شنبه 5 اسفند 1396

دادپی، علی

استاد دانشگاه/مدرس رشته اقتصاد در دانشگاه ایالتی کلایتون در ایالات متحده/ سابقه تدریس در دانشگاههای ایران، مجارستان و فرانسه /فعالیتهای تحقیقاتی در زمینه بازارهای چند ملیتی، بازارهای انرژی و صنعت هواپیمایی/ دانش آموخته دانشگاه ویسکانسین میلواکی، ویرجینیاتک، موسسه عالی پژوهش در برنامه ریزی و توسعه و دانشگاه صنعتی شریف
 • چرا امنیت اقتصادی اهمیتی ندارد؟ ‌

  - ابعاد امنیت تنها منحصر به بعد سیاسی یا نظامی نبوده نیست. امنیت اقتصادیست که فضای مورد نیاز فعالیتهای اقتصادی را فراهم می کند و به فعالان اقتصادی اطمینان خاطر می دهد. در حالیکه منابع مختلفی صرف امنیت سیاسی و نظامی کشور شده و می شود٬ بسیاری از امنیت اقتصادی غافل هستند. آیا اختصاص منابع متعدد به امنیت سیاسی بازدهی منابع در این عرصه را منفی نکرده است؟‌ وقت آن فرارسیده است که کمی هم بر امنیت اقتصادی و آرامش خاطر فعالان اقتصاد تاکید کنیم.

 • تصحیح به جای اصلاحات

  - به نظر می رسد که در کشاکشهای سیاسی نیاز به تصحیح فرآیندها جای خود را به تاکید بر اصلاحاتی داده است که اجرای آنها ممکن به نظر نمی رسد. وقت آن رسیده است که نگاهی به تاریخ بیاندازیم.

 • از اصلاح‌طلبی تا اصلاحات

  - وقتی نگاهی به تاریخ تکامل اجتماعی و تحولات سیاسی در کشورهای مختلف می‌اندازیم٬ می‌بینیم مصلحان اجتماعی همیشه توانسته‌اند زبانی برای تبلیغ ایده‌های خود و ابزاری برای اجرایی کردن اصلاحات مورد نظرشان بیابند. چرا اصلاح‌طلبان صاحب مقام علی‌رغم اقبال مردم به ایشان چنین توانی نداشته‌اند؟

 • محققین مدعی اخلاق

  - یکی از آفتهای دنیای روشنفکری که این روزها به محققان و پژوهشگران علوم اجتماعی و مدیریتی هم سرایت کرده است این عادت به قاضی القضات بودن است.

 • چرا دکترا می‌خوانید؟

  - در تصمیم به ادامه تحصیل خیلی از اوقات برداشتهای شخصی و آرزوهای فردی جایگزین واقعیتهای آموزشی و اقتصادی می شوند و فرد منابع خود را در جهت متضاد با اهدافش به هدر می دهد.

 • چه زمانی مهارت‌آموزی برای دانشگاه مهم می‌شود؟

  - برخلاف تصور همگانی دانشگاههای موفق جهان در فضایی رقابتی و به دور از دخالت یا راهبردهای دولتها مسیر خود را تعریف می کنند.

 • از چالش تا فرصت‌سازی

  - اثر مثبت واقعیتهای اقتصادی در صنعت هواپیمایی از آثار منفی جنجالهای سیاسی پیشی گرفته اند. بهبود فضای کسب و کار در این صنعت می تواند این تغییر را پایدار کند.

 • معجزه‌ای که اقتصادی نیست

  - چرا حتی مستعمرات سابق توانسته‌اند از استعارگران پیشی بگیرند؟ معجزه‌ای که روی داده است، اقتصادی نیست بلکه تغییر در سیاست‌گذاری و باور به حفظ حرمت حقوق مالکیت است.

 • رانت‌خواری رسانه‌ای به بهانه نقد رانت‌خواری

  - مدل کسب و کار رسانه ای در ایران بر تولید محصول از اجزای رایگانی استوار است که متخصصین و کارشناسان تهیه می کنند. جالب اینجاست که حتی رسانه های طرفدار اقتصاد بازار آزاد چندان در بند رعایت حقوق معنوی و تحمل هزینه تولید محصول فرهنگیشان نیستند.

 • جوان‌گرایی:‌ یک گفتمان نه یک هدف

  - آیا دولت و شوراهای شهر فرصتی طلایی را برای تربیت نسل جدیدی از مدیران از دست می‌دهند؟‌ به نظر می‌رسد جوان‌گرایی بیشتر یک گفتمان است تا هدف.

x