یکشنبه 29 مهر 1397

عابدین‌پور، ابوالقاسم

تاریخ تولد 1340 / فوق لیسانس زبان و ادبیات فارسی/ معاون سیاسی فرمانداری مشهد در سال 78-79/ نماینده مردم محترم تربت حیدریه(دوره ششم مجلس شورای اسلامی)/ مدیرکل امور کارکنان سازمان تربیت بدنی کل کشور83-85/ دبیر آموزش و پرورش
 • نمایشگاه کتاب و نمایشگاه خوار و بار/تشابهات و اختلافات

  - نمایشگاه کتاب می خواهد فرهنگ مطالعه را در جامعه گسترش دهد به شرط آنکه با نمایشگاه مواد غذایی که با فروش جنس بنجل و تاریخ گذشته به اقتصاد خانواده ضرر می زند باعث زیان به اقتصاد خانواده ها نشود.

 • یک بام و دو هوا

  - ظاهرأ مادری هم دخترش را عروس کرد و هم پسرش را داماد. هوای تابستانی باعث شد که جایگاه استراحت دو عروس وداماد را بر پشت بام بگستراند.برای دختر و دامادش نزدیک به هم که هوا سرد است و سرما می خورید ولی برای پسر و عروسش دور از هم که هوا گرم است و آزرده می گردید و این شد اساس ضرب المثل یک بام و دو هوا.

 • آقای رئیس جمهور ، نمی شود خودتان "وزیر"هم باشید!؟

  - غیر ممکن است ما ایرانی ها موضوع "داماد سر خانه " را نشنیده باشیم . شاید خیلی ها هم به این نعمت دست یافته باشند و از زمان وصلتشان تا کنون به این نعمت الهی" شاکرند و صبور". در عالم سیاست هم چه ایرادی دارد که رئیس دولت گاهی این محبت را در حق وزرایش انجام دهد ؟هم کسوت وزارت بر تن آن بزرگواران بپوشاند و هم در خلال کار هر کجا احساس نمود ؛ لنگشی پیش آمده خود میزبان خدمات مردمش باشد .

 • "دشمن" منتظر سخنان آقای وزیر است؟!

  - راحت ترین راه برای پوشاندن اشتباهاتمان، منتسب کردن آنان به" شیطان" و" دشمن" است.هر کجا فسادی ایجاد کردیم و هر جا از انجام وظایفمان دور افتادیم و غفلت ورزیدیم ،کلمه ی "شیطان" بهترین و کم هزینه ترین راه برای پنهان کردن خطاهایمان است.همانطور که عادت کرده ایم کوتاهی و قصور شخصیمان را به گردن "شیطان" بیاندازیم؛ ندانم کاری و خطا های اجتماعیمان هم زیر سر "دشمن "است.خیالمان کاملا راحت باشد !

 • آموزش و پرورش وزیر دارد یا ندارد؟

  - بزرگترین ظلم به انقلاب این است که حساب عملکرد اشخاص به مجموعه ی نظام برگردد و بد تر آن که بدانیم با عملکرد ضعیفمان چه فشاری بر مردم وارد میکنیم ولی حاضر نباشیم از خودمان سر سوزنی گذشت و درایت نشان دهیم و همچنان بر محور قدرت بچرخیم و نگذاریم آنان که بهتر از ما می توانند گره گشا باشند وارد صحنه شوند.

 • آقای روحانی ما «ترس» و «وحشت» نمی خواهیم!

  - اگر قرار بود "ترس و وحشت" در جوامع انسانی جایگاهی داشته باشد،همه یا پیرو "نرون" در روم باستان بودند و یا "چنگیز مغول" در هفتصد سال پیش و یا "هیتلر نازی" در چند دهه قبل. باور های اعتقادی ما حتی کراهت در پذیرش دین را برنمی تابد ،چه برسد به سایر موارد. دولت جناب روحانی نمی تواند و نباید در برابر عاملان ترس و وحشت سکوت کند و با تمام قدرت باید ریشه ی بداخلاقیها و کج سلیقگی هایی که با روح عدالت منافات دارد و به جامعه القای اضطراب می کند،بخشکاند.

