سه شنبه 24 مهر 1397

حکیمی، محمود

متولد 1354/ تحصیلات: مهندسی صنایع و مدیریت اجرایی از دانشگاه علم و صنعت/ پژوهشگر و مدرس متدولوژی‌های نوآوری نظام‌یافته و تکنیک‌های خلاقیت برای کشف و حل مساله/ نایب‌رییس پیشین موسسه مطالعات نوآوری و فناوری ایران، نماینده انجمن TRIZ اروپا در ایران/ دارای تجربه‌های مطبوعاتی از 1372 و برنامه‌سازی مرتبط با مباحث مدیریتی، ترویج تفکر خلاقانه و نوآوری برای رادیو و تلویزیون/ تالیف: «40 اصل؛ شاه‌کلیدهای تریز برای نوآوری» و «بهبود بی‌تردید»
 • از داستان‌نویسی تا قصه‌گویی

  - نویسنده‌ها می‌توانند بسیاری از حکایات دینی و اجتماعی را به صورت روان و شیرین و در قالب‌های مختلف ادبی بنویسند اما کودکان و نوجوانان بیشتر به داستان علاقه‌مند هستند بخصوص اگر برای این داستان‌‌ها حوادثی طراحی شده و به‌صورت باورپذیر روایت شود. حوادث باورپذیر در داستان خواننده را مجذوب کتاب می‌کند.

 • خاطراتی از شهید باهنر

  - از مرحوم محمد جواد باهنر خاطرات زیادی دارم. در بسیاری از گفتگوهای خود با نشریات بارها گفته‌ام که چند نفری قبل از انقلاب اسلامی پیوسته من را در نگارش داستان‌های دینی تشویق می‌کردند.

 • مساله تصویرگری حرفه‌ای

  - در دو دهه اخیر، مخصوصاً در حوزه علمیه توجه زیادی به تولید اثر درباره زندگی حضرت محمد (ص) شده و کتاب‌های زیادی هم منتشر شده است.

 • تعزیه هایی که بوی عزت نمی دهند

  - امام حسین(ع) مظهر کرامت انسانی و عزت ایمانی است. مکتب امام حسین(ع) یا بهتر بگوییم مکتب اهل بیت(علیهم السلام) آدمی را به گونه ای پرورش می دهد که اعتلای معنوی و روحی یابد و خود را از ذلت و پستی دور نگه دارد.

 • زندگی با کتاب و فرهنگ

  - یک گفت وگوی قدیمی

 • انتشار کتاب سه جلدی «تاریخ مطبوعات ایران» ویژه گروه سنی نوجوانان

  - محمود حکیمی، نویسنده و پژوهشگر معاصر از انتشار کتاب سه جلدی «تاریخ مطبوعات ایران» ویژه گروه سنی نوجوانان به صورت تفصیلی خبر داد و به خبرآنلاین گفت: «مراحل پژوهشی نگارش این مجموعه از سال 1370 شروع شده و جلد اول این مجموعه از روزنامه‌های وقایع‌اتفاقیه تا پایان سلطنت ناصرالدین شاه، جلد دوم از آغاز سلطنت مظفرالدین شاه تا پایان حکومت قاجاریه و جلد سوم از دوران سلطنت رضاشاه و محمدرضا شاه تا انقلاب اسلامی ایران را دربر می‌گیرد.»

 • من و دنیای کتابهایم، از دیروز تا امروز

  - گفت وگوی کتاب نیوز با محمود حکیمی

 • نسیم بهار چه پیامی برای ما دارد؟

  - ز کوی یار می آید نسیم باد نوروزی / از این باد ار مدد خواهی چراغ دل برافروزی

 • نباید در برنامه های تلویزونی تاریخ تحریف شود

  - اگرچه تلویزیون کمتر نگاه می کنم و طبعا با برنامه های تلویزیونی هم آن چنان آشنا نیستم.

 • 50 کتاب مهم برای آشنایی با امام صادق (ع)

  - این سنت حسنه ای است در مناسبت های دینی و ایام غم و شادی اهل بیت (ع) گروه اندیشه خبرآنلاین کتاب هایی را برای آشنایی با ائمه از نگاه نویسندگان و محققان معرفی می کند.