یکشنبه 29 مهر 1397

دادپی، علی

استاد دانشگاه/مدرس رشته اقتصاد در دانشگاه ایالتی کلایتون در ایالات متحده/ سابقه تدریس در دانشگاههای ایران، مجارستان و فرانسه /فعالیتهای تحقیقاتی در زمینه بازارهای چند ملیتی، بازارهای انرژی و صنعت هواپیمایی/ دانش آموخته دانشگاه ویسکانسین میلواکی، ویرجینیاتک، موسسه عالی پژوهش در برنامه ریزی و توسعه و دانشگاه صنعتی شریف
 • خرما یادتان نرود

  - انفعال در برخورد با فساد اقتصادی، این پدیده را آن قدر عادی کرده است که حتی در مذاکرات مجلس شورا هم قبح آن ریخته است.

 • آیا ابرتورم در راه هست؟

  - این روزها که بازارها ملتهب هستند به‌جای رفتارهای برخاسته از اضطراب باید اجزای هزینه توزیع و تبادل را شناسایی کرد تا قیمت تمام شده پایین بماند. یکی از پرسش‌هایی که این روزها مطرح می شود این است که آیا ابرتورم در راه است و قرار است قیمت کالاها افزایش نجومی پیدا کند؟

 • از کاوه مدنی متشکرم

  - در تجربه خدمت کاوه مدنی در سازمان محیط زیست درسهای فراوانی برای آموختن هست.

 • فریبندگی قدرت

  - حتی قدرت هم کارآیی محدودی دارد و وقت آن است که از خود بپرسیم تا کجا قدرت به تنهایی به کار می آید.

 • دلار و آرزوهای ما

  - دلار از مرز ۵۰۰۰ تومان گذشت. یک اتفاق در بازارمبادله ارزی که به چند نرخی بودن عادت دارد ولی همیشه بهانه دست جناح‌ها و هواداران و پامنبری‌نشین‌های این طرف و آن طرف می‌دهد تا با ادبیات ویژه‌ای که وهن زبان و قلم است هم‌دیگر را خطاب قرار دهند. در این مبادله تعارفات ننوشتنی کمتر کسی می‌پرسد چه روی‌داده است؟‌ چرا روی‌داده است؟ و پیامدهای این روی‌داد چیست؟‌

 • چرا امنیت اقتصادی اهمیتی ندارد؟ ‌

  - ابعاد امنیت تنها منحصر به بعد سیاسی یا نظامی نبوده نیست. امنیت اقتصادیست که فضای مورد نیاز فعالیتهای اقتصادی را فراهم می کند و به فعالان اقتصادی اطمینان خاطر می دهد. در حالیکه منابع مختلفی صرف امنیت سیاسی و نظامی کشور شده و می شود٬ بسیاری از امنیت اقتصادی غافل هستند. آیا اختصاص منابع متعدد به امنیت سیاسی بازدهی منابع در این عرصه را منفی نکرده است؟‌ وقت آن فرارسیده است که کمی هم بر امنیت اقتصادی و آرامش خاطر فعالان اقتصاد تاکید کنیم.

 • تصحیح به جای اصلاحات

  - به نظر می رسد که در کشاکشهای سیاسی نیاز به تصحیح فرآیندها جای خود را به تاکید بر اصلاحاتی داده است که اجرای آنها ممکن به نظر نمی رسد. وقت آن رسیده است که نگاهی به تاریخ بیاندازیم.

 • از اصلاح‌طلبی تا اصلاحات

  - وقتی نگاهی به تاریخ تکامل اجتماعی و تحولات سیاسی در کشورهای مختلف می‌اندازیم٬ می‌بینیم مصلحان اجتماعی همیشه توانسته‌اند زبانی برای تبلیغ ایده‌های خود و ابزاری برای اجرایی کردن اصلاحات مورد نظرشان بیابند. چرا اصلاح‌طلبان صاحب مقام علی‌رغم اقبال مردم به ایشان چنین توانی نداشته‌اند؟

 • محققین مدعی اخلاق

  - یکی از آفتهای دنیای روشنفکری که این روزها به محققان و پژوهشگران علوم اجتماعی و مدیریتی هم سرایت کرده است این عادت به قاضی القضات بودن است.

 • چرا دکترا می‌خوانید؟

  - در تصمیم به ادامه تحصیل خیلی از اوقات برداشتهای شخصی و آرزوهای فردی جایگزین واقعیتهای آموزشی و اقتصادی می شوند و فرد منابع خود را در جهت متضاد با اهدافش به هدر می دهد.