جمعه 29 تیر 1397

فاتح، ابوالفضل

 • بیش از ارز نیازمند عقلیم

  - افشای لیست شرکت‌های دریافت‌کننده ارز نشان داد کشور بیش از آن که با بحران ارزی مواجه باشد با بحران عقلی مواجه است.

 • آیا سید مقتدی صدر تعیین‌کننده‌ترین عنصر در انتخاب نخست وزیر عراق است؟

  - این تحلیل بر اساس نتایج اولیه اعلام شده نوشته شده است و در صورتی است نتایج نهایی با نتایج اولیه تطبیق داشته باشد.

 • اگر ابوترابی به «ابوتراب» اقتدا کند!

  - بیست و یکی دو سال پیش بود که سیدی تکیده و سربه زیر به نام محمد حسن ابوترابی فرد به عنوان جانشین حجت السلام والمسلمین محمدی عراقی نماینده رهبری در دانشگاه تهران معرفی شد.

 • تلویزیون نیمه‌خصوصی، مرهم بحران افکار عمومی در ایران

  - هرگاه در ایران رخدادی با ابعاد بزرگ صورت می‌گیرد، نوع بازتاب آن در رسانه‌های بین‌المللی و تأثیر این رسانه‌ها بر هدایت افکار عمومی در ایران به دغدغه‌ی بسیاری از سیاستگذاران تبدیل می‌شود. رسانه‌های خارجی تدبیر خود را دارند و بر اساس راهبردهای سیاست خارجی کشور خود یا در صورت استقلال نسبی، بر مبنای راهبردهای درون سازمانی خود عمل می‌کنند و پرداختن به آنها گرچه می‌تواند موضوع تعامل بین کشورها یا پژوهش‌های سیاسی و رسانه‌ای باشد اما نمی‌تواند ما را از این نکته غافل کند که چرا بخشی از افکار عمومی به صورت معناداری تحت تأثیر رسانه‌های خارجی قرار می‌گیرند.

 • مکتب نجف اشرف؛ نگاهی از بیرون

  - یادآوری: متن پیش رو، مقدمه ای بر یک نوشته بلند و تجربه ای از چندین سفر به عتبات عالیات است که ان شاء الله به صورت مستقل منتشر خواهد شد. سیاق این نوشته نوعی «مطالعه موردی» است که برداشت ها ی نگارنده در قالبی روایت گونه ارایه می شود و ضرورتا در قالب نوشتارهای رسمی نمی گنجد. موضوع مطالعه، صرفا حوزه علمیه نجف اشرف است و لذا به حوزه های علمیه دیگر مخصوصا قم مقدسه که از دیگر ارکان حوزه علمی شیعی است پرداخته نشده است.

 • امام می‌فرمودند روحانیت مراقب اتهام استبداد دینی باشد/ اگر شورای نگهبان نمی‌تواند، مجمع وارد شود

  - امام تاکید می‌کنند که نارضایتی اقلیت‌ها در جامعه ایران به دلیل آن است که حکومت‌ها اسلامی نبوده‌اند و اگر آنها حکومت اسلامی را تجربه کنند، عدالت اسلامی و جایگاه محترم اقلیت‌ها را در آن شاهد خواهند بود.

 • آینده‌ رسانه‌ها در ایران

  - گویا زلزله‌ای در راه است. جهان قبل از اینترنت با جهان بعد از آن متفاوت است اما توسعه‌ی «کهکشانی» شبکه، سیستم‌های هوشمند، سایر وسایل ارتباطی جدید و کلان داده‌ها تحولات عظیم‌تری را در بیست‌ سال آینده گواهی می‌دهند. کهکشان‌هایی فراتر از «کهکشان اینترنتی» آقای کاستلز در راه است.

 • درباره حکیم و خروج او از مجلس اعلاء

  - سیدعمار حکیم چندی پیش با اعلام تاسیس حزب الحکمه الوطنی خروج خود را از مجلس اعلاء انقلاب اسلامی عراق اعلام کرد.

 • حسرتی تلخ برای فقدان نابغه ایرانی

  - بارها برای شهیدانمان گریسته ام. برای امام، علمای دردآشنا و نخبگان دلسوز و دانشمندان غریب و مردمان سرآمدمان گریسته ام.

آرشیو ماهانه