پنج شنبه 26 مهر 1397

ابهری، مجید

سال تولد: 1332 / تحصیلات: دکترای علوم رفتاری از انگلستان، دکترای روانشناسی، دوره تخصصی مشاوره خانواده و آسیب شناسی اجتماعی از آمریکا / سمت: بنیانگذار خانه سبز برای کودکان خیابانی و خانه ریحانه تهران – دبیر گروه اجتماعی مرکز مطالعات استراتژیک آریا - مشاور کمیسیون اجتماعی مجلس/ تالیفات: کتاب علل و عوامل بروز آسیب‌های اجتماعی، علل روسپی‌گری، آزارهای خیابانی، اعتیاد چیست و معتاد کیست، روانشناسی و مشاوره اسلامی
 • نه مشکل بودجه داریم، نه کمبود کارشناس

  - آنچه که باعث بزرگ دیده شدن آسیب های اجتماعی می‌شود، اعتیاد و معتادان، کودکان خیابانی، متکدیان و زنان خیابانی هستند، وگرنه بسیاری از آسیب‌های اجتماعی مانند عرفان‌های کاذب، آسیب‌های فضای سایبری، طلاق و امثالهم، نمود آشکار و علنی در جامعه نداشته و زیر پوست اجتماع تحقق می‌یابند.

 • تکنیک‌های افزایش عزت نفس

  - لازم است بدانیم هیچ تکنیک وتمرینی صددرصد کارگر نیست ولی تمرین مداوم وعمل به این تکنیکها موثر ومفید بوده ودربسیاری از افراد باعث تحول در زندگیشان گردیده.

 • عزت نفس چیست؟

  - عزت نفس چیست؟ بارها در گفت‌وگوهای روزمره این عبارت گفته یا شنیده می‌شود، واقعا مفهوم آن چیست؟

 • مُد پارگی لباس

  - «پارگی» مد نیست. بر اساس پژوهش هایی که بنده حدود ۱۰ سال پیش در این باره انجام دادم متوجه شدم که سال ها پیش یک جوان فقیر آمریکایی به یک مجلس جشنی دعوت می شود اما به دلیل پارگی شلوارش، خجالت می کشیده که به آن مجلس برود.

 • جنگ و صلح در خانواده‌ها

  - بحث و جدل چالشی بین زن و شوهرها رفتاری کاملا طبیعی و بیانگر سلامت ارتباط انهاست.

 • قدرشناسی و مردمداری

  - بار دیگر بخشی از کشورمان دستخوش زلزله شد و گروهی از هموطنان قربانی این حادثه طبیعی و گروهی دیگر بی‌خانمان شدند. اما آنچه که باید به آن توجه کرد؛ بحران مدیریت در سازمان مدیریت بحران است.

 • با انبوه گدایان چه کنیم؟

  - کمتر کسی هست که از چهارراهها و خیابانها و میادین تهران واکثر شهرهای بزرگ عبور کند اما با انبوه گدایان قد ونیم قد و زن و مرد وپیروجوان روبرو نشود؛ گدایانی که باسماجت تمام از عابرین تقاضای پول میکنند.

 • چرا وقتی تنها هستم باید رادیو-تلویزیون روشن باشد؟

  - به محض اینکه بخانه میرسم؛اولین کارم روشن کردن تلویزیون یا رادیو ست حتی اگر درحال درست کردن شام عوض کردن لباسها یا دوش گرفتن ؛مطالعه تلفن یا کارکردن درخانه باشم به هر حال آن (صدا) باید وجود داشته باشد؛مهم نیست چه برنامه یا فیلم وچه صداوتصویری باشد.دلیلش چیست؟؟

 • خودکشی درمیان زنان ایرانی

  - پرونده‌های اقدام به خودکشی در حوزه‌های استحفاظی نیروی انتظامی طی ۵سال از سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۴ افزایش ۶۶ درصدی در میان زنان و افزایش ۷۱ درصدی در میان مردان داشته است.

 • قتل‌های اخیر و تلنبار خشونت در روان مردم

  - پژوهش‌های علمی نشان داده است که استرس و خشونت از زمان جنینی قابل انتقال است، لذا جنینی که دارای مادری پر استرس است که آرامش روحی نداشته و دایم درگیر مشکلات و تنش‌های مختلف خانوادگی است غیر از مشکلات روحی که ممکن است بر روحیه آن تاثیرگذار باشد امکان دارد از لحاظ جسمی نیز بصورت لب شکری و کام شکافته متولد شود.

آرشیو ماهانه