پنج شنبه 26 مهر 1397

انوشیروانی، مجید

متولد 1349، پزشک، دستیار ارشد رشتۀ طب سنتی ایران، دانشگاه علوم پزشکی تهران/ مصحّح متون پزشکی کهن، مترجم متون پزشکی عربی به فارسی، مدرّس واژه‌شناسی تخصصی طب سنتی/ پژوهش و کار بالینی در طب تلفیقی با گرایش به قلب و سیستم عصبی، و طب روان – بدن (Mind – body Medicine) / کارشناس طب سنتی در رسانه‌های دیداری شنیداری، و نشریات تخصصی و همگانی
 • شیرینی و پرفشاری خون

  - برخلاف تصور عمومی، فقط خوراکی های شور نیستند که می توانند فشار خون را بالا ببرند. کسانی که مستعد افزایش فشار خون هستند، ممکن است با زیاده روی در مصرف شیرینی، حتی شیرینی های طبیعی مثل ارده و شیره، یا عسل، یا خرما و شیرۀ خرما، دچار پرفشاری خون شوند.

 • درست و نادرست دربارۀ درمان «نزله و زکام» با گیاهان دارویی

  - در سخن پزشکان ایران و سرزمینهای اسلامی، خروج ترشحات فرودآمده از سر از طریق بینی، «زکام» نامیده می‌شود. همین ترشحات اگر از پس حلق فروبریزند به بیان حکیمان، «نزله» نام می‌گیرند. نزله و زکام براساس سبب شناسی حکما، به هشت گونه تقسیم می شوند.

 • ملیّن‌های غذایی سودمند به‌خصوص برای خردسالان، و سالخوردگان

  - بسیاری از مردم امروز از جمله خردسالان و سالخوردگان به سبب‌های گوناگون دچار یبوست هستند. در افراد سالم، دفع روده‌ای باید روزی یک تا دو بار، بدون خشکی و سفتی، و بدون نیاز به زور زدن زیاد و طولانی شدن زمان دفع روی دهد، و فرد پس از آن نباید احساس کند که دفع ناتمام ‌مانده و بقایای هضم اول در روده مانده است. همچنین در حالت طبیعی، فضولات نباید بصورت تکه‌تکه و گرد از روده خارج شوند.

 • توصیه های غذایی برای دانشجویان و دانش آموزان در فصل امتحانات

  - دربارۀ بهبود حافظه از راه مصرف گیاهان دارویی زیاد می گویند و می نویسند. اما نوع غذا و ترتیب و آداب غذا خوردن هم در وضع حافظه و تمرکز بسیار مهم است.

 • سخنی طبیبانه در دلگشایی و جان پروری فصل بهار

  - روالی مرسوم بوده که در ایام نوروز و بهار، سخن از آنچه «طب سنتی» می خوانندش، به ذکر خواص سیب و سرکه و سنجد و سماق و سمنو منحصر گردد. همه این چیزها را شنیده ایم و این نگارنده نیز آن سخنان را پیش ازین گفته و نوشته است...

 • هشدارهایی برای اهل فراموشی

  - دکتر مجید انوشیروانی، متخصص طب سنتی ایران، دانشگاه علوم پزشکی تهران

 • تدابیر دم زدن در میانۀ دود و دم

  - دود سیاه دوباره هوا را انباشته و از آنجا به همۀ نسوج ساکنان شهرهای بزرگ رخنه می کند.

 • نفی حکمت در شب یلدا

  - یکی از مهم‌ترین بخش‌های آموزه‌های تندرستی در «مکتب طب حِکمی ایران»، تدابیر تغذیه‌ای است.

 • فیل شناسی در ساعت 3 بامداد

  - پنج سال از تاسیس رشتۀ دانشگاهی طب سنتی ایران در دانشگاه علوم پزشکی تهران و برخی دیگر از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور می‌گذرد.

آرشیو ماهانه