سه شنبه 24 مهر 1397

علایی، حسین

متولد 1335 اراک، دکترای مدیریت سیستم. استاد دانشگاه. آثار: مهدی باکری در اندیشه و عمل- تاریخ تحلیلی جنگ تحمیلی.
 • علایی: شروط ترامپ و پمپئو، یادآور پیشنهاد صدام به تهران است

  - حسین علایی از فرماندهان دوران جنگ و کارشناس مسائل بین المللی در کافه خبر، روابط ایران و امریکا را مورد امکان سنجی قرار داد. او می‌گوید: روابط ایران و امریکا در حال حاضر با حضور ترامپ مدل ویژه ای را تجربه می کند.

 • سردار علایی: اگر هاشمی‌رفسنجانی عامل ختم جنگ شد، باید مجسمه‌اش را از طلا درست کرد

  - حسین علایی نخستین فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: اگر قطعنامه را نمی‌پذیرفتیم، عراقی‌ها تا این طرف جاده اهواز خرمشهر و تا نزدیکی رودخانه کارون آمده بودند. بعضی از فرمانده‌هان لشکرها و تیپ‌های سپاه به صورت تک ور می‌جنگیدند و آرپی‌جی به سمت تانک‌های عراقی شلیک می‌کردند.

 • پاسخ قابل تأمل امام خمینی به درخواست استخاره برای انجام عملیات «فتح‌‌المبین»

  - اولین فرمانده نیروی دریایی سپاه با بیان اینکه شیوه رهبری امام خمینی (ره) فرماندهان جنگ را به سوی به‌کارگیری اصول علمی برای مقابله با ارتش متجاوز سوق می‌داد، گفت: وقتی ارتش عراق ۲ روز قبل از انجام عملیات «فتح‌المبین» پیش‌دستی کرد و به مواضع قوای ایران در شوش حمله کرد و طرح‎های سپاه و ارتش را برای انجام عملیات به‌هم ریخت، فرمانده سپاه در ملاقات حضوری از امام(ره) درخواست استخاره برای تصمیم‌گیری جهت انجام دادن یا ندادن عملیات کرد که ایشان گفت تمام تدابیر خود را به‌کار گیرید و سپس به خدای بزرگ توکل کنید تا به موفقیت برسید.

 • تروریست‌های وفادار به اهداف صدام

  - تردیدی نیست که در پاسخ به حملات تروریستی 31شهریور به مردم اهواز، نیروهای امنیتی ایران با برنامه و حساب شده اقدام لازم را انجام خواهند داد؛ مهم این است که این گروه از نظر فکری و فرهنگی در بین مردم خوزستان جایگاهی ندارد.

 • کارنامۀ دیپلماسی ایران در سال‌های جنگ

  - دیپلماسی جنگ، فعال یا منفعل؟! ارزیابی کارنامه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران در سال‌های جنگ با حضور عباس ملکی معاون وقت وزارت خارجه و حسین علایی از فرماندهان عالی رتبه سپاه.

 • با برجام می‌شد چالش تعداد هواپیما در کشور را حل کرد

  - به گفته مدیرعامل سابق شرکت هواپیمایی آسمان، برجام فرصتی مهم برای بهبود شرایط ناوگان هوایی و افزایش تعداد هواپیماها به وجود آورد که می‌توانست بهتر استفاده شود و معضل تعداد هواپیمای ایران را حل کند.

 • ناگفته‌های یکی از فرماندهان پیشین سپاه از جنگ؛ نظام باید تصمیمات بزرگ بگیرد

  - رئیس سابق ستاد مشترک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای این روزهای ایران توصیه های مهمی دارد، سردار حسین علایی که از بیان علنی برخی از این توصیه‌ها خودداری می‌کند، تأکید دارد که مسئولان کشور تهدیدات ترامپ را جدّی بگیرند و برای مقابله با آن استراتژی مشخص تدوین کنند.

 • گفت‌وگویی متفاوت با نخستین فرمانده نیروی دریایی سپاه

  - نخستین فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: همان روز که ترامپ اعلام کرد آماده مذاکره است، ما می‌توانستیم بگوییم «برای مذاکره منعی نداریم اما لازم است که دولت آمریکا بگوید اگر با هم مذاکره کردیم و به نتیجه رسیدیم چه تضمینی است که دوباره دولت فعلی یا رئیس‌جمهور بعدی آمریکا توافق را به هم نزند».

 • برای رفع نارضایتی‌ها چاره‌ای جز بازگشت به قانون اساسی نداریم

  - استاد دانشگاه تهران و صاحب‌نظر در مسائل سیاسی و راهبردی با تشریح چالش‌های کنونی کشور و تلاش‌های خارجی به منظور بهره‌گیری از نارضایتی‌های داخلی، مهم‌ترین راهکار برون‌رفت از این وضعیت را انجام اصلاحات اساسی و رجوع به قانون اساسی دانست.

 • جای‌ خالی‌ سران‌ امروز و دیروز سپاه‌ در تشییع‌ عباس‌ دوزدوزانی

  - عباس دوزدوزانی از فرماندهان دوران اولیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پس از عمری تلاش و مبارزه برای کنار گذاشتن نظام استبدادی طاغوتی و برپایی حکومت عدل اسلامی در روز یک‌شنبه ۷ مرداد ماه ۱۳۹۷ پس از یک دوره بیماری در سن ۷۶ سالگی دار فانی را وداع گفت.