شنبه 28 مهر 1397

برزگر، کیهان

دکتری روابط بین الملل، عضو هیئت علمی و مدیر گروه علوم سیاسی و روابط بین الملل واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد و رئیس پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه. حوزه تخصصی و مطالعاتی مسائل سیاست خارجی ایران، برنامه هسته ای ایران، روابط ایران و آمریکا و مسائل منطقه ای خاورمیانه. مولف کتب و مقالات متعدد در زمینه های فوق.
 • کنترل حساب شده تنگه هرمز

  - به صفر رساندن صدور نفت ایران اقدامی خصمانه و غیرمشروع در محروم کردن یک ملت از منافع اقتصادی و بالطبع برخلاف منشور ملل متحد و تمامی قواعد بین المللی است. در چنین شرایطی، بهره بردای از امتیاز ژئواستراتژیک «کنترل حساب شده» تنگه هرمز به ضرر منافع کشورهای متخاصم یک «دفاع مشروع» به حساب می آید.

 • دوچندجانبه‌گرایی منطقه‌ای

  - در شرایط فعلی، کارآمدترین راهبرد سیاست خارجی ایران برای توسعه اقتصادی و تولید امنیت، گرایش به "دوچندجانبه‌گرایی" منطقه‌ای با تکیه بر منابع مستقل قدرت ملی است.

 • توافق حداقلی

  - به هرحال هدف واقعی نشست سران آمریکا و کره‌شمالی در این مرحله بیشتر دستیابی به یک توافق حداقلی مبتنی بر اصول با هدف آگاهی از نیات صادقانه، اعتمادسازی متقابل و ارزیابی ظرفیت‌های یکدیگر بوده تا دستیابی به نتایج فوری و اهداف و انتظارات واقعی مبتنی بر نیازهای استراتژیک دو کشور است.

 • فرصت‌سازی‌ از خروج ترامپ

  - دکتر کیهان برزگر، رئیس پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه در گفت‌و‌گویی فرصت‌هایی را که برای دیپلماسی ایران پس از خروج آمریکا از برجام پیش آمده ‌است، تشریح کرد. این استاد روابط بین‌الملل دانشگاه عقیده دارد که «باز گذاشتن کانال های گفت‌وگو و حفظ اروپا از لحاظ سیاسی برای حفظ روسیه و چین و به‌طور کلی جبهه سیاسی طرفداران برجام ضروری است.» به باور دکتر برزگر «موفقیت ایران در این شرایط سخت به حفظ این زنجیره روابط سیاسی، هم برای مقابله با زیاده‌خواهی‌های ترامپ و هم برای اقناع افکار عمومی بین‌المللی بستگی دارد.»

 • هدف ائتلاف ضد‌ایرانی در منطقه

  - با نمایش برنامه هسته‌ای ایران به‌عنوان یک «تهدید وجودی»، عرستان سعودی و اسرائیلی‌ها تمام تلاش خود را برای مقابله با نقش منطقه‌ای ایران و ظرفیت‌های موشکی کشور انجام می‌دهند. اهداف این ائتلاف ضدایرانی، ایجاد یک اجماع جهانی و منطقه‌ای به منظور تضعیف سیاسی و اقتصادی ایران، به ویژه ترغیب کشورهای اروپایی در پیوستن به این ائتلاف است.

 • نمایش اتحاد غربی

  - هدف حمله موشکی به سوریه فراتر از موضع اتهامی جبهه غربی به استفاده سوریه از تسلیحات شیمیایی، به نوعی نمایش قدرت و وجود اتحاد غربی بود.

 • همکاری فراغربی

  - پیگیری روند مذاکرات صلح سوریه توسط سه دولت قدرتمند و تاثیرگذار ایران، روسیه و ترکیه بیشتر در نتیجه به بن‌بست رسیدن چندین دور مذاکرات بی‌حاصل ژنو بین گروه‌های سیاسی سوریه بود.

 • بهترین استراتژی برای ایران

  - گفت‌‌وگو با کیهان برزگر آدم را سر ذوق می‌آورد. او به دلیل موقعیت شغلی‌اش، مدیر مرکز استراتژیک خاورمیانه، از نزدیک با مسائل جهانی و منطقه‌ای برخورد دارد، و از سوی دیگر تلاش می‌کند تا خودش را از نظر جنبه‌های تئوریک به‌روز نگاه دارد. اغراق‌آمیز نیست اگر بگویم این گفت‌وگو بیش از آنکه حاصل زحمات من باشد، نتیجه دقت نظر و سختکوشی او است. در این مصاحبه به ارزیابی مسائل جهانی و منطقه‌ای پرداخته‌‌ایم و سعی کرده‌ایم به‌شکل انضمامی نسبت کتاب پاراگ خانا با عنوان «کانکتوگرافی» و مسائل جهانی را بررسی کنیم.

 • نگاه رقبا به نقش منطقه‌ای ایران باید تغییر کند

  - مشکل منطقه ایران نیست، چون ایران با داعش و سایر گروه‌های تروریستی می‌جنگند و حداقل از زاویه نگاه خود خواهان برقراری ثبات در منطقه است. مشکل اصلی نوع نگاه به نقش منطقه‌ای ایران است که از ظرفیت استفاده از نقش ایران از سوی طرف مقابل می‌کاهد.

 • استراتژی جنگ پراکسی ترامپ

  - تمایل آمریکا به استفاده از نیروهای "پراکسی" و نیابتی و شراکت با نیروهای محلی برای مدیریت کردن بحران های منطقه ای به منظور کاهش هزینه ها افزایش یافته است.

آرشیو ماهانه