چهارشنبه 2 آبان 1397

امیر احمدیان، بهرام

متولد 1329 تهران، دکترای جغرافیای سیاسی از دانشگاه تهران. استاد دانشگاه تهران. آثار: روابط ایران و جمهوری آذربایجان- تقسیمات کشوری- آسیب شناسی روابط اقتصادی ایران با آسیای مرکزی، قفقاز با روسیه- آشنایی با جمهوری آذربایجان؛ رویکردی اقتصادی و تجاری- دریای خزر، منافع روسیه و امنیت ایران- پژوهشی درباره ایل بختیاری
 • چرا کودتا در ترکیه شکست خورد؟

  - بامداد ۲۶ تیر ترکیه درگیر کودتایی شد که خیلی زود به شکست منجر شد و کنترل اوضاع به‌دست نیروهای طرفدار دولت افتاد.

 • اجلاس تهران و فراز و فرود آن

  - سفر آقای پوتین به تهران بعد از موفقیت جمهوری‌اسلامی در مذاکرات‌هسته‌ای با گروه 1+5، نقطه ‌عطفی در معادلات منطقه خاورمیانه است.

 • فاجعه منا و مسئولیت عربستان

  - سالانه میلیونها نفر از سراسر جهان اسلام و سایر مناطق جهان برای زیارت معبودشان به سرزمین وحی سفر می کنند. این یک گردهمایی بی نظیر در جهان است که در موسم حج در دوره ای بین 10 روز تا حدود یک ماه انجام می گیرد.

 • تاثیر فضای سیاسی پسا تحریم بر فضای اقتصادی و فرصتهای ایران

  - در دنیای کنونی، فضای سیاسی، فضای غالب جوامع را تشکیل می دهند. مساله حقوق بشر، جهانی شدن، سازمان جهانی تجارت، شبکه های اجتماعی، فضای سایبری همه و همه، با ابزارهایی هم چون اینترنت و شبکه های تلویزیونی ماهواره ای بیش از همیشه به فضای پیش بینی شده مک لوهان از دهکده جهانی نزدیک شده است.

 • حزب عدالت و توسعه و افول اقتدار سیاسی آن

  - در روزهای پس از انتخابات پارلمانی ترکیه و شکست حزب عدالت و توسعه در بدست آوردن اکثریت مطلق کرسی های پارلمانی، رسانه های دولتی و غیر دولتی کشور با نوعی نگاه بدبینانه نسبت به این تحولات، پیش بینی های خوش بینانه ای در زمینه تغییر سیاست خارجی ترکیه، انجام داده و تحلیل هایی را ارائه داده اند.

 • فرصتهایی تازه برای ایران در عرصه بین المللی

  - بر اساس سند چشم اندازه 20 ساله، ایران در سال 1404(2025 میلادی) کشوری است با بیشترین تعامل با محیط بین الملل. هنگامی که کشوری بتواند با بهره گیری از موقعیت جغرافیایی خود با همسایگان و کشورهای منطقه و جهان تعامل داشته و ارتباطات منطقه ای را از طریق قلمرو خود امکان پذیر سازد، آنگاه به موقعیت ژئوپولتیکی دست یافته است.

 • سفری متفاوت؛ از گورباچف تا پوتین

  - علی اکبر ولایتی، مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب چهارشنبه هشتم بهمن 1393 به عنوان فرستاده ویژه رییس جمهوری اسلامی ایران به مسکو سفر کرد و در دیدار با ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، پیام روحانی را تسلیم وی کرد.

 • ماجرای خرید چای گرجی در تفلیس

  - در بخش غربی گرجستان در مناطق آبخازیا و آجاریا در سواحل دریای سیاه که اقلیمی گرم و مرطوب دارد، چای پرورش داده می شود. این منطقه در کشت و تولید چای تجربیات فراوانی دارد. چای در گستره وسیعی در دوره شوروی در مجتمع های کشت و صنعت دولتی(ساوخوز) کشت می شد. در صنعت چای ایران از متخصصین گرجی کشت و تولید چای بهره گرفته شده است.

 • رهاورد سفر روحانی به تاجیکستان و قزاقستان

  - برای سفر رئیس جمهور به آسیای میانه، دو کشور تاجیکستان و قزاقستان انتخاب شدند که به نظر من، ارتباط با این کشورها اهمیت زیادی داشته و این سفر به درستی برنامه ریزی شده بود.