یکشنبه 29 مهر 1397

عصرآزاد، سحر

متولد : 1352 تحصیلات : لیسانس میکروبیولوژی/ منتقد سینما و فیلمنامه نویس/ سوابق: نویسندگی و روزنامه نگاری/عضو شورای مرکزی انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران
 • تا گوسفند هست، چوپان هم هست

  - «مغزهای کوچک زنگ زده» یک پیشنهاد جدید در حیطه ژانر، درام پردازی، کارگردانی و اجرا در کارنامه سازنده‌اش و البته سینمای تک ژانری سینمای ایران است.

 • رقابت مجموعه‌های ضعیف نوروز 93

  - رقابت نزدیک مجموعه‌های نوروز 93 در ضعیف بودن، همچون همه رقابت‌ها یک برنده داشت. برنده‌ای که طبعاً نمی‌تواند از قرار گرفتن در جایگاهِ اول به خود ببالد؛ آنهم مجموعه شبکه تهران «ما فرشته نیستیم» بود.

 • این چمران دوست‌داشتنی و واقعی است

  - فیلم‌های کوتاه «مصطفی» و «عباس» از مجموعه «نام‌ها» ورای تجربه‌های جدیدی که در بخش فنی، تکنولوژی و استفاده از تکنیک موشن گرافیک برای سینمای ایران دارند، یک ویژگی مهم را یادآور می‌شوند؛ اینکه با یک فیلمنامه ساختارمند و دراماتیک می‌توان زندگی پر فراز و فرود قهرمانان واقعی را به شکلی موجز، ملموس و جذاب در 30 دقیقه هم روایت کرد نه بیشتر.

 • طوفان نوروزی سینماها یا رکود نوروزی سینماها؟

  - با معرفی هشت گزینه احتمالی مناسب برای اکران نوروز 93 و نگاهی به سوابق این فیلم‌ها و فضای غالب طنز و کمدی، این تحلیل به ذهن می‌آید که آیا اکران همزمان فیلم‌هایی که هر یک به تنهایی گیشه مناسبی خواهند داشت، منطقی است و با رونق بخشیدن به سینماها باعث چرخش مثبت اقتصاد سینمای ایران می‌شود یا برعکس این همزمانی به ضرر گیشه این آثار تمام شده و به فروش یکدیگر لطمه می‌زنند؟

 • جشنواره‌ تمام شد، از اکران سال آینده چه خبر؟

  - پرونده دوره سی و دوم جشنواره فیلم فجر هم بسته شد و فصل پایانی آن در مراسم اختتامیه با معرفی برگزیدگان در این پرونده سنگین ثبت شد تا راه را بر نقد و تحلیل‌ها باز کند. تحلیل‌هایی که در صدر آنها آینده سینمای ایران و اکران سال 93 قرار دارد. سال 93 سینمای ایران با چه اکران و چه گیشه‌ای مواجه است؟

 • این عصبانیت تأثیرگذار و ماندنی است

  - و بالاخره به روز پایانی جشنواره فجر رسیدیم و دهمین روز با یک جابجایی استراتژیک با نمایش فیلمی تأثیرگذار آغاز شد. در ادامه نیز یک کمدی پایین‌تر از سطح انتظار، فیلمی که ممیزی سلیقه‌ای به آن لطمه زده و نهایتاً فیلمی که از مشابه خارجی و ایرانی‌اش عقب مانده، به نمایش درآمد و کار را تمام کرد.

 • این فیلمسازان ناامیدمان کردند

  - نهمین روز جشنواره فیلم فجر همراه بود با آثار فیلمسازان خوش‌ذوق و صاحب‌تجربه که با فیلم جدیدشان علاقمندان خود و سینمای ایران را ناامید کردند. دیروز با نمایش یک اقتباس ادبی، یک کمدی مغشوش، یک فیلم عجیب از کارگردانی خوش‌ذوق و یک فیلم اول ساده و صمیمی به پایان رسید.

 • فیلمی که از زیر خاک درآمد تا جشنواره را متحول کند

  - جشنواره فیلم فجر هشتمین روز خود را با فیلمی تأسف‌بار از کارگردان پیشکسوت، یک فیلم اول، فیلمی پراکنده‌گو و نهایتاً نمایش فیلمی تأثیرگذار پس از چند سال توقیف پشت سر گذاشت.

 • زمزمه‌های یک مادر در اتاق درد

  - هفتمین روز جشنواره فیلم فجر با نمایش فیلمی از یک کارگردان صاحب‌سبک، یک کمدی تجربی و اولین تجربه یک کارگردان زن به کار خود پایان داد.

 • میهمانی که چشم جشنواره را روشن کرد

  - ششمین روز جشنواره فیلم فجر پنجمین روز با نمایش فیلمی تأثیرگذار از یک پدر و مادر تنها و منتظر با حسی زیبا آغاز شد و در ادامه با یک فیلم اول تجربی، یک فیلم دفاع مقدسی، فیلمی حرفه‌ای از یک کارگردان جوان و نهایتاً فیلمی درباره مردم افغان‌ به پایان رسید.