شنبه 28 بهمن 1396

عابدی، سجاد

.
 • حکومت به منزله میراث شهدا

  - نگاهی به کتاب «داستان حکومت به منزله میراث شهدا» تالیف دکتر علی اصغر پور عزت، استاد دانشگاه تهران

 • ناشناس‌سازی داده‌ها؛ استراتژی‌های خالص و مرکب

  - با توسعه تجهیزات ارتباطات و کنشگری (از جمله فضای سایبر)، نظرات بسیاری برای مدیریت داده‌های شخصی کاربران و پشتیبانی از هویت سایبری آن‌ها مطرح شده است.

 • نقش انگلیس در تشکیل دولت مجعول

  - فلسطین به لحاظ تاریخی، سرزمین اعراب فلسطین است. قبایل عرب کنعانی، بیش از 7000 سال قبل از میلاد، از منطقه مجاور (شبه‌جزیره العرب) به این سرزمین آمده و در آن سکنی گزیدند.

 • بیوتروریسم و ساختار اطلاعاتی کشور در کنترل آن

  - جنگ‌های امروزی شکل جدیدی بخود گرفته و از پیچیدگی‌های خاصی برخوردار می‌باشند. تغییر و تحولات گسترده در نوع و ساختار جنگ‌ها موجب گردیده لغات جدیدی وارد ادبیات نظامی جهان شود که بیوتروریسم بعنوان شکل جدیدی از تروریسم از جمله‌ی آنهاست. غیرقابل پیش‌بینی و ناگهانی بودن، قدرت کشتار و تخریب بالا و فشار روانی ناشی از بیوتروریسم موجب گردیده مقابله با آن از اولویت‌های اصلی جوامع و کشورهای خواهان صلح و امنیت محسوب ‌گردد.

 • دیده‌بانی انتخابات از منظر امنیت ملی

  - انقلاب اسلامی ایران از روزهای آغازین خود، با آرمان های استقلال خواهی و عزت طلبی، دفاع از مظلومین عالم و استکبار ستیزی در مقابل نظام لیبرال دموکراسی غرب با ادعای نظم نوین جهانی، آماج تهاجم همه جانبه استکبار جهانی به سرکردگی آمریکا قرار گرفته است.

 • نقش تولید و اشتغال در امنیت پایدار ملی

  - پیشرفت و رشد کشور از نظر اقتصادی، طرح‌ریزی برای توسعه و فعالیت‌های اقتصادی در گرو امنیت پایدار است حتی در صورت پایدار بودن تمامیت ارضی و استقلال یک کشور، وجود تهدیداتی جدی همچون فقر و وابستگی اقتصادی، می‌تواند فعالیت بخش‌های مختلف سیاسی و اجتماعی آن کشور را مختل نموده، دستخوش نا‌امنی نماید.

 • نقش انتخابات در تامین امنیت راهبردی ایران

  - بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران نظامی روی کار آمد، بر دو پایه اسلامیت و جمهوریت. رهیافتی که بیش از هر چیز در این نظام بروز و ظهور کرد، رهیافت ارزش‌گذاری بر آرای مردمی و مشارکت حداکثری مردم در انتخاب مسئولین ارشد بود.

 • ساختار و چشم‌انداز دفاع سایبری

  - بحث استراتژی های دفاع سایبری حول مسائل گوناگونی مطرح می شود؛ که در میان آن ها مهم ترین مسئله این موضوع است که آیا اهمیت خسارات بالقوه ناشی از حملات سایبری می تواند به کارگیری یک سیستم پیچیده برای اجرای این نوع دفاع را توجیه کند یا خیر؟ یافتن پاسخی مناسب به این پرسش بسیار دشوار است، زیرا اطلاعات موجود ناچیز بوده و اغلب از سوی منابعی ارائه شده اند که بی طرفی آن ها مورد تردید است.

 • رمز پیشرفت حرکت در مسیر امام (ره)

  - رهبر انقلاب فرمودند «مسیر پیشرفت در گرو حرکت بر چارچوب اصول و مبانی مکتب امام است»، این به آن معنی است که الگوی پیشرفت متعارف در بررسی‌های توسعه مطلوب جمهوری اسلامی ایران نیست. اما چگونه می‌توان بین دو مقوله پیشرفت و نیروی محرکه آن پیوند ایجاد کرد.

 • همکاری‌های سایبری فراآتلانتیکی در عصر ترامپ

  - رکن اصلی امنیت سایبری ـ‌ از ابتدای توسعه این مفهوم ـ اجرای تدابیر فنی و غیر فنی است که امنیت سیستم‌های اطلاعاتی را تضمین می‌کند. اما برای آن‌که این تدابیر تاثیرگذاری داشته باشد، باید تمام تهدیدات و آسیب‌پذیری‌های ممکن را پوشش دهند، چرا که تنها یک نقص کوچک می‌تواند بستر حمله‌ای گسترده را فراهم کند.

x