سه شنبه 24 مهر 1397

مسجدجامعی، احمد

متولد 1335 تهران / تحصیلات: کارشناس ارشد برنامه‌ریزی شهری دانشگاه تهران/ سوابق شغلی: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی (دولتهای هفتم و هشتم) / رییس هیأت مدیره مؤسسه گفتگوی فرهنگها و تمدنها/ رییس هیات مدیره بنیاد باران/ رئیس هیات موسس و هیات امنا خانه کتاب ایران، نماینده مردم تهران در سومین دوره شورای اسلامی شهر تهران، منتخب مردم در چهارمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر تهران
 • بی‌توجهی به آثار تاریخی پایتخت ایران

  - واقعیت این است که صنعت گردشگری در کشور ما مغفول مانده است و این در حالی ست که می‌تواند پاسخگوی برخی از مشکلات باشد.

 • به یاد پدران آرمیده در پایتخت ایران

  - روز جمعه، به مناسبت ایام نوروز و در آستانه میلاد علی امیرالمؤمنین (ع)، برای دیدار پدران ‏معنوی و آسمانی این شهر که در خاک آرمیده‌اند، دیداری از بهشت زهرا داشتم. ساعت هشت ‏صبح با گروهی از دوستان به بهشت زهرا رفتیم.‏

 • وضعیت امروز دروازه غار

  - وضعیت امروز دروازه غار نشان از اهمیت پیوست‌های اجتماعی و طرح‌های عمرانی است.

 • با برف مهربان باشیم

  - روز یکشنبه پیش که برف نسبتاً سنگینی تهران را سفیدپوش کرد، برای رسیدن به محل کار، مثل همیشه، البته با چتر، پیاده راه افتادم. شهر طراوت و معصومیت خیره کننده‌ای داشت. شاخه‌های برخی درختان با سنگینی برف خم شده و شاخه‌های دو، سه درخت دیگر هم شکسته بود.

 • به بیت‌المقدس نهادند روی

  - در دهه‌های پیش کسانی هم‌چون مرحوم پدرم که به زیارت خانه خدا مشرف می‌شدند زیارت سه مکان دیگر را هم از دست نمی‌دادند. یکی عتبات عالیات در عراق و دیگری زیارت حضرت زینب در شام و بالاخره زیارت مسجدالاقصی در بیت‌المقدس.

 • «بزم رزم» آغازِ گفت‌وگوی فرهنگی است

  - مستند سینمایی «بزم رزم» آغاز نیکویی برای شکل‌گیری یک گفت‌وگوی بین فرهنگی در حوزه‌های مختلف است و برخی چهره‌های حاضر در این فیلم مانند حسین علیزاده از داشته‌های تاریخی هنر موسیقی به‌خوبی دفاع کرده‌اند.

 • تهران و نیاز به احیای زندگی

  - تهران نیازمند پژوهش‌های جدی است. این شهر، با آن‌که از جایگاه سیاسی ممتازی برخوردار بوده و هست و شاهد اتفاقات بزرگی بوده که تاثیری عمیق وگسترده بر سرنوشت ملی ما داشته، اما آن‌چنان که باید مورد مطالعه و تحقیق قرار نگرفته است. این موضوع در دوره تأسیسات تمدنی جدید بیشتر مشاهده می‌شود.

 • گفت‌وگوی هدایت‌گونه نه جدل‌گونه

  - یکی از دوستان کتاب‌شناس اثری به خط ابن‌سِکّیت اهوازی معرفی می‌کرد و نگران نسخه اصلی آن بود که در کتابخانه‌ای در عراق نگهداری می‌شد.

 • صدوقِ ری

  - ری همواره در جغرافیای سرزمین ایران، موقعیت خاصی داشته است، به نحوی که برخی از محققان بر این نظرند که ری خلاصه تاریخ ایران است.

 • بغضِ دیوان‌سالارِ ایرانی

  - یکی از خاطرات معروف آقای دکتر روحانی به سال‌های بعد از دولت اصلاحات مربوط می‌شود، زمانی که ایشان هنوز دبیر شورای عالی امنیت ملی بود و به دعوت رئیس دولت وقت، که به تازگی انتخاب شده بود، به دیدار او رفت.