شنبه 27 مرداد 1397

دیلمی‌زاده، عباس

رئیس شبکه سازمان‌های مردم‌نهاد کاهش تقاضای مواد مخدر آسیای میانه و غربی / کارشناس کاهش تقاضای مواد مخدر و مهندسی سیستم‌های اجتماعی، اقتصادی پژوهشگر و مدرس دوره‌های آموزشی مددیاری اعتیاد / مدیرعامل جمعیت خیریه تولد دوباره
 • بیمه، حلقه مفقوده مدیریت اعتیاد در کشور

  - کل منابع مالی درمان اعتیاد باید توسط شرکت‌های بیمه پرداخت شود. دولت به‌هیچ‌عنوان حتی یک ریال نباید بابت درمان حتی معتاد بی‌بضاعت یا برنامه‌های کاهش آسیب هزینه کند. دولت باید بودجه‌اش را به سمت برنامه‌های کلان و فراهم کردن زیرساخت‌ها ببرد؛ اما ببینیم چطور می‌شود بودجه لازم برای درمان و کاهش آسیب را تهیه کرد؟

 • مدیران شهری صدای کارشناسان کاهش آسیب را شنیدند

  - مدتی است که سیستم رفاه اجتماعی شهرداری تهران در حال تغییر و تحول است. تغییراتی که اگر ادامه پیدا کند می‌تواند نویدبخش عملکردی مثبت در حوزه آسیب‌های اجتماعی باشد. این تغییرات در چند سطح و لایه در حال انجام است. تشکیل شورای عالی خدمات اجتماعی با حضور کارشناسان و متخصصان دستگاه‌های مختلف که در حوزه سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی وارد عمل شده‌اند ازیک‌طرف و اقدامات سازمان رفاه خدمات و مشارکت‌های اجتماعی شهر تهران از طرف دیگر آغازگر این تغییرات بوده‌اند.

 • لطفا معتادان را به زندان ببرید

  - گاهی که با معتادان کارتن‌خواب دهه‌های 60 و 70 صحبت می‌کنم، داستان‌هایی از آن‌ها می‌شنوم که جای تامل دارد. تقریباً همه کارتن‌خواب‌های آن زمان خاطره‌ای دارند از وقتی که عرصه آن قدر به آنها تنگ شده که برای خلاصی از مشکلات به زندان پناه برده‌اند. خود را گرفتار نیروی انتظامی و پلیس کرده‌اند و بعد از انتقال به زندان خوشحال شده‌اند، چون به هدف رسیده‌اند.

 • قربانیان توسعه اقتصادی بدون پیوست اجتماعی

  - با توجه به اتفاقات چند ماه گذشته و دریچه‌های امیدی که برای برداشته شدن تحریم‌ها از سوی طرف‌های مذاکره کننده ایجاد شده است، این سؤال پیش می‌آید که آیا لغو تحریم‌ها تأثیری در مصرف مواد مخدر در ایران خواهد داشت؟ به نظر می‌رسد پژوهشگران بتوانند، پیش‌بینی‌هایی انجام دهند و با پاسخی دقیق و هوشمندانه که مبتنی بر یافته‌های علمی و پژوهشی است از بروز انواع مختلف مشکلات و آسیب‌های اجتماعی که در آینده ممکن است تحت تأثیر شرایط اقتصادی و اجتماعی برداشته شدن تحریم‌ها به وجود آید، پیشگیری کنند.

 • بازپخش «آتقی»، بازگشت یک «تفکر»

  - در سال‌های آخر دهه 60، سریالی با عنوان «آینه عبرت» به سفارش ستاد مبارزه با مواد مخدر ساخته شد و به روی آنتن رفت. سریالی که شخصیت اول آن مردی به نام «آتقی» بود که اعتیاد داشت. در آن زمان از شبکه‌های متعدد تلویزیونی و ماهواره‌ای خبری نبود و فیلم‌هایی که از تلویزیون پخش می‌شد مخاطبان زیادی داشت. سریال «آتقی» هم در مدت زمان کوتاهی جای خود را در جامعه باز کرد به طوری که «آتقی» شخصیتی کاملاً شناخته شده بین مردم جامعه شد. با وجود اینکه این سریال مخاطبان زیادی داشت اما با نگاه سطحی و عامیانه که به مقوله اعتیاد از خود به نمایش گذاشت نتوانست اثربخشی لازم در کاهش جمعیت معتادان را به وجود آورد.

آرشیو ماهانه