شنبه 28 بهمن 1396

اعلمی فریمان، هادی

متولد 1348 کارشناس ارشد روابط بین الملل از دانشگاه علامه طباطبایی، کارشناس آمریکای لاتین. تألیف ده ها مقاله در حوزۀ آمریکای لاتین.
 • مفاهیم استراتژی کلان ایالات‌متحده

  - روبرت .جی. آرت در کتابی تحت عنوان استراتژی کلان برای آمریکا (چاپ دانشگاه کورنل) به مفاهیم راهبردی منافع ملی ایالات متحده، دومینیون، امنیت دسته جمعی، انزواگرایی، درگیری، ابزار گزینشی، استراتژی توازن فراساحلی می‌پردازد.

 • تبیین خویشتن‌داری در استراتژی ایالات متحده

  - باری پوزان (BARRY.R.POSEN) در کتابی با عنوان خویشتن‌داری (RESTRAINT) به استراتژی کلان، مخاطرات هژمونی لیبرال و مفاهیم ادبیات خویشتن‌داری می‌پردازد.

 • آمادگی برای شوک پسااوپک!

  - رابرت بلک ویل و جنیفر هاریس در کتابی 377 صفحه‌ای با عنوان جنگ با ابزارهای دیگر(WAR BY OTHER MEANS) که در 2016 توسط دانشگاه هاروارد و کمبریج منتشر شده به نقش ژئواکونومیک و کشورداری می‌پردازند.

 • گام‌های خزانه‌داری آمریکا در تحریم ایران

  - خوان کارلوس زارات درکتابی 513 صفحه‌ای تحت عنوان جنگ خزانه‌داری (TREASURYS WAR)، عصر جدید جنگ‌های مالی (تاریخ نشر2013)، در 4 فصل به سابقه و تاریخچه جنگ‌های مالی ایالات متحده با استفاده از سیستم خزانه‌داری این کشور در سراسر جهان می‌پردازد و فضای حاکم بر کنترل مالی را به تصویر می‌کشد و برای کنترل وضع موجود همراه با پیشرفت فناوری‌ها پیشنهادهایی هم به هیات حاکمه ایالات متحده می‌دهد.

 • نماد تمرد

  - شاید اگر ماندلا بخشش و گذشت نمی‌کرد و یا چگوارا مصالحه می‌کرد و در ساختار قدرت کوبا می‌ماند و در سنی کوتاه توسط مزدوران کشته نمی‌شد، جاودانگی در کار نبود، کنش رفتاری او در پیوند با گفتار او مشی صداقت و راستی در مسیر را به مردم نشان می‌دهد و همین است که راز ماندگاری اوست.

 • باند سگ‌های هار

  - تاریخ شیلی پیوند عمیقی با واژگان سیاست، توسعه، اقتصاد، اقتدارگرایی، کمونیسم، ملی کردن، نقش نظامیان، روشنفکران، عرصه پیکار قدرت‌های دو قطبی جهانی و مهم‌تر از همه ادبیات دارد.

 • سخنان مهم رئیس‌جمهور ونزوئلا با گاوها

  - سوء برداشت و اشتباه نکنید! تیتر یادداشت من حکایت طنز و مطایبه یا تمسخر یک رئیس جمهور نیست،بلکه حکایت پریشانی روزگار جانشین هوگوچاوز فقید است که به گونه ای سمبلیک با گاوها سخن می گویدتا در مخالفانش ایجاد رعب و وحشت نماید

 • کوبای توسعه یافته، کوبای عقب‌مانده

  - اما آنچه اکنون پس از مرگ فیدل کاسترو مهم است این است که کوبای به جا مانده از عملکرد فیدل چگونه است؟ دمکراتیک؟ پیشرفته؟ عقب مانده؟

 • دیوار مکزیک، نفتا، برجام و توسعه

  - من در ابتدای دوره ی اول ریاست جمهوری دکتر روحانی هم در مصاحبه ای گفته بودم توسعه ملی،توسعه پایدار و زیست عقلانی با خشونت ،تندروی و منازعه با جهان و دیگر کشورها منافات دارد. توسعه،سرمایه گذاری و ایجاد رفاه و آسایش در فضای اخلاقی و نرم قابل پیگیری خواهدبود.شما نمی توانید همزمان به جنگ در دنیا و منطقه مبادرت کنید،با ادبیات غیرحقوقی و نامناسب صحبت کنید و انتظار توسعه داشته باشید.بله دفاع قدرتمندانه در جای خود باقیست ،اما قرار نیست از ترس اینکه غرب ما را تحسین کند، اصلاح نکنیم.

 • پارادوکس دیپلماتیک

  - مشکل اساسی ما این است که در گذشته می‌مانیم و از آن رها نمی‌شویم. حرکت جوهری ملاصدرا راهکار سیاست خارجی و داخلی ماست.

آرشیو ماهانه
x