سه شنبه 26 تیر 1397

دستمالی، محمدعلی

در حوزه تحلیل مسایل سیاسی مرتبط با ترکیه، کردها و سوریه فعالیت میکند. او علاوه بر نگارش و انتشار صدها تحلیل و مقاله مختلف، خود نیز به عنوان یک فعال رسانه ای، مصاحبه های فراوانی با سران احزاب و جریانات سیاسی ترکیه، عراق، اقلیم کردستان عراق و سوریه انجام داده و مقالاتی در حوزه ی آسیب شناسی رسانه در ایران، منتشر کرده است.
 • برندگان و بازندگان انتخابات ترکیه

  - اردوغان از برندگان و حزب عدالت و توسعه از بازندگان انتخابات ترکیه است. البته این انتخابات بزرگ، بازندگان و برندگان دیگری نیز دارد که در این نوشتار هر یک به طور جداگانه مورد تحلیل قرارمی گیرد.

 • سوریه‌ای در استانبول

  - با توجه به آمار پایین جمعیت سوریه که تا سال ۲۰۱۶ حتی کمتر از ۱۹ میلیون نفر برآورد شده، اگر در خوش‌بینانه‌ترین شرایط، میزان جمعیت این کشور را ۲۱ میلیون نفر در نظر بگیریم، نزدیک یه یک پنجم جمعیت سوریه سر از ترکیه در آورده‌اند!

 • نتایج انتخابات عراق و سیاست‌های ایران

  - تابلوی عراق، آن چیزی است که در حال حاضر می‌بینیم و قرار نیست این تابلو، الزاما و تماما، منطبق باشد با خواست و منافع تمام کشورهایی که بر روی تحولات سیاسی و اجتماعی آن، نظر دارند.

 • آینده کردها در عراق و سوریه

  - میزان شناخت گروه‌های مختلف کارشناسی و دانشگاهی کشور ما ایران از ویژگی‌های قوم کُرد، غالباً فاقد ژرفا و عنصر واقع‌بینی است و خیلی وقت‌ها، غباری از تعصب، کژبینی و ترس و نگرانی بیهوده، روی همین شناخت ناچیز را هم فرا گرفته است.

 • عربستان را جدی بگیریم

  - استعفای سعد حریری نخست وزیر لبنان، رویداد سیاسی مهمی است که ارتباط آن با روابط تهران - ریاض، آشکار است.

 • عراق، ایران و کردها، پس از رفراندوم

  - برخی ها معتقدند که تاسیس دولت کُردی در عراق، آغاز یک دومینو و صدور خطر و تهدید به کشورهای دیگر منطقه است. چنین تحلیلی مطلقا بویی از واقعیت نبرده است.

 • از فارک تا پ.ک.ک

  - شورشیان کلمبیا پس از پایان دادن به فعالیت مسلحانه، با تشکیل یک حزب بر مبنای فعالیت های رسمی و قانونی وارد فاز سیاسی و آشکار شدند اما جنگ بین ترکیه و پ.ک.ک ادامه دراد.

 • دولت دوازدهم و نگاه بین‌الملل

  - یک فرصت چهار ساله دیگر برای توجه جدی به زنان، جوانان و اهل سنت از دست رفت. اما در پست معاونت وزرا، مدیرکل ها و روسای ادارات، سفرا، کنسول ها، استانداران، فرمانداران، روسای دانشگاه ها، مدیران و دیگر مناصب مهم، باز هم فرصت هست.

 • با معاون کُردزبان اردوغان در تهران

  - با مهمت مهدی اَکَر معاون رهبر حزب عدالت و توسعه رکیه در مورد رفراندوم اقلیم کردستان عراق و درگیری بین پ.ک.ک و ارتش ترکیه صحبت کردم.

 • حملات تروریستی تهران و برخی حقایق تلخ

  - مهاجمین داعشی حملات تروریستی تهران، ایرانی و اهل سنت هستند و تحلیل این مساله، ما را یاری می دهد تا این حقیقت را درک کنیم که برخی کم توجهی ها در مناطق نسی نشین، می تواند فضا را برای یارگیری داعش، مهیا کند.