 • افزایش حقوق فرهنگیان داستان بی پایان همیشگی

  - مردی برای فروش شترش جار میزد و قیمتی بسیار کمتر از آنچه ارزش شتر بود بر زبان می آورد. خریداری به طمع خرید ارزان شتر پیش رفت و تا دست در کیسه کرد که پول فروشنده را بدهد ،مرد فروشنده گفت که این شتر به همراه گربه ای فروخته میشود که در جوال شتر است.

 • کاش "نتانیاهو"زودتر سخنرانی می کرد

  - اگر برنامه ی سخنرانی نخست وزیر رژیم اشغالی را به یک کارگردان آماتور می دادند خیلی بهتر برایش برنامه ریزی می کرد. او تمام هنر خودش را به صحنه ی تئاتر کنگره کشاند ولی بعد از سخنرانی نه تنها نتیجه ای که منتظرش بود بدست نیاورد که با روشن کردن بی استدلالیش، مخالفین نا آگاه حقانیت ایران را به سمت موافقان کشاند.

 • اختلاس عادی شد، نگران نباشید!

  - حکایت کنند که مردی را دشنام دادند. بسیار ناراحت شد و پرخاش کرد. او را ببستند و همراه با دشنام کتکش زدند. سپس او را گشوده و باز دشنام دادند. این بار هیچ نگفت. پرسیدند چرا از دشنام به خود نپیچیدی؟ گفت: دشنام بدون کتک بهتر از دشنام با کتک است . حکایت ما با اختلاسها همانند این حکایت است.

 • اگر شغل معلمی حذف شود ...؟!

  - نگاه به آموزش پرورش، بیشتر شعاری و در حد وعده ی سر خرمن است .در دلسوزی به حال معلمین همه پیشقدمند ،باور نمی کنید ؟در هفته ی بزرگداشت مقام معلم تعداد تعارفاتی که در حق این گروه صورت می گیرد بشمارید و سپس عملی شدن حتی یک درصد آن تعارفات و تمجید ها را هم بیابید .البته اگر مقدور شد!جامعه نیاز دارد که در امر آموزش و پرورش یک تحول اساسی انجام دهد ،چرا که این نیاز کاملا احساس میشود.

 • گنه کرد در بلخ آهنگری...

  - امروزه کشورهای توسعه یافته به هر بهانه ای در پی آنند تا با پذیرش مهاجران و بکار گیری آنان به وضعیت اقتصادی و اجتماعی خود سرو سامان بخشند .اگر با تغییر بینش با مهاجران افغانی به درستی برخورد شود و مسولین اتباع خارجی در وزارت کشور ،کارشان را درست انجام دهند ، معضل حضور افاغنه در ایران به یک فرصت ناب بدل می شود. برای جلوگیری از یک خلاف نمی توانیم از خلاف بزرگتری استفاده کنیم.

 • چالشها و خطرات محیط های آموزشی

  - بسیار دیده و یا شنیده ایم که در بعضی کشورها دانش آموزی، طغیان زده دست به کشتار می زند و یا معلمی حریم امانتداریش را رعایت نمی کند . اطلاع از این امور این ضرورت را ایجاب می کند تا همانگونه که فراگیرنده ی علم و دانش باید دارای صلاحیت یادگیری علم و محیط آموزشی را داشته باشد، فرادهنده ی علم، هم به مراتب صلاحیت بیشتری در امر امانتداری فرزندانمان را در مقاطع مختلف تحصیلی کسب کرده باشد و این محقق نمی شود مگر با بازنگری دقیق مسایل آموزشی و جذب بهترین ها در این امر مقدس.

 • روحانی و "تازه به دوران رسیده ها"...

  - تازه به دوران رسیده ها همان فرصت طلبانی هستند که منتظر وزیدن بادند .از کدام جهت برایشان مهم نیست .فقط منافع مادیّشان بر قرار باشد به راحتی معنویت را قربانی می کنند و هیج نگرانی هم به خود راه نمی دهند .رفتارشان نشان دهنده ی آن است که به هیچ چیز و هیچ کس جز خود و وابستگانشان نمی اندیشند وآنچه از این راه کسب میکنند برای خود از میراث حلال تر و گوارا تر می پندارند .نکته ی مهم این است که جامعه و قوانین برخاسته از آن چه عاقبتی را برایشان ترسیم می کند؟

 • سیاست خوب است یا بد ؟!

  - اگر یک روز موقعیتی پیش آید که اصطلاحات و کلمات مبهم تکلیفشان مشخص شود و دیگر بر سر برداشتهای مختلف بحثی در نگیرد گام بزرگی در جهت خدمت رسانی به جو سیاسی و اجتماعی مملکت برداشته شده است.ظاهرأ نیازمند فرهنگ یا لغت نامه ی جدیدی هستیم تا میان سنت و عرف و شرع بگردد و اذهان جستجوگر را از بلا تکلیفی نجات دهد.

 • یک پیشنهاد مزخرف

  - در حال حاضر هیچ نهادی در کشور وجود ندارد که آمار درستی از معتادان کشور ارائه دهد. اگر هم ادعایی در این مورد صورت گیرد ،حتما بر اساس حدس و گمان است چون پیچیدگی موضوع اعتیاد و سرعت فراگیری آن به حدی است که جامعه ی آماری ما توان رسیدن به آن را ندارد.

 • درد فساد ،درمان عدالت

  - بیان مشکلات ،زمانی موثر است که پیگیری مدام و نظارت صادقانه در پی داشته باشد.اگر گفته هایمان بر اعمالمان بچربد ،با هر بار گفتن ؛فقط موضوع لوث شده و درمان درد دیر هنگام تر می شود.تا امروز چند بار بیان معضلات اجتماعی را شنیده ایم؟نتیجه چه شده است؟ آیا مسوولین بگونه ای در مورد مفاسد عکس العمل نشان داده اند که مردم دلگرم به پیگیری حق خود باشند؟

 • یه کاغذ، یه خود کار، مرتضی پاشایی

  - مردم برای هنرمندان ارزش خاصی قایلند و دوستشان دارند. این علاقه و دوستی در صحنه های مختلف به اثبات رسیده است.اگر فکری اندیشیده شود که اجتماعات مردمی تعریف جدیدی از نظر قانونگذار پیدا کند در هنگام پیشامد یک اتفاق و جمع شدن مردم برای یادبود و بزرگداشت فرد مورد علاقه اشان آرامش بیشتری وجود خواهد داشت و حضور ناگهانی، نه از جانب مردم و نه از طرف مسوولین و نیروهای انتظامی ،جو آرامش را از بین نخواهد برد.

 • شکست دولت روحانی چه کسانی را خوشحال می کند؟

  - مذاکره کردن ، یک امر اجتماعی و سیاسی و قابل قبول همه است .من از مذاکرات پیامبر (ص) با یهودیان تا مذاکرات امیر مومنان و حسنین (ع)و سایر ائمه در شرایط و مکانهای مختلف ،می فهمم که اصل سخن گفتن بین دو گروه با سلیقه های مختلف پسندیده است و این اصلا به معنی سازش و رها کردن حقوق ملی و دینی نبوده و نیست.در مذاکرات فعلی میان دو گروه به سردمداری آمریکا و ایران فقط عده ای بسیار ناراحتند .آن هم نه به خاطر مملکت و هجوم فرهنگ غرب و از این دست موارد . بلکه فقط نگران منافعی هستند که بزودی بر باد خواهد رفت

 • صدا و سیما بعد از شنبه

  - تا بلند گوی انقلاب و منعکس کننده ی چهره ی جامعه ، همراه و همپای با درخواست و نیاز جامعه حرکت نکند ، نتیجه اش بشقابهای زنگ زده ای است که در آسمان به دنبال چیزی می گردد که نوع سالمش در داخل وجود ندارد.آنوقت هی گناه را به گردن بیگانگان نیاندازیم.چرا صدا و سیما از خصوصی سازی می گریزد؟

 • بازنشستگان ، آیینه ها ی نا امیدی!

  - اگر دوران عمرتان سه قسمت شود یک سهم برای آموزش و یک سهم برای خدمت به جامعه ای که کمکتان کرده تا شخصیت اجتماعیتان را بسازید و آخرین سهم برای خودتان که در کنار همه ی زحمات دوران جوانی و میانسالی ،پیری عزتمندی را میان جمع خانوادگی سپری کنید. این سهم آخر همان دوران بازنشستگی است .آغاز افسردگی و بی پولی و بلاتکلیفی.....واقعا غیر از این است؟