واقعیت این است که برخلاف آن‌چه اکثریت افراد فکر می‏‌کنند، "فضای سایبر" فضایی مجازی و غیرواقعی نیست. در واقع استفاده از واژه مجازی باعث گمراه ‏شدن افراد و اندیشه‌‏ها در این حوزه شده است. فضای سایبر فضایی واقعی در عرصه‌‏ای جدید برای تأثیرگذاری و تأثیرپذیری و در نتیجه دوستی، همکاری، رقابت، دشمنی و حتی جنگ بین کشورها و سایر بازیگران است. این موارد به خوبی نشان می‌‏دهد که اینترنت و فضای سایبر عرصه‌‏ای جدید برای سیاست مهیا نموده‌‏اند؛ فضایی که در آن افراد، گروه‌‏های مختلف و دولت‌‏ها در حال بازیگری و سیاست‌‏ورزی هستند. بر این اساس امروزه در عرصه روابط و سیاست بین‏‌الملل از "سایبرپلتیک" و "امنیت سایبری" صحبت می‌‏شود. سایبرپلتیک مفهومی دو بخشی می‌‏باشد که اشاره به تعامل و پیوستگی دو عرصه سیاست (محل دوستی، همکاری، رقابت، ستیزه و جنگ بر سر ارزش‏‌ها و منافع) و اینترنت (فضایی جدید برای بازیگری) دارد.

 • حمله موشکی غرب و نقش سپاه در منطقه

  - آمادگی کامل در برابر تهاجمات احتمالی، جزو الزامات نیروهای مسلح در هر کشوری است. طبعا این مساله درباره ایران با توجه به حجم بالای تهدیدات منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای، ضرورت بیشتری برخورداراست.

 • حکومت به منزله میراث شهدا

  - نگاهی به کتاب «داستان حکومت به منزله میراث شهدا» تالیف دکتر علی اصغر پور عزت، استاد دانشگاه تهران

 • ناشناس‌سازی داده‌ها؛ استراتژی‌های خالص و مرکب

  - با توسعه تجهیزات ارتباطات و کنشگری (از جمله فضای سایبر)، نظرات بسیاری برای مدیریت داده‌های شخصی کاربران و پشتیبانی از هویت سایبری آن‌ها مطرح شده است.

 • نقش انگلیس در تشکیل دولت مجعول

  - فلسطین به لحاظ تاریخی، سرزمین اعراب فلسطین است. قبایل عرب کنعانی، بیش از 7000 سال قبل از میلاد، از منطقه مجاور (شبه‌جزیره العرب) به این سرزمین آمده و در آن سکنی گزیدند.

 • بیوتروریسم و ساختار اطلاعاتی کشور در کنترل آن

  - جنگ‌های امروزی شکل جدیدی بخود گرفته و از پیچیدگی‌های خاصی برخوردار می‌باشند. تغییر و تحولات گسترده در نوع و ساختار جنگ‌ها موجب گردیده لغات جدیدی وارد ادبیات نظامی جهان شود که بیوتروریسم بعنوان شکل جدیدی از تروریسم از جمله‌ی آنهاست. غیرقابل پیش‌بینی و ناگهانی بودن، قدرت کشتار و تخریب بالا و فشار روانی ناشی از بیوتروریسم موجب گردیده مقابله با آن از اولویت‌های اصلی جوامع و کشورهای خواهان صلح و امنیت محسوب ‌گردد.

 • دیده‌بانی انتخابات از منظر امنیت ملی

  - انقلاب اسلامی ایران از روزهای آغازین خود، با آرمان های استقلال خواهی و عزت طلبی، دفاع از مظلومین عالم و استکبار ستیزی در مقابل نظام لیبرال دموکراسی غرب با ادعای نظم نوین جهانی، آماج تهاجم همه جانبه استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا قرار گرفته است.

 • نقش تولید و اشتغال در امنیت پایدار ملی

  - پیشرفت و رشد کشور از نظر اقتصادی، طرح‌ریزی برای توسعه و فعالیت‌های اقتصادی در گرو امنیت پایدار است حتی در صورت پایدار بودن تمامیت ارضی و استقلال یک کشور، وجود تهدیداتی جدی همچون فقر و وابستگی اقتصادی، می‌تواند فعالیت بخش‌های مختلف سیاسی و اجتماعی آن کشور را مختل نموده، دستخوش نا‌امنی نماید.

 • نقش انتخابات در تامین امنیت راهبردی ایران

  - بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران نظامی روی کار آمد، بر دو پایه اسلامیت و جمهوریت. رهیافتی که بیش از هر چیز در این نظام بروز و ظهور کرد، رهیافت ارزش‌گذاری بر آرای مردمی و مشارکت حداکثری مردم در انتخاب مسئولین ارشد بود.

 • ساختار و چشم‌انداز دفاع سایبری

  - بحث استراتژی های دفاع سایبری حول مسائل گوناگونی مطرح می شود؛ که در میان آن ها مهم ترین مسئله این موضوع است که آیا اهمیت خسارات بالقوه ناشی از حملات سایبری می تواند به کارگیری یک سیستم پیچیده برای اجرای این نوع دفاع را توجیه کند یا خیر؟ یافتن پاسخی مناسب به این پرسش بسیار دشوار است، زیرا اطلاعات موجود ناچیز بوده و اغلب از سوی منابعی ارائه شده اند که بی طرفی آن ها مورد تردید است.