پنج شنبه 26 مهر 1397

بهمن، شعیب

متولد 1360/ پژوهشگر مسائل اواسیا در موسسه مطالعات ايران و اوراسيا / دانشجوي دکتري علوم سياسي و روابط بين الملل در دانشگاه دوستی ملل مسکو / کتابهای منتشر شده: انقلاب هاي رنگي و انقلاب اسلامي ايران / مقدمه اي بر احياي طرح تمدن ايراني ـ اسلامي / تمدن ايراني - اسلامي؛ از افول تا احيا / ژئوپلتيک تشيع در آسياي مرکزي / سردبير دوماهنامه «تحولات ايران و اوراسيا» / نگارش مقالات متعدد در فصلنامه ها و مجلات علمي و پژوهشي
 • ابعاد و اهمیت سفر رئیس جمهور روسیه به ترکیه و مصر

  - بعد از روی کار آمدن ترامپ در آمریکا و تمایل دولت وی برای احیای روابط سنتی آمریکا و مصر به نظر می‌رسد تا حدی جای پای روسیه در حال تنگ شدن است و شاید پوتین در سفر جدید خود به قاهره بدنبال احیای توافقات پیشین یا انعقاد توافقات جدید با مقامات مصری باشد تا روسیه بتواند نفوذ خود را در مصر ادامه دهد.

 • تأثیر اقتدار منطقه‌ای بر مدیریت و کنترل قدرت‌های فرامنطقه‌ای

  - ایران با شکل دادن به جبهه مقاومت به مثابه یک هویت فراگیر منطقه‌ای و قرار گرفتن در کانون آن به عنوان یک کشور مقتدر، موفق به مدیریت و کنترل قدرت‌های فرامنطقه‌ای از جمله روسیه شده است.

 • انتشار کتاب «توافق سلیمانی-پوتین»

  - کتاب «توافق سلیمانی-پوتین» نوشته «شعیب بهمن» به‌زودی توسط موسسه مطالعات اندیشه‌سازان نور روانه بازار خواهد شد.

 • آیا روسیه خود را درگیر بحران یمن می کند؟

  - ژئوپلیتیکی یمن به ویژه تنگه باب المندب که خلیج عدن را به دریای سرخ متصل می کند، می تواند باعث شود که روس ها به امور یمن علاقه مند گردند و تحولات این کشور را نیز به عرصه رقابت های ژئوپلیتیکی خود با غرب بیافزایند.

 • نگاه دستگاه دیپلماسی خارجی ما نهضتی نیست

  - ایران با از دست دادن فرصت‌های مناسب برای برقراری روابط سیاسی، اقتصادی و مذهبی با کشورهای آسیای میانه، این فرصت‌ها را به کشورهایی مثل عربستان و ترکیه داده است.

 • ژئوپلیتیک تشیع در آسیای مرکزی

  - اگر چه پیروان مذهب شیعه در آسیای مرکزی از نظر جمعیتی و مذهبی در اقلیت قرار دارند. اما در عین حال دارای ویژگی‌های جالب توجهی نیز می‌باشند که آنها را از شیعیان در سایر نقاط جهان جدا می‌کند.

 • موازنه مثبت در روابط ایران و روسیه

  - ایران می تواند از یک سو برای حل و فصل برخی از مسائل نظیر پرونده هسته ای به بهبود روابط با غرب بپردازد و از سوی دیگر روابط خود با کشورهایی نظیر روسیه را تقویت نماید.

 • سیاست خاورمیانه‌ای ترکیه پس از انتخابات ریاست جمهوری

  - علی‌رغم بکارگیری دکترین سیاست خارجی داوداوغلو، سیاست خارجی ترکیه در برخی حوزه‌ها دچار چالش‌های جدی نیز گشته است. سیاست خارجی ترکیه در مورد برخی از همسایگان خود نتایج نامطلوبی را رقم زده چنانکه بررسی سیاست خارجی ترکیه نشان می‌دهد که تمام تلاش‌های دیپلماتیک ترکیه برای بهبود روابط با همسایگان و یا میانجی‌گری‌های منطقه‌ای، ناکام مانده است.

 • پیام‌های داخلی و خارجی پیروزی اردوغان در انتخابات ترکیه

  - اردوغان بطور غیر مستقیم این پیام را هم به مردم و احزاب مخالف می دهد که فردی نیست که به این زودی دست از قدرت بکشد؛ چرا که برای خود ماموریتی قائل است تا در چارچوب هدف کلان خود برای سال 2023، کشور را به سرمنزل مقصود برساند.

 • چرا تمدن درخشان ایرانی‌ ـ اسلامی افول کرد؟

  - در این کتاب از چگونگی ساخته شدن تمدن‌ها و به‌ویژه تمدن ایرانی‌ـ‌اسلامی، با دو رویکرد بحث شده است؛ نخست آن‌که «آیا تمدن‌ها از طریق حکومت‌ها، یعنی از بالا به پایین ساخته می‌شوند؟» و دیگر این‌که «آیا تمدن‌ها توسط مردمان جوامع، یعنی از پایین به بالا ساخته شده‌اند؟»