یکشنبه 29 مهر 1397

بهشتی پور، حسن

متولد: 1 تیر 1340، تهران، فوق لیسانس روابط بین الملل، تحلیل گر مسائل سیاسی( حوزۀ اوراسیا)/ کتب: روش تحلیل سیاسی و نگارش مقالات علمی در حوزه علوم سیاسی. مدیر سابق شبکه العالم، مدیرکل آسیای مرکزی معاونت برون مرزی صدا و سیما.
 • آثار و نتایج خروج آمریکا از پیمان مودت با ایران

  - در مطلب پیش رو تلاش شده است موضوع خروج آمریکا از پیمان مودت با ایران را از جنبه آثار آن بر رسیدگی به شکایت ایران در دادگاه بین‌المللی لاهه بررسی شود.

 • توافق سخت

  - انباشتی از ۱۲ سال توطئه و پرونده‌سازی هسته‌ای علیه ایران، از بیش از٥٠ گزارش ۲ مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تا ١٢ قطعنامه شورای حکام آژانس علیه ایران و ٦ قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد تحت فصل هفتم منشور ملل متحد، با برجام دود شدند و به هوا رفتند.

 • شکایت ایران در دادگاه بین‌المللی لاهه از آمریکا

  - در مطلب پیش‌رو موضوع شکایت ایران از ایالات متحده آمریکا در دادگاه بین‌المللی لاهه از ابعاد مختلف تاریخی و حقوقی و سیاسی بررسی شده است. در این مطلب دلایل استناد ایران به عهدنامه مودت ایران و آمریکا در شکایت از آمریکا به خاطر اعمال تحریم‌های غیرانسانی علیه مردم ایران بررسی شده است. این عهدنامه به دلیل آن که هیچ زمان بین ۲ کشور فسخ نشده، هم‌چنان معتبر و قابل استناد در مجامع بین‌المللی است.

 • تحلیل اهمیت‌ و شرایط رسیدن به ۱۹۰ هزار سو

  - آیت‌الله خامنه‌ای مقام معظم رهبری روز دوشنبه چهاردهم خرداد ماه در سالگرد رحلت امام خمینی مطالب بسیار مهمی در باره آینده مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا مطرح کردند که در بخشی ازآن به سازمان انرژی اتمی ایران دستور داده شد امکانات کشور را برای رسیدن به هدف توان هسته ای ۱۹۰ هزار سو فراهم سازد و دستورات رئیس‌جمهور در باره افزایش توان هسته‌ای ایران درباره تحقیقات پیشران‌های هسته‌ای و غنی‌سازی مورد نیاز کشتی‌های اتمی اجرایی شود. در مطلب پیش رو به بررسی و تحلیل اهمیت و شرایط لازم برای دست‌یابی به ۱۹۰ هزار سو در کشور پرداخته شده است.

 • درباره سخنرانی ماک پمپئو وزیر خارجه ایران

  - ژنرال مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا و رئیس سابق سازمان سیا روز دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ساعت ۱۸ به وقت تهران سخنرانی مهمی در بنیاد هریتج دارد. دراین سخنرانی او قرار است استراتژی آمریکا در برابر ایران را بعد از خروج آمریکا از برجام مطرح کند. در مطلب پیش‌رو به صورت این مطلب را تحلیل کردم که چگونه می‌توان ائتلاف آمریکایی‌ها را بر ضد ایران خنثی کرد.

 • پیوستن جان بولتون به تیم گرگ‌های کاخ سفید

  - تیم چهار نفره گرگهای کاخ سفید با آمدن جان بولتن به عنوان مشاور امنیت ملی ترامپ تکمیل شد در مطلب پیش رو به تحلیل این انتخاب ترامپ پرداخته شده است.

 • شکست فاحش ترامپ در باج‌خواهی از سازمان ملل

  - اینکه 128 کشور جهان با وجود همه تهدیدهای ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و اظهارات بی سابقه نیکی هیلی به قطعنامه محکومیت اقدام آمریکا در به رسمینت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل رای می دهند از جنبه های مختلف اهمیت دارد که در مطلب پیش رو تنها به نتایج کوتاه مدت آن تحلیل شده است

 • یک خطای تاکتیکی در برابر یک اشتباه استراتژیک

  - در مطلب پیش رو تلاش شده‌است ضمن تبیین اینکه چرا برگزاری همه‌پرسی استقلال در اقلیم کردستان عراق یک خطای استراتژیک از طرف رهبران کردهای عراق است، به بررسی این واقعیت پرداخته شده است که نباید پاسخ یک اشتباه راهبردی را با خطای تاکتیکی اعمال تحریم پاسخ داد . همچنین تلاش شده است به این پرسش جواب داده شود که چرا راه حل گفتگو و مذاکره بین دولت عراق و کردهای این کشور در شرایط کنونی بهتر می‌تواند به حل این مشکل کمک کند.

 • تثبیت جناح تندرو در حاکمیت قبیله‌ای عربستان

  - به دستور سلمان پادشاه عربستان، محمد بن نایف از مقام ولی عهدی کنار گذاشته شد و محمد بن سلمان پسر شاه سعودی به عنوان ولیعهد جدید انتخاب شد. در این مورد شش نکته تحلیلی خبری قابل ذکر است. که توجه به انها می‌تواند تحلیل دقیق‌تری از اوضاع فعلی عربستان و تحولات آتی در این کشور به ما نشان دهد.

 • وزارت‌خانه‌ها نیاز به کارآمدی دارند

  - آقای امیری معاون پارلمانی رئیس جمهوری می گوید در دولت مطرح شده که وزارت راه و شهرسازی به وزارتخانه های «راه و ترابری» و «مسکن و شهرسازی» تبدیل شود. همچنین قرار شد وزارتخانه صنعت، معدن وتجارت به وزارتخانه های «صنعت و معدن» و «بازرگانی» و وزارت ورزش و جوانان نیز به «وزارت ورزش» و «سازمان ملی جوانان» تبدیل شوند.در مطلب پیش رو چند نکته مهم در این مورد نوشتم امیدوارم مورد توجه مسئولین مربوط قرار گیرد.

آرشیو ماهانه