شنبه 28 مهر 1397

ایرانی، اکبر

متولّد: 1341، قم / کارشناس‌ ارشد رشته الهیات‌ و معارف‌ اسلامی از دانشگاه‌ امام‌ صادق(ع‌)، دکترای‌ فلسفه از دانشگاه‌ بین‌المللی‌ علوم‌ اسلامی‌ لندن/ مدیر عامل‌ مرکز پژوهشی‌ میراث‌ مکتوب‌ و مدیر انتشارات میراث / مدیر مسئول‌ انتشارات‌ میراثبان‌/ رئیس‌ سابق هیئت‌ مدیره‌ مؤسسه‌ فرهنگی‌ اهل‌ قلم‌/ مدیر مسئول‌ و سردبیر سابق ماهنامۀ آینۀ میراث/‌ مدیر مسئول‌ و سردبیر سابق‌ ماهنامه‌ گزارش‌ میراث
 • به یاد شاعری توانمند و ادیبی برومند

  - ادیب برومند در بیست و یکم خرداد ۱۳۰۳ در روستای (شهر فعلی) گز از شهرستان بُرخوار استان اصفهان به دنیا آمد.

 • نسخه‌ خطی و ضرورت آگاه‌سازی دولت‌ها و ملت‌ها

  - پیش از رواج و گسترش کتابت بر روی کاغذ، نگارش بر روی گل، سنگ، چرم، فلز، و برخی اشیاء دیگر بود که به رغم دشواری نگارش و در نتیجه محدود بودن تولید اثر، این صفحات کمتر دستخوش نابودی می‌شدند و از این رو اغلب آثار نوشته شده بر روی این مواد کم و بیش به خوبی حفظ شده و به نسلهای بعد رسیده‌اند.

 • شخصیتی‌های کاریزماتیک، نیاز جامعه فرهنگی

  - افراد کاریزماتیک کسانی اند که از تأثیر گذاری بالایی برخوردارند و می توانند در دل مردم نفوذ کنند، دارای محبوبیت عمومی هستند، با یک سخنرانی و یا یک بیانیه می توانند مردم را بسیج کنند. هر جامعه ای برای اعتلا و سربلندی خود نیاز به شخصیتهای کاریزماتیک فرهنگی و مردمی دارد.

 • درس رفتار از سکوت افشار

  - مدتی است در پی فرصتی بودم تا نکته ای را یادآورشوم، با نزدیک شدن به سالگرد درگذشت استاد مرحوم ایرج افشار یعنی روز 18 اسفند، دم غنیمت شمرده تا به یکی از محاسن نیکوی وی اشاره کنم.

 • پرسش‌هایی درباره جایزه کتاب سال

  - سی‌وچهارمین دورۀ کتاب سال و بیست و چهارمین دورۀ جایزۀ جهانی کتاب سال جمهوری اسلامی ایران، مانند سالهای قبل، این افتخار را داشت که با حضور رئیس جمهور در تالار وحدت برگزار شود.

 • درباره پیشینیان بهتر داوری کنیم

  - اهمیت بازسازی و تحقیق و تصحیح متون کهن فارسی بر کسی پوشیده نیست و نیازی به سخن گفتن دربارۀ آن نیست. متأسفانه آنچه متعارف این امر خطیر است صرفاً مقابله و بیان گزارشی از نسخه های اثر در مقدمه می باشد که تازه اگر آن هم درست انجام شود و کار تصحیح به دست اهلش صورت گیرد.

 • رصد شمارگان با شماره!

  - در یادداشت پیشین به دوسه آسیب جدی در حوزۀ نشر و پخش کتاب اشاره کردیم. به امید آنکه روزی صاحب همتی پیدا شود و برای اصلاح قانون حمایت از پدیدآورندگان گامی نو بردارد.

 • روشنگر چراغ متون فارسی

  - استاد مـحمد روشـن، پژوهشگر و مصحح برجسته،‌ تـحصیلات ابتدایی و متوسطه‌ را‌ در‌ شهر رشت گذراند.

 • آسیب‌شناسی تخصیص کمک‌ها و بودجه‌های فرهنگی

  - میراث مکتوب هیچگاه در ردیف مراکز ردیفدار نبوده است. پشتکار زیاد، طرحهای بسیار، آمال و امیدهای فراوان، شوق و شور جوانی و ...دهها دلیل و سبب دیگر موجب می شد که دست از پا نشناسم تا هر قدر می توانم برای تحقق و پیشرفت کارها و طرحها بکوشم و برای میراث مکتوب ردیف مستقل بگیرم.

 • از شمار خرد هزاران بیش

  - در هر نقطه از چهارگوشۀ جغرافیای سیاسی سرزمین ایران که بنگریم، نشانی از دانشمندانی می یابیم که در شکل گیری و تولید علم و فرهنگ و هنر، نقش بسزایی ایفا نموده و مایۀ افتخار ایرانیان در جهان بوده اند.

آرشیو ماهانه