پنج شنبه 26 مهر 1397

فاتح، ابوالفضل

 • خاشقچی ایرانی نبود اما وظیفه ما اعتراض است

  - ناپدیدسازی جمال خاشقچی روزنامه‌نگار و منتقد سرشناس حکام سعودی که پس ازجدا شدن از رژیم سعودی، برای کشورش و به نمایندگی از روزنامه‌نگاران سرکوب شده عربستان سخن می‌گفت، اقدامی بس ناجوانمردانه و محکوم است.

 • آرایش نهایی و صورت‌بندی برندگان و بازندگان اصلی انتخابات عراق

  - وقتی در ۱۲ ماه مه ۲۰۱۸ انتخابات عراق به انجام رسید گمانه زنی ها مختلفی درباره آینده سیاسی عراق، احزاب پیروز و شکست خورده انتخابات و سرنوشت نخست وزیر صورت پذیرفت و سخن از تحولات بسیار بزرگ در عراق به میان آمد.

 • چند نکته درباره بیانات رهبری

  - عبور کشور از بحران های تلخ امروز، نیازمند همراهی و همگرایی ملی و شناخت درست از واقعیت ها است.

 • فضای رسانه‌ای کشور غیر متعادل است

  - تجربه و پژوهش های علمی موید نسبت مستقیم بین آزادی رسانه ای و کمپین های مبارزه با فساد است. هر اندازه رسانه های مستقل از آزادی بیشتری برخوردار باشند، بیداری فزاینده افکار عمومی را به دنبال داشته و در نتیجه سیستم های سیاسی و اقتصادی تحت نظارت جدی تری قرار خواهند گرفت.

 • بیش از ارز نیازمند عقلیم

  - افشای لیست شرکت‌های دریافت‌کننده ارز نشان داد کشور بیش از آن که با بحران ارزی مواجه باشد با بحران عقلی مواجه است.

 • آیا سید مقتدی صدر تعیین‌کننده‌ترین عنصر در انتخاب نخست وزیر عراق است؟

  - این تحلیل بر اساس نتایج اولیه اعلام شده نوشته شده است و در صورتی است نتایج نهایی با نتایج اولیه تطبیق داشته باشد.

 • اگر ابوترابی به «ابوتراب» اقتدا کند!

  - بیست و یکی دو سال پیش بود که سیدی تکیده و سربه زیر به نام محمد حسن ابوترابی فرد به عنوان جانشین حجت السلام والمسلمین محمدی عراقی نماینده رهبری در دانشگاه تهران معرفی شد.

 • تلویزیون نیمه‌خصوصی، مرهم بحران افکار عمومی در ایران

  - هرگاه در ایران رخدادی با ابعاد بزرگ صورت می‌گیرد، نوع بازتاب آن در رسانه‌های بین‌المللی و تأثیر این رسانه‌ها بر هدایت افکار عمومی در ایران به دغدغه‌ی بسیاری از سیاستگذاران تبدیل می‌شود. رسانه‌های خارجی تدبیر خود را دارند و بر اساس راهبردهای سیاست خارجی کشور خود یا در صورت استقلال نسبی، بر مبنای راهبردهای درون سازمانی خود عمل می‌کنند و پرداختن به آنها گرچه می‌تواند موضوع تعامل بین کشورها یا پژوهش‌های سیاسی و رسانه‌ای باشد اما نمی‌تواند ما را از این نکته غافل کند که چرا بخشی از افکار عمومی به صورت معناداری تحت تأثیر رسانه‌های خارجی قرار می‌گیرند.

 • مکتب نجف اشرف؛ نگاهی از بیرون

  - یادآوری: متن پیش رو، مقدمه ای بر یک نوشته بلند و تجربه ای از چندین سفر به عتبات عالیات است که ان شاء الله به صورت مستقل منتشر خواهد شد. سیاق این نوشته نوعی «مطالعه موردی» است که برداشت ها ی نگارنده در قالبی روایت گونه ارایه می شود و ضرورتا در قالب نوشتارهای رسمی نمی گنجد. موضوع مطالعه، صرفا حوزه علمیه نجف اشرف است و لذا به حوزه های علمیه دیگر مخصوصا قم مقدسه که از دیگر ارکان حوزه علمی شیعی است پرداخته نشده است.

 • امام می‌فرمودند روحانیت مراقب اتهام استبداد دینی باشد/ اگر شورای نگهبان نمی‌تواند، مجمع وارد شود

  - امام تاکید می‌کنند که نارضایتی اقلیت‌ها در جامعه ایران به دلیل آن است که حکومت‌ها اسلامی نبوده‌اند و اگر آنها حکومت اسلامی را تجربه کنند، عدالت اسلامی و جایگاه محترم اقلیت‌ها را در آن شاهد خواهند بود.

آرشیو ماهانه