شنبه 28 مهر 1397

فرازمند، محمد

متولد 1340، تحصیلات: لیسانس روابط بین الملل -فوق لیسانس فلسفه و حکمت، سفیر اسبق ایران در بحرین، کاردار اسبق ایران در عربستان رئیس اسبق اداره اول خلیج فارس، تالیفات علمی پزوهشی: روابط جمهوری اسلامی ایران و عربستان به سوی افق های جدید،1376،مجله سیاست خارجی، ماهیت شناسی جنبش های عربی 2011، مجله انگلیسی ایرفا 1390، حقوق بشر و دین،1390، کتاب دین و روابط بین الملل،1390
 • نقش بازیگران عربی در روابط ایران و ترکیه

  - ترکیه و ایران در رقابت های منطقه ای درازمدت مشکل کمتری از اعراب و ترکیه خواهند داشت. همین مسئله می تواند زمین های مشترکی را با ترکها برای رایزنی و هماهنگی ایجاد کند.

 • دیپلماسی شب‌های قدر

  - گفتاری از محمد فرازمند، تحلیل‌گر مسائل منطقه برای دیپلماسی ایرانی

 • اخوان المسلمین عجله‌ای برای رابطه با ایران ندارد

  - مرسی به طور پراگماتیستی اولین گزینه سفر خود را عربستان سعودی قرار داده است و فعلا اخوان المسلمین عجله ای برای تغییر در رابطه با ایران ندارد و این هم از همان ملاحظات پراگماتیستی ناشی می شود.

 • انقلابی که در یک انتخاب خلاصه شد

  - انقلاب مصر هنوز در برزخ است تا کنون جز یک پیروزی کمرنگ اتنخاباتی به نفع اخوان حاصلی نداشته است.

 • متحجران انقلابی

  - جایگاه و آینده سلفی‌ها در تحولات جهان عرب

 • خروج پرونده هسته ای از بن بست،خاری در چشم آل سعود

  - خروج مناسبات ایران و غرب از وضعیت بین بست کنونی فرصتی است تا ایران بتواند در توازن قوا با عربستان و نظامهای سنتی عربی روانتر از تحولات انقلابی جهان عرب و روی کار آمدن اسلام گرایان میانه رو در کشورهای عربی بهره برداری کند و در مختصات جدید خاورمیانه روابط عربی خود را ترمیم و در وضعیت بهتری قرار گیرد.

 • اتحاد بحرین- عربستان؛ شتابزدگی در تثبیت اشغالگری

  - عربستان نگران ترین کشور نسبت به آینده رژیم های سنتی عربی است. اتحاد شش یا هشت کشور پادشاهی از نظر عربستان جبهه ضد انقلابیون و سنت گرایان را در مقابل تغییر طلبان و دمکراسی خواهان مستحکم تر می کند.

 • رقبای ایران در خلیج فارس جایی برای همکاری نگذاشته اند

  - از دیدگاه اعراب خلیج فارس تلاش های ایران در زمینه انرژی هسته ای منجر به برهم خوردن توازن قوا در منطقه شده است. این دغدغه اعراب منطقه بود که منجر به همراهی آنها با تحریم های غربی و بین المللی شد و بعضا شاهد بودیم که این کشورها مشوق تحریم های غربی هم بودند.

 • پیروزی این انقلاب تردید ناپذیر است

  - زبان حال انقلاب مردم بحرین این بیت از دیوان شاعر آزاده عرب جبران خلیل جبران است که این روزها در قالب یک سرود انقلابی زیاد بگوش می رسد:اذا الشّعْبُ یَوْمَاً أرَادَ الْحَیَـاةَ ...... فَلا بُدَّ أنْ یَسْتَجِیبَ القَـدَر

 • انقلاب در وقت اضافه

  - محمد فرازمند، کارشناس و تحلیل‌گر مسائل خاورمیانه در گفتاری برای دیپلماسی ایرانی به تحلیل تحولات جهان عرب در سال گذشته می پردازد و معتقد است این سوال از اهمیت برخوردار است که آیا اسلام گرایان کشورهای عربی نیز همچون همتایان ترک خود موفق خواهند شد رفاه و توسعه و کرامت و عزت برای مردم خود به ارمغان بیاورند؟