پنج شنبه 6 اردیبهشت 1397

قره، حسین

متولد 1354/نمایشنامه نویس - روزنامه نگار سوابق مطبوعاتی (معاون سردبیر روزنامه همشهری عصر و بین الملل)، فعالیت در رادیو (کارشناس برنامه شبستانه )،فعالیت های تلویزیونی(نویسنده فیلمنامه موج و ماه ) ،سوابق نمایشی(نویسنده و کارگردان نمایش زوزه سگ)
  • خواهران درد، مادران رنج

    - کارگردانی شهرام گیل‌آبادی اما تحسین‌برانگیز است، یک کارگردانی فنی و سلامت. اول اینکه من مخاطب را روی زمین سالن می‌نشاند تا فرصت نگاه از بالای من مخاطب به آدم‌های نمایشش که گورخواب هستند را بگیرد. من مخاطب مجبور باشم گردنم را بالا بگیرم تا آدم‌های نمایش را ببینم، این میزانسن حرکتی ستودنی در راستای هدف اثر است.

  • ظهر عاشورا و تغییر مؤلفه‌های قدرت

    - آن چه در اثر مطرح می شود این است قدرت تحول محتوایی یافته است و دیگر نیزه برای حکومت پاسخگو نیست. با قتل و حبس و زندان مخالفان هیچ‌ قدرتی نمی‌تواند برقرار بماند. قدرت در اقناع اجتماعی است. نمادهای اقناعی می‌توانند هنجار یا ناهنجاری قدرت باشند. باید این درس تاریخ را صاحبان قدرت بپذیرند؛ اما شمر و عبیدالله و ... درکی از این مفهوم قدرت ندارند و تنها به جانشینی از سر لذت و خودخواهی می‌اندیشند.

  • روال عادی یک زندگی غیرعادی

    - نمایش «روال عادی» نوشته «ژان کلود کاری‌یر» به کارگردانی «دکتر محمدرضا خاکی» در سالن استاد سمندریان مجموعه ایرانشهر به روی صحنه است و «مسعود دلخواه» و «کورش سلیمانی» بازیگران این اثر هستند.

آرشیو ماهانه