دوشنبه 7 اسفند 1396

اسماعیلی، محسن

متولد : چهارم اسفند 1344 تحصیلات : د کترای حقوق خصوصی از دانشگاه تربیت مدرس و اخذ درجه اجتهاد. آثار: «کلیات علوم قرآن » و « قوه قاهره » و غیره. سوابق: استاد دانشگاه امام صادق (ع) از سال 1380 و عضو کنونی شورای نگهبان
 • هرگزم نقش تو از لوح دل وجان نرود

  - سیزدهم دی ماه سال ۱۳۹۱که مصادف با اربعین سالار شهیدان بود، برای ما حال و هوای دیگری داشت؛ روز وداع با کسی بود که سال های سال چراغ هدایت ما بود و طبیب حاذق و مشفق درد هایمان؛ « حضرت آیت الله حاج آقا مجتبی تهرانی» را می گویم که اکنون چند سال است به غم دوری او مبتلاییم ، اما به قول حافظ: « حکایت شب هجران نه آن حکایت حالیست ... که شمه‌ای ز بیانش به صد رساله برآید».

 • راهنمای گذار به سوی اهداف و واقعیت دین

  - سوم ماه صفر سالروز میلاد پربرکت پیشوای پنجم، امام باقر علیه السلام است؛ امامی که مرزهای دانش را درنوردید و پایه گذار نهضت علمی شد؛ نهضتی که با تلاش های فرزند بزرگوارش به نتیجه رسید و مذهب جعفری را برای همیشه تاریخ پاینده ساخت.

 • عزاداری؛ چرا و چگونه؟

  - شاید هیچ عمل مستحبی به اندازه اقامه عزا بر حضرت سیدالشهدا علیه‌السلام مورد تاکید پیشوایان دینی ما نبوده است.تاکید و تشویقی که نسبت به بزرگداشت قیام عاشورا و یادآوری حوادث کربلا صورت گرفته است، هم از نظر کمّیت و شمار توصیه‌ها و هم از نظر کیفیت و مفاد وعده‌ها، شگفت‌انگیز است.

 • شادیت مبارک باد، ای عاشق شیدایی

  - بیست و دوم ذی‌الحجه سالگرد شهادت حماسی میثم تمّار است که همیشه از برجسته‌ترین و عزیزترین شخصیت‌های تاریخی در نگاه من بوده و هست. او شیفته امیرمومنان (ع) بوده و البته این دلدادگی دو سویه است. علی (ع) نیز به او عشقی بی‌پایان داشت.

 • ارتباط تنگاتنگ دین و آزادی

  - معمولاً دین را یک سلسله معارف علمی می‌دانند که معارف عملی‌ای را در پی‌دارد (علامه طباطبائی، تفسیرالمیزان، ج۲، ص۳۴۲). یعنی دین پاسخگوی سئوالاتی است که ماهیت انسان، عاقبت و رسالت او و نیز جایگاه و رابطه‌اش با جهان هستی را تبیین می‌کند و آنگاه براساس همین بینش‌هاست که گرایش‌ها و کنش‌های آدمی شکل می‌گیرد. او براساس این دانسته‌ها تصمیم می‌گیرد و عمل می‌کند.

 • دو پیشنهاد درباره آزادی امام موسی صدر

  - مراجع مسئول و نهادهای اداری برای یافتن امام موسی صدر این گمشده انسانیت چه کرده‌اند؟ ما باید این مساله را مطالبه کنیم.

 • کجا و با چه‌ کسانی زندگی‌ کنیم؟

  - آنچه اصالت دارد و برای مومن مهم است، امکان حفظ دین و رشد ایمان او است، و چون این امر در شهرهای بزرگ مسلمانان ممکن تر است، در شرایط مساوی زندگی در آنها ترجیح دارد.

 • آیینی برای «احسن‌الحال»

  - جشن نوروز از کهن‌ترین آداب و رسوم ایرانی است که به شهادت گزارش‌های تاریخی ریشه در آئین های ایرانی پیدا می‌کند.

 • حالا نوبت زمامداران است

  - مردم بار دیگر خوش درخشیدند، و هوشمندی و وظیفه شناسی و حضور به موقع و موثر خود را به نمایش نهادند. راهپیمایی بیست و دوم بهمن همیشه نماد وحدت و مایه اقتدار نظام و کشور بوده است، اما این بار، و در سال ۱۳۹۵، با توجه به یاوه گویی ها و تهدیدهای رییس جمهور تازه کار آمریکا، پیام ویژه دیگری هم داشت؛ پیام وفاداری به آرمان ها و فداکاری در راه آنها.

 • امیرالمومنین(ع) مسلمانان را از حضور در کدام مجالس برحذر داشته‌اند؟

  - امیرالمومنین(ع)، مسلمانان را از حضور در مجالسی که زمینه‌ساز غفلت هستند برحذر داشته‌اند. دلیل این بر حذر داشتن ، تاثیر تدریجی فضای جلسات و فرهنگ حاکم بر آن در اعتقاد و رفتار آدمی است.

آرشیو ماهانه
x