چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397

اعلمی فریمان، هادی

متولد 1348 کارشناس ارشد روابط بین الملل از دانشگاه علامه طباطبایی، کارشناس آمریکای لاتین. تألیف ده ها مقاله در حوزۀ آمریکای لاتین.
 • استراتژی نفتی خاورمیانه‌ای آمریکا در دوره‌اوباماوترامپ

  - تا زمان ایجاد انقلاب انرژی آمریکا دولت ترامپ، مشخصا تلاش خواهد کرد نظام اوپک را در هرشرایطی تضعیف کرده یا به فروپاشی درونی برساند. دراین وضعیت احتمال نوسان در قیمت نفت یا شوک‌های زیاد در بازار متصور می‌باشد.

 • راهبرد اوباما و ترامپ در خاورمیانه

  - آن‌چه سیاست‌گذاران مسائل سیاست خارجی جمهوری اسلامی باید در قبال سوریه مورد توجه قرار دهند، این است که هیچ کشوری متحد یا شریک ابدی نیست. با توجه به دیپلماسی و رایزنی در حال گسترش بن سلمان شاهزاده عربستان با کشورهای مختلف و خبر احتمال شرکت سوریه در اجلاس سران اتحادیه عرب در ریاض، احتمال ورود یا نزدیکی سوریه به عربستان و چرخش‌های جدید را باید مورد توجه قرار داد.

 • سرانجام زنان رئیس‌جمهور می‌شوند؟!

  - همه ماجراهای طولانی تعریف رجل سیاسی در شورای نگهبان و ابهام در تعاریف استمرار سیاست مردسالارانه‌ای است که ریشه در روش الهیات ندارد و لازم است در مذاکرات مربوط به تعریف رجل سیاسی سوره نمل هم مورد بحث باشد.

 • کمونیست‌ها در کوبا می‌مانند!

  - حزب کمونیست کوبا چنان میراثی از ارزش‌های سوسیالیستی را نهادینه کرده است که نمی‌توان به سادگی نظریه داد کمونیست‌ها رفتنی هستند.

 • پایان سال‌های طلایی

  - ایالات متحده -برابر سال‌های طلایی حضور یک‌جانبه و سراسری- دیگر قادر به نقش‌آفرینی انفرادی در آمریکای لاتین نخواهد بود و این مطلب را نئولیبرال‌های دمکرات ایالات متحده بهتر درک کرده‌اند.

 • مفاهیم استراتژی کلان ایالات‌متحده

  - روبرت .جی. آرت در کتابی تحت عنوان استراتژی کلان برای آمریکا (چاپ دانشگاه کورنل) به مفاهیم راهبردی منافع ملی ایالات متحده، دومینیون، امنیت دسته جمعی، انزواگرایی، درگیری، ابزار گزینشی، استراتژی توازن فراساحلی می‌پردازد.

 • تبیین خویشتن‌داری در استراتژی ایالات متحده

  - باری پوزان (BARRY.R.POSEN) در کتابی با عنوان خویشتن‌داری (RESTRAINT) به استراتژی کلان، مخاطرات هژمونی لیبرال و مفاهیم ادبیات خویشتن‌داری می‌پردازد.

 • آمادگی برای شوک پسااوپک!

  - رابرت بلک ویل و جنیفر هاریس در کتابی 377 صفحه‌ای با عنوان جنگ با ابزارهای دیگر(WAR BY OTHER MEANS) که در 2016 توسط دانشگاه هاروارد و کمبریج منتشر شده به نقش ژئواکونومیک و کشورداری می‌پردازند.

 • گام‌های خزانه‌داری آمریکا در تحریم ایران

  - خوان کارلوس زارات درکتابی 513 صفحه‌ای تحت عنوان جنگ خزانه‌داری (TREASURYS WAR)، عصر جدید جنگ‌های مالی (تاریخ نشر2013)، در 4 فصل به سابقه و تاریخچه جنگ‌های مالی ایالات متحده با استفاده از سیستم خزانه‌داری این کشور در سراسر جهان می‌پردازد و فضای حاکم بر کنترل مالی را به تصویر می‌کشد و برای کنترل وضع موجود همراه با پیشرفت فناوری‌ها پیشنهادهایی هم به هیات حاکمه ایالات متحده می‌دهد.

 • نماد تمرد

  - شاید اگر ماندلا بخشش و گذشت نمی‌کرد و یا چگوارا مصالحه می‌کرد و در ساختار قدرت کوبا می‌ماند و در سنی کوتاه توسط مزدوران کشته نمی‌شد، جاودانگی در کار نبود، کنش رفتاری او در پیوند با گفتار او مشی صداقت و راستی در مسیر را به مردم نشان می‌دهد و همین است که راز ماندگاری اوست.

آرشیو ماهانه