شنبه 1 اردیبهشت 1397

برزگر، کیهان

دکتری روابط بین الملل، عضو هیئت علمی و مدیر گروه علوم سیاسی و روابط بین الملل واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد و رئیس پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه. حوزه تخصصی و مطالعاتی مسائل سیاست خارجی ایران، برنامه هسته ای ایران، روابط ایران و آمریکا و مسائل منطقه ای خاورمیانه. مولف کتب و مقالات متعدد در زمینه های فوق.
 • نمایش اتحاد غربی

  - هدف حمله موشکی به سوریه فراتر از موضع اتهامی جبهه غربی به استفاده سوریه از تسلیحات شیمیایی، به نوعی نمایش قدرت و وجود اتحاد غربی بود.

 • همکاری فراغربی

  - پیگیری روند مذاکرات صلح سوریه توسط سه دولت قدرتمند و تاثیرگذار ایران، روسیه و ترکیه بیشتر در نتیجه به بن‌بست رسیدن چندین دور مذاکرات بی‌حاصل ژنو بین گروه‌های سیاسی سوریه بود.

 • بهترین استراتژی برای ایران

  - گفت‌‌وگو با کیهان برزگر آدم را سر ذوق می‌آورد. او به دلیل موقعیت شغلی‌اش، مدیر مرکز استراتژیک خاورمیانه، از نزدیک با مسائل جهانی و منطقه‌ای برخورد دارد، و از سوی دیگر تلاش می‌کند تا خودش را از نظر جنبه‌های تئوریک به‌روز نگاه دارد. اغراق‌آمیز نیست اگر بگویم این گفت‌وگو بیش از آنکه حاصل زحمات من باشد، نتیجه دقت نظر و سختکوشی او است. در این مصاحبه به ارزیابی مسائل جهانی و منطقه‌ای پرداخته‌‌ایم و سعی کرده‌ایم به‌شکل انضمامی نسبت کتاب پاراگ خانا با عنوان «کانکتوگرافی» و مسائل جهانی را بررسی کنیم.

 • نگاه رقبا به نقش منطقه‌ای ایران باید تغییر کند

  - مشکل منطقه ایران نیست، چون ایران با داعش و سایر گروه‌های تروریستی می‌جنگند و حداقل از زاویه نگاه خود خواهان برقراری ثبات در منطقه است. مشکل اصلی نوع نگاه به نقش منطقه‌ای ایران است که از ظرفیت استفاده از نقش ایران از سوی طرف مقابل می‌کاهد.

 • استراتژی جنگ پراکسی ترامپ

  - تمایل آمریکا به استفاده از نیروهای "پراکسی" و نیابتی و شراکت با نیروهای محلی برای مدیریت کردن بحران های منطقه ای به منظور کاهش هزینه ها افزایش یافته است.

 • امتیاز ژئوپلیتیک ایران درگفت‌وگو با اروپا

  - باید ظرفیت نقش، ارزش استراتژیک و انتظارات خود در معادلات منطقه‌ای را به گونه‌ای مطرح و به اروپایی‌ها بقبولانیم که آن‌ها همکاری و مشارکت سیاسی-امنیتی با ما را در جهت تامین منافع و امنیت خود ارزیابی کنند و بر مبنای آن قدم جلو بگذارند.

 • توهم موشکی

  - هدف ترامپ از طرح مذاکرات موشکی با ایران در طرح مکمل برجام بیشتر همراه‌کردن اروپا با خود در شکست احتمالی هرگونه مذاکرات موشکی با ایران است.

 • سردرگمی استراتژیک

  - عملکرد دونالد ترامپ در صحنه سیاست خارجی آمریکا منجر به تشدید تنش و بی ثباتی در سطح میانی سیاست جهانی و رقابت های منطقه ای به ویژه خاورمیانه می شود.....مهم‌ترین تهدید ترامپ برای کشورمان همین تشدید سردرگمی استراتژیک یا به عبارت دیگر نداشتن استراتژی است

 • نظم چندجانبه‌گرا

  - مهم‌ترین نتیجه مثبت کنفرانس سوچی تقویت جایگاه ژئوپلیتیک کشورمان در نظم منطقه‌ای است. تقویت جایگاه ایران در این ائتلاف سه‌جانبه، خود تأثیر مهمی بر نگاه بازیگران ائتلاف رقیب در سوریه مثل آمریکا و سعودی یا کشورهای اروپایی نسبت به ضرورت مشارکت جدی ایران در بحران سوریه خواهد داشت.

 • مهار سعودی

  - هدف واقعی سعودی ها ایجاد یک اجماع جهانی و منطقه ای برای تضعیف قدرت ملی ایران در یک روند بلندمدت است تا از درون به اصطلاح دچار اصلاح یا حتی فروپاشی شود.

آرشیو ماهانه