شنبه 28 مهر 1397

فدایی، غلامرضا

استاد تمام دانشگاه تهران در علم اطلاعات و دانش شناسی نماینده دوره دوم و سوم مجلس شورای اسلامی رئیس اسبق کتابخانه مجلس شورای اسلامی. برخی آثار منتشر شده: مدیریت کتابخانه و نظام اطلاع رسانی، مقدمه صحاح جوهری درتاریخ و...
 • این‌قدر به انزوای آمریکا نپردازید، کار خودتان را انجام دهید

  - این روزها از هنرنمایی ایران در منزوی کردن آمریکا زیاد صحبت می‌شود. البته چقدر از آن مستقیما به فعالیت ایران برمی‌گردد خود قابل بحث است و البته از نظر ما هم قابل ستایش. اما سؤال این است که گیرم که آمریکا منزوی شد، بعد چه و چه امتیازی ما می‌گیریم؟

 • فرعون با قومش چه کرد؟

  - این آیه قران است که در مورد فرعون به عنوان یک طاغی و مسرف، یکی از بزرگترین اقدامی که بر علیه بنی اسرائیل انجام داد خوار شمردن آنان بود. یعنی به آنان تلقین کرد که نمی توانند و یا شاید از نژاد پست تر اند و باید همواره برده باشند و مانند آن و آنان اطاعت کردند: فاستخف قومه و اطاعوه سؤال این است که استخفاف فقط به این است که به مردمی بگویند آنها نمی توانند؟

 • بیایید کشور را مانند خانه خود بدانیم

  - ممکن است بعضی ها از این توصیه تعجب کنند که این چه توصیه ای است؟ البته برای بعضی کشورهای متمدن گفتن این مسائل عجیب است ولی در اینجا خیر! عملکرد ها نشان می دهد که چنین نیست در مصاحبه روز 14/4/1397 در گزارش خبری نسبت به خاموشی های اخیر دریغ از توجه به انرژی های پاک. البته در مصاحبه چند روز بعد وزیر نیرو در یزد از انرژی پاک آنهم با سرمایه گذاری خارجی از تولید 4 هزار مگاوات برق از این مسیر خبر داده شد ولی 4 هزار کجا و 50 و 60 هزار مگاوات مصرفی کجا؟ ...

 • هنر نزد ایرانیان است و بس!

  - این جمله درباره ایرانیان متناقض‌نماست. از یک طرف واقعا ایرانیان درطول تاریخ و هم در این زمان درخشیده‌اند و به لحاظ هنر، نوع‌دوستی، مهربانی، فرهنگ و مقاومت سرآمد بوده اند! اما از جهاتی دیگر و به ویژه در حال حاضر می‌بینیم که گرفتاری‌هایی دارند که بیشتر مربوط به خلق و خوی و عادت‌های ثانویه آن‌هاست که گرفتار آن شده‌اند. آدم نمی‌داند کدام را باور کند؟

 • جایگاه بانک مرکزی!

  - جایگاه بانک مرکزی در هر کشوری بسیار قوی است و این نشان از قدرت و استحکام وضعیت اقتصادی هر کشوری دارد. در بسیاری از کشورها وقتی رئیس بانک مرکزی انتخاب شد ودقت های لازم در انتخاب وی صورت گرفت حتی رئیس جمهور هم نمی تواند وی را عزل کند و برکناری وی تشریفات خاصی دارد. اما درکشورهای ضعیف بانک مرکزی ابزاری در خدمت دولت است و با امر و نهی دولت لنگان لنگان به کار خود ادامه می دهد.

 • عزاداری‌های‌تان قبول اما آیا پرسیدید که...

  - این ایام، ایام عزاداری حسین بن علی است که هنوز ادامه دارد و خدا می داند که چقدر نیرو و پول در این باره هزینه می شود و عشق اباعبدالله چه شعله در جان افراد افروخته است که هرگز خاموش نمی شود. این ها به جای خود! اما اگر بیاد آوریم که امام حسین برای عدالت شهید شد و از اینکه امر به معروف و نهی از منکر نمی شود قیام کرد آنوقت باید از خود بپرسیم که این عزاداری های ما آیا در راستای اهداف وی بوده و هست؟

 • ساعت‌شمار واقعه روز عاشورا به نظم

  - روز عاشورای تاریخی، از ۵ صبح تا ۷ غروب بر امام حسین(ع) بر اساس «گاه‌شماری ایرانی» از احمد بیرشک. این سروده در دهه دوم محرم مطابق با دهه دوم مهر سال ۱۳۹۶ سروده شده است.

 • برتری‌جوانان و تقدم آنان بر بسیاری از شیوخ و بزرگان

  - اکنون که طرح عدم به‌کارگیری بازنشستگان در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و اجرایی شد و امیدوارم با لطائف‌الحیل عده‌ای آن را لوث نکنند و از طرق دیگر و یا با عناوین مشاوره و مانند آن صاحبان‌ منصب را در مناصب و مشاغل گوناگون به کار نگیرند، به نظرم رسید بی‌مناسبت نباشد که از نسخه نادری مربوط به حدود قرن پنجم هجری یاد شود که در سال ۶-۱۳۷۵ در کتابخانه مجلس تصحیح و چاپ شد یادی بشود. این نسخه که حدود ۲۰ صفحه است به همت مرحوم حائری رئیس اسبق کتابخانه مجلس شناسایی شد و من اظهار علاقه کردم که در معیت ایشان، آن را تصحیح و به علاقه‌مندان عرضه کنم.

 • فقر مطلق و کمیته امداد

  - شعار زدودن فقر مطلق که شعار کنونی دولت است اگر چه شعار خوبی است ولی مایه شرم هر دولتی هم می تواند باشد! هم‌چنین فعالیت کمیته امداد اگر چه خوب و مثبت است و نشان از دلسوزی مدیران آن دارد ولی اداره کشور با کمک کمیته امداد نشان از نوعی عیب و ایراد در اداره کشور است.

 • چو بِه گشتی طبیب از خود میازار

  - چو به گشتی طبیب از خود میازار-چراغ از بهر تاریکی نگهدار این شعر و شعار را معمولاً برای پزشکان و بیماران می‌آورند، به این معنا که وقتی بیمار سلامت خود را بازیافت نباید خوبی و مهارت پزشک را فراموش کند زیرا که باز ممکن است مجدداً بیماری پیش آید. اما اگر با دقت به آن نگاه شود می‌توان آن را در بسیاری از موارد به کار برد.