چهارشنبه 2 آبان 1397

دقیقی، علیرضا

سال تولد: 1351/ تحصیلات: کارشناسی ارشد حقوق خصوصی / سمت: وکیل پایه یک دادگستری، مدیرعامل موسسه مطالعات حقوقی وکلای ایران زمین
 • تلگرام تا اطلاع ثانوی جان سالم به در برد

  - جلسه کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با موضوع فیلترینگ تلگرام بالاخره برگزار شد و در نهایت به دلیل به حد نصاب نرسیدن اعضا بدون نتیجه باقی ماند.

 • نقدی بر فیلم خانه دختر با محوریت جامعه

  - محمدرحیم گرجی فرد:

 • از جردن تا ماندلا

  - هویت هیچ ملتی را نمی توان به راحتی تغییر داد مگر با تحولات تاریخی مانند انقلاب.

 • مبانی علمی و قانونی سخنان علی مطهری پیرامون مجازات بدون محاکمه

  - در این مقال تلاش شده است مبانی کیفری مجازات بدون محاکمه افراد که آقای دکتر علی مطهری، نماینده محترم تهران در مجلس شورای اسلامی بدان پرداختند، با بررسی شاخصه های نظم عمومی، جرایم سیاسی و مطبوعاتی، و نقش شورای عالی امنیت ملی، در تعامل مستقیم با جرایم مشهود، حفاظت اشخاص؛ و نیز تاثیر زمان بر هر یک از پارامترهای مذکور در افزایش و کاهش محدودیت های برگزاری محاکمه عادلانه و علنی به نحوی که خروجی آن در کنترل اجتماعی مشارکت و بازگشت به حق حضور در جریانات اجتماعی مورد بررسی کارشناسی قرار گیرد. حاصل این بررسی نشان داد که رسیدگی به جرایم صرفا از طریق محاکم قضایی و با رعایت تشریفات آن، میسور می گردد و طرق فوق العاده با عوامل توسل به مسایل امنیتی فقط در یک زمان بسیار محدود ممکن خواهد بود.

 • حتی اجازه مطالعه پرونده موکلم را نداده‌اند!

  - شاید می‌بایست ساز و کاری قانونی تدارک ببینیم که هرگاه شرایط قانونی در رسیدگی به یک پرونده لحاظ نشد، حکم نهایی مؤثر نباشد، تا این موضوع ضامن اجرای قوانین باشد! در بسیاری از کشورها نظریه بطلان در رسیدگی قضایی به خوبی دیده شده است و ما امیدواریم در آینده نیز موارد چنین نظریه‌ای در باب بطلان در آیین دادرسی کیفری، در قوانین ما به رشد رسیده و شایع شود.

 • آیا متهم کهریزک قاضی بود که از در قضات وارد شد؟

  - یکی از انتظاراتی که مردم از دستگاه قضایی دارند، و بر حق هم هست رعایت اصل عدم تبعیض در برخورد با ارباب رجوعان خود است.

 • ضرورت تشکیل هیات منصفه رسیدگی به جرایم سیاسی و مطبوعاتی

  - اگر سامانه هیات منصفه مطبوعات و جرایم سیاسی درست طرح ریزی نشود می بایست منتظر عواقبی بس نامیمون بود.

 • اصل منع مداخله دولت ها در برگزاری انتخابات آزاد

  - رابطه اداره کشور با اتکاء به آراء عمومی و اصل منع مداخله دولت ها در برگزاری انتخابات از جمله مناقشاتی است که اغلب صاحبان قدرت با تغییر پارامترهای انتخاباتی سعی در کسب قدرت بیشتر دارند.

 • قدرت قانون یا قانون قدرت در پدیده مرتضوی

  - اصل برابری افراد در مقابل قانون، به ما کمک می کند تا در اجرای عدالت، از اقبال عمومی مردم به اجرای قانون بهره جسته و توان حاکمیت قانون به واسطه این اقبال به ازاء هر عدم تبعیض، افزایش یابد به نحوی که در بازه ی زمانی کم، مشارکت عمومی در تعیین سرنوشت و اقبال در واسپاری و بهره گیری از توان قضایی افزایش می یابد و ضمانت اجرای احکام قضایی، ظرفیت خود را از قهر قضایی به احترام قضایی خواهد سپرد.

 • دادستان منتخب مردم

  - عمده مسایلی که در کشورهای جهان در تعرض به حقوق مردم، رخ می دهد،ناشی از نوع نگاه به استقلال دادستان ها و شیوه های انتصابی است و نه در گستردگی وظایف و اعطاء اختیارات به آنها!

آرشیو ماهانه