سه شنبه 24 مهر 1397

دستمالی، محمدعلی

در حوزه تحلیل مسایل سیاسی مرتبط با ترکیه، کردها و سوریه فعالیت میکند. او علاوه بر نگارش و انتشار صدها تحلیل و مقاله مختلف، خود نیز به عنوان یک فعال رسانه ای، مصاحبه های فراوانی با سران احزاب و جریانات سیاسی ترکیه، عراق، اقلیم کردستان عراق و سوریه انجام داده و مقالاتی در حوزه ی آسیب شناسی رسانه در ایران، منتشر کرده است.
 • گزینه­‌های ترکیه در برابر آمریکا

  - ترکیه می‌تواند در این دوران و به ویژه در مقطع زمامداری اردوغان، از استقلال سیاسی بیشتری برخوردار باشد اما قطع رابطه با آمریکا و پیوستن همیشگی به سمت چین، روسیه و ایران، با شرایط کلی ترکیه منطبق نیست.

 • ناگزیری کردها در برابر اسد

  - شرایط حاکم بر حیات سیاسی و اجتماعی کردها در خاورمیانه، به گونه‌ای است که آنان در بزنگاه‌های مختلف تاریخی، گزینه‌های متعدد و متفاوتی در دست ندارند و نمی‌توانند از موضع قدرت و استقلال تصمیم بگیرند.

 • آیندهٔ حضور ترکیه در سوریه

  - اگر در آنکارا به مدت چند چند ساعت، به خاطر گرما و مشکلات مرتبط با زیرساخت نیروگاه‌ها، برق قطع شود، کسی به کنایه و جوک نخواهد گفت: «باز هم برق قطع شد، ظاهراً دارند در سوریه جوشکاری می‌کنند!»

 • برندگان و بازندگان انتخابات ترکیه

  - اردوغان از برندگان و حزب عدالت و توسعه از بازندگان انتخابات ترکیه است. البته این انتخابات بزرگ، بازندگان و برندگان دیگری نیز دارد که در این نوشتار هر یک به طور جداگانه مورد تحلیل قرارمی گیرد.

 • سوریه‌ای در استانبول

  - با توجه به آمار پایین جمعیت سوریه که تا سال ۲۰۱۶ حتی کمتر از ۱۹ میلیون نفر برآورد شده، اگر در خوش‌بینانه‌ترین شرایط، میزان جمعیت این کشور را ۲۱ میلیون نفر در نظر بگیریم، نزدیک یه یک پنجم جمعیت سوریه سر از ترکیه در آورده‌اند!

 • نتایج انتخابات عراق و سیاست‌های ایران

  - تابلوی عراق، آن چیزی است که در حال حاضر می‌بینیم و قرار نیست این تابلو، الزاما و تماما، منطبق باشد با خواست و منافع تمام کشورهایی که بر روی تحولات سیاسی و اجتماعی آن، نظر دارند.

 • آینده کردها در عراق و سوریه

  - میزان شناخت گروه‌های مختلف کارشناسی و دانشگاهی کشور ما ایران از ویژگی‌های قوم کُرد، غالباً فاقد ژرفا و عنصر واقع‌بینی است و خیلی وقت‌ها، غباری از تعصب، کژبینی و ترس و نگرانی بیهوده، روی همین شناخت ناچیز را هم فرا گرفته است.

 • عربستان را جدی بگیریم

  - استعفای سعد حریری نخست وزیر لبنان، رویداد سیاسی مهمی است که ارتباط آن با روابط تهران - ریاض، آشکار است.

 • عراق، ایران و کردها، پس از رفراندوم

  - برخی ها معتقدند که تاسیس دولت کُردی در عراق، آغاز یک دومینو و صدور خطر و تهدید به کشورهای دیگر منطقه است. چنین تحلیلی مطلقا بویی از واقعیت نبرده است.

 • از فارک تا پ.ک.ک

  - شورشیان کلمبیا پس از پایان دادن به فعالیت مسلحانه، با تشکیل یک حزب بر مبنای فعالیت های رسمی و قانونی وارد فاز سیاسی و آشکار شدند اما جنگ بین ترکیه و پ.ک.ک ادامه دراد.