شنبه 1 اردیبهشت 1397

فاتح، ابوالفضل

 • اگر ابوترابی به «ابوتراب» اقتدا کند!

  - بیست و یکی دو سال پیش بود که سیدی تکیده و سربه زیر به نام محمد حسن ابوترابی فرد به عنوان جانشین حجت السلام والمسلمین محمدی عراقی نماینده رهبری در دانشگاه تهران معرفی شد.

 • تلویزیون نیمه‌خصوصی، مرهم بحران افکار عمومی در ایران

  - هرگاه در ایران رخدادی با ابعاد بزرگ صورت می‌گیرد، نوع بازتاب آن در رسانه‌های بین‌المللی و تأثیر این رسانه‌ها بر هدایت افکار عمومی در ایران به دغدغه‌ی بسیاری از سیاستگذاران تبدیل می‌شود. رسانه‌های خارجی تدبیر خود را دارند و بر اساس راهبردهای سیاست خارجی کشور خود یا در صورت استقلال نسبی، بر مبنای راهبردهای درون سازمانی خود عمل می‌کنند و پرداختن به آنها گرچه می‌تواند موضوع تعامل بین کشورها یا پژوهش‌های سیاسی و رسانه‌ای باشد اما نمی‌تواند ما را از این نکته غافل کند که چرا بخشی از افکار عمومی به صورت معناداری تحت تأثیر رسانه‌های خارجی قرار می‌گیرند.

 • مکتب نجف اشرف؛ نگاهی از بیرون

  - یادآوری: متن پیش رو، مقدمه ای بر یک نوشته بلند و تجربه ای از چندین سفر به عتبات عالیات است که ان شاء الله به صورت مستقل منتشر خواهد شد. سیاق این نوشته نوعی «مطالعه موردی» است که برداشت ها ی نگارنده در قالبی روایت گونه ارایه می شود و ضرورتا در قالب نوشتارهای رسمی نمی گنجد. موضوع مطالعه، صرفا حوزه علمیه نجف اشرف است و لذا به حوزه های علمیه دیگر مخصوصا قم مقدسه که از دیگر ارکان حوزه علمی شیعی است پرداخته نشده است.

 • امام می‌فرمودند روحانیت مراقب اتهام استبداد دینی باشد/ اگر شورای نگهبان نمی‌تواند، مجمع وارد شود

  - امام تاکید می‌کنند که نارضایتی اقلیت‌ها در جامعه ایران به دلیل آن است که حکومت‌ها اسلامی نبوده‌اند و اگر آنها حکومت اسلامی را تجربه کنند، عدالت اسلامی و جایگاه محترم اقلیت‌ها را در آن شاهد خواهند بود.

 • آینده‌ رسانه‌ها در ایران

  - گویا زلزله‌ای در راه است. جهان قبل از اینترنت با جهان بعد از آن متفاوت است اما توسعه‌ی «کهکشانی» شبکه، سیستم‌های هوشمند، سایر وسایل ارتباطی جدید و کلان داده‌ها تحولات عظیم‌تری را در بیست‌ سال آینده گواهی می‌دهند. کهکشان‌هایی فراتر از «کهکشان اینترنتی» آقای کاستلز در راه است.

 • درباره حکیم و خروج او از مجلس اعلاء

  - سیدعمار حکیم چندی پیش با اعلام تاسیس حزب الحکمه الوطنی خروج خود را از مجلس اعلاء انقلاب اسلامی عراق اعلام کرد.

 • حسرتی تلخ برای فقدان نابغه ایرانی

  - بارها برای شهیدانمان گریسته ام. برای امام، علمای دردآشنا و نخبگان دلسوز و دانشمندان غریب و مردمان سرآمدمان گریسته ام.

 • هم غزه هم لبنان، جانم فدای انسان / برای بندگان یکسان خداوند

  - بیش از شصت سال است که اسرائیل و فلسطین به دو نماد تبدیل شده اند. نماد تقابل قدرت مداران و ستم دیدگان. آنچه امروز در غزه می گذرد صحنه نمایشی است از تمامی آنچه در گوشه و کنار زمین رخ می دهد. گویی خداوند برای مردم زجر دیده غزه رسالتی قائل شده است تا با زجر و درد خود نماد تمامی ظلمی باشند که نمی شنویم و نمی بینیم. آری٬ غزه نماد است. نماد یورش ظلم. غزه پرچم است. پرچم تمامی مظلومین جهان. به همین دلیل است که تنها هنگامی که در جایگاه ستم دیده گان باشید می توانید آنان را درک کنید. آنگاه که به تو می گویند «تو که می دانی زورت نمیرسد پس بیخیال». آنگاه که له میشوی و صدای شکسته شدن استخوان هایت را می شنوند اما بر فریادت نیز ایراد می گیرند.

 • در جستجوی رسانه‌ی معرفت بنیاد

  - استاد دکتر کاظم معتمد نژاد ملول از رسانه های "قدرت بنیاد" و" ثروت بنیاد"، عمری را در آرزو و جستجوی "رسانه های معرفت" بنیاد گذراند و برای تحقق آن در کشور عزیزمان، بسیار معلمی کرد.

آرشیو ماهانه
x