یکشنبه 29 مهر 1397

فروتن، پیام

متولد:1352 تحصیلات:کارشناسی طراحی صحنه و لباس از دانشکده هنرهای زیبا،کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی از دانشکده سینما و تئاتر/ سوابق:طراحی صحنه، كارگردان و مدرس. طراحي لباس و صحنه لباس نمایش هایی چون «سیاوش سردار خاموش »،«ترانه خاکستر»،«وقت حکایت رحمان »،«پرواز را به خاطر بسپار»،«اهرام ثلاثه گو بارو»،«تردستی‌های اسکاپن »،«هشتمین سفر سندباد »و«شكلك»، «رازها و دروغ‌ها» و...
 • ژوله، حیایی و رانندگی ما ایرانی ها/ واکاوی یک اسم: استندآپ کمدی

  - سال ها از ورود خودرو به ایران می گذرد و سال ها است مردم ما گواهی نامه می گیرند و رانندگی می کنند. اما آیا واقعا و با استاندارد های جهانی به فعلی که انجام می دهیم می توان عنوان "رانندگی" نهاد؟! در این میان می توان به نمونه های بسیار دیگری از این دست نیز برخورد کرد و به بررسی آنها نشست.

 • از خاور خانم تا نقش رسانه و میراث فرهنگی در بروز پدیده هایی فاقد مسئولیت

  - این روزها و در آخرین فرصت تعطیلات تابستانی، ممکن است گذارتان به خیلی شهرها و از این رهگذر به خیلی از اماکن زیارتی سیاحتی بیفتد. اماکنی که اگرچه چندان قدیمی نیستند اما تابلوی میراث فرهنگی بر ورودی آنها خودنمایی می کند. بدین ترتیب بر اصالت و خاص بودن این گونه فضاهای گردشگری تاکید شده و به نوعی مورد تایید قرار می گیرند.

 • چرا اینقدر عصبانی، چرا اینقدر جدی؟! / یادداشتی بر اظهارات دکتر یوسف اباذری درباره مرتضی پاشایی

  - شخصا به عنوان کسی که به جهان هنر علاقمند است و رویکردهای مختلف نسبت به آن را دنبال می کند، اعتقادی به موسیقی "مبتذل" یا اصولا "هنر مبتذل" با مفهوم مورد نظر دکتر اباذری ندارم. آن هم در کهکشان هنری ای که حتی خود ابتذال نیز تبدیل به یک سبک و رویکرد هنری شده است. هویت یافته و نمایشگاه های متعددی پیرامون همین نگاه ویژه در جای جای جهان برپا می شود. پس تا اینجا می توان اظهار داشت موسیقی پاشایی با محور فکری و منظور دکتر اباذری مبتذل نبوده است. یا حداقل در حوزه این سبک و کارپرداخت ویژه مدرن جهانی بررسی نمی شود.

 • سردرگمی هنرمندان تئاتر و سینما در پرداخت مالیات/ شیوه پیشین اخذ مالیات بهتر نبود؟!

  - چند سالی است تیرماه برای هنرمندان تئاتر، تلویزیون و سینما، ماهی سرشار از اضطراب و علامت سئوال است. آنها تا همین چند سال پیش مالیات دستمزدهای خود را به صورت کسر پنج درصد به خود تهیه کنندگان تحویل می دادند و درگیر مناسبات اداری و کاغذبازی های مرسوم آن نمی شدند. اما از سال 89 نظام اخذ مالیات از آنها تغییر کرد و هنوز که هنوز است هیچ کارگزار مالیاتی ای به درستی و قطعیت نمی تواند پاسخگوی انبوه پرسش های آنها باشد.

 • از شلوارک مهراب قاسم خانی تا اظهارات فاطمه آلیا/ مروری بر رفتارهای متناقض برخی مسئولان

  - سفر برخی هنرمندان به برزیل، ماجرای شلوارک مهراب قاسم خانی در مجلس، ممنوعیت حضور بانوان در مسابقات والیبال، اظهار نظر فاطمه آلیا در همین رابطه و ... تنها چیزی که می توان گفت وجود شکاف عمیق و شگفت آور انواع و اقسام تناقض های بی شمار در جامعه سیاسی ما است. تناقض هایی که حاصل سیاست ورزی مسئولان از یک سو و تلاش آنها برای در اختیار نهادن بهشت برای مردم است.

 • نخبگانی که مهاجرت می کنند تنها کمی احترام می خواهند / نامه سرگشاده به وزیر علوم، تحقیقات وفناوری

  - وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری، جناب آقای دکتر فرجی دانا با سلام و احترام بی تردید از میزان مهاجرت روزافزون اساتید دانشگاه ها، نخبگان و متخصصان عرصه های گوناگون به خارج از کشور آگاهی دارید. کسانی که بی شک با عشق به ایران، مردم این سرزمین و ذره ذره از خاک آن بزرگ شده اند، درس خوانده اند، تجربه آموخته اند و حالا ... همه چیز را رها می کنند و به دنبال کمی آرامش و احترام میهن خود را ترک می کنند.

 • از بی توجهی به هنرمند تا تقاضای اعدام برای وی فاصله بسیار است!

  - استاد نورالدین زرین کلک پس از یک دوره کوتاه مهاجرت، برای خداحافظی به ایران بازگشته است و قصد دارد برای همیشه میهن خود را ترک کند. در همین راستا سید عبدالحسین مختاباد،‌ رئیس کمیته هنری شورای شهر تهران، با ابراز تاسف از تصمیم پدر انیمشین ایران برای مهاجرت از کشور، تاکید کرد که باید با فراهم کردن زمینه‌های مناسب فعالیت نخبگان هنری مانع از دلسردی آن‌ها شد. او در دیدار با این هنرمند گفت: "در سال‌های اخیر به بسیاری از هنرمندان و از جمله استاد زرین کلک کم توجهی و حتی بی‌توجهی شده است و همین رفتارهای نامناسب سبب شده که هنرمندانی چون زرین کلک که باید در وطن بمانند و هنر خود را در این سرزمین عرضه کنند وشاگردان فراوانی تربیت کنند، دلسرد شوند و یا خانه نشین شوند و یا جلای وطن کنند." (ایسنا: جمعه 29 فروردین)

 • آقای حاتمی کیا! منتقدان خود را روانه "خانه های تیمی" نکنید!

  - کارگردان گرامی جناب آقای ابراهیم حاتمی کیا در جدیدترین اظهارات خود، اساتید سینما را در قالب نصیحتی دوستانه به نوعی متهم کرده اند که دانشجویان یا هنرجویان را برای جشنواره های خارجی تربیت می کنند: "فکر می‌کنم آن مدرسان عزیز به هنرجویان جهت فکری بدهند. چون یک مدرس می‌تواند جهت را مشخص کند. اینکه نیرو را برای جشنواره‌های خارجی تربیت کنیم یا برای ایران اسلامی دقیقا به آن چیزی بر می‌گردد که در زمان تربیت یک هنرجو در زیرساخت‌ها اتفاق می‌افتد." (ایسنا، 27 فروردین)

 • چرا موزیک ویدیو باران کوثری واکنش برانگیز شده است؟

  - مدتی است موزیک ویدیو ساخته شده توسط باران کوثری در فضای مجازی مورد توجه قرار گرفته و حرف و حدیث های متعددی را به وجود آورده است. بحث هایی که در مواردی حتی به توهین و نقدهای گزنده نیز کشیده شده است. ظاهرا این منتقدان فراموش کرده اند خالق این ویدیو همان بازیگر دوست داشتنی خون بازی است. همان کسی که هیچوقت از وی بازی های غیر قابل قبول و ناشیانه دیده نشده است. ظاهرا این منتقدان فراموش کرده اند که با یک اثر هنری – خوب یا بد – مواجهند و نقد هنر فرسنگ ها با توهین و انگ زنی فاصله دارد. به هر حال در این یادداشت، نگارنده با این ویدیو به مثابه یک اثر هنری برخورد کرده و آن را از دیدگاه جامعه شناسانه بررسی کرده است.

 • دست تو هموطن افغانستانی ام را می بوسم

  - هفته گذشته نمایشی را در پانزدهمین جشنواره تئاتر تجربه دیدم که شاید بتوان گفت از برخی جهات در سال های اخیر بی نظیر بوده است. این نمایش خواب آن شب را از من گرفت و وادارم کرد تا این یادداشت را بر آن بنویسم. بسیار هیجان زده بودم تا آن را در همان شب منتشر کنم اما به واسطه داوری ام در این جشنواره تا برگزاری مراسم اختتامیه تامل کردم.