دوشنبه 30 بهمن 1396

آخانی، حسین

سال تولد: 1344/ تحصیلات:دکترای گیاه‌شناسی از دانشگاه مونیخ آلمان/ عضو هیأت علمی دانشکده علوم دانشگاه تهران/ سوابق شغلی: موسس بخش گیاه‌شناسی موزه تاریخ طبیعی/تالیفات: کتاب‌هایی به زبان انگلیسی با نام‌های فلور مصور پارک ملی گلستان و کتاب تنوع زیستی گیاهان پارک ملی گلستان و همچنین بیش از 80 مقاله علمی به زبان‌های فارسی و انگلیسی
 • فعالان محیط زیست، سربازان اقتصاد سبز مقاومتی

  - جمع متخصصان و فعالان محیط زیست که در سطح ملی و بین المللی فعالیت می‌کنند خیلی خیلی کم است. این جمع برای شناختن ایران به جامعه بین الملل و حفظ آبروی کشور و جمهوری اسلامی و جذب گردشگران خارجی در شرایط دشوار اقتصادی لازم و شایسته توجه و حمایت‌اند. این افراد همیشه نقش بسیار سازنده در خنثی کردن تبلیغات سوء علیه کشورمان در خارج از کشور داشته‌اند و به حق سربازان سبز اقتصاد مقاومتی هستند. مباد با رفتارهای ناشیانه و سختگیری‌های شدید امنیتی انگیزه ادامه کار از همین تعداد اندک را هم بگیریم.

 • مسئله ۴۰۰ هزار کشته و زخمی شدن ۴.۵ میلیون ایرانی

  - طبق گفته رئیس پلیس راهور در ۲ دههٔ اخیر ۴۰۲ هزار و ۲۵۹ نفر در سوانح رانندگی کشته و ۴ میلیون و ۵۹۱ هزار و ۳۰۷ نفر زخمی شده‌اند. برآورد حداقلی نشان می‌دهد ۳۲۸ هزار میلیارد تومان معادل ۸۶ میلیارد دلار خسارت این تصادفات (یعنی سالی ۴.۳ میلیارد دلار) است. راستی چرا دولت حاضر به پذیرش نقش خود در این بی‌سامانی است؟ با وجود آن‌که بسیاری از کشورهای جهان این مشکلات را سال‌هاست حل کرده‌اند ولی چرا در ایران هم‌چنان سیاست‌های کشور حمایت از منافع شرکت‌های خودرو سازی است؟

 • اقدام تأسف‌بار مأمور حفاظت از حیات‌وحش

  - مسئولان اداره کل حفاظت محیط زیست استان گلستان به عنوان عامل مرگ یک توله خرس قهوه‌ای که در سیزدهم شهریور در حاشیه پارک ملی گلستان از پای درآمده بود، معرفی شدند.

 • چه کسی در حادثه ترمینال جنوب مقصر است؟

  - بسیاری از حوادث خشونت بار ناشی از عدم برخورد درست کارکنان و کارمندانی است که وظیفه آنها خدمت رسانی است. در ترمینال جنوب تاخیر اتوبوس، حادثه خونباری را سبب شده است که در آن یک نفر کشته و دو نفر زخمی و قاتل هم در هر صورت قربانی چهارم و خانواده‌های آنها زنجیره قربانیان یک ندانم کاری است. در همین هفته برای من اتفاق مشابهی رخ داد که اگر طرف کس دیگری بود شاید به خشونت منجر می‌شد.

 • به‌خاطر کودکان فیلم‌های خصوصی را منتشر نکنید

  - متاسفانه تهیه عکس و فیلم از صحنه‌های زندگی خصوصی افراد و یا درگیری‌های خیابانی به شدت گسترش پیدا کرده و به کمک فضای مجازی انتشار آنها تفریحی برای جامعه شده است.

 • انتظار جامعه محیط‌زیستی

  - شماری از متخصصان و فعالان محیط زیست با نوشتن نامه‌ای به آقای رئیس جمهور در خواست کردند که ریاست سازمان را به فرد جوانی با نگاه توسعه پایدار بسپارد.

 • درخواست دردمندانه محیط‌زیستی‌ از رئیس‌جمهور

  - این روزها همه منتظر معرفی اعضای کابینه دوازدهم می‌باشند، هر روز خبرهای ضد و نقیضی از فهرست کابینه منتشر می‌شود.

 • روزی غم‌انگیز در کاخ کاترین

  - دیروز به کاخ کاترین رفته بودم، در سنت پترزبورگ خیلی غمگین شدم.

 • کسی که بدون عدد ماندگار علم اعداد شد

  - مریم میرزاخانی آنقدر شانس داشت که اگر جوانمرگ هم شد، بلند آوازه هم شد. همه اعتراف کردند او دانشمند بود، بدون آنکه بدانند دانشمندیش را در علم اعداد، بدون بالا بردن اعداد مقالاتش کسب کرده باشد.

 • جشن بازگشت امید به شورای شهر را با دوچرخه‌ها برگزار کنیم

  - به مناسبت پیروزی قاطع فهرست امید در شورای شهر، این سه شنبه با دوچرخه‌های خود جشن بگیریم و از همه اعضای جدید شورا بخواهیم تا هم رکاب شهروندانی شوند که آرزوی آنها شهری سبز و انسان محور است.

